PERN. Rozszczelnienie ropociągu "Przyjaźń" w gminie Chodecz - wstrzymano tłoczenie surowca

PERN. Rozszczelnienie ropociągu "Przyjaźń" w gminie Chodecz - wstrzymano tłoczenie surowca - ZielonaGospodarka.pl
06.08.2023 09:23
Strona główna Energetyka, OZE PERN. Rozszczelnienie ropociągu "Przyjaźń" w gminie Chodecz - wstrzymano tłoczenie surowca

Partnerzy portalu

PERN. Rozszczelnienie ropociągu "Przyjaźń" w gminie Chodecz - wstrzymano tłoczenie surowca - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PERN

W sobotę wieczorem PERN wykrył rozszczelnienie rurociągu „Przyjaźń” w gminie Chodecz (Kujawsko-pomorskie) na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka magistrali, którym ropa naftowa trafia do Niemiec. Natychmiast zostało wyłączone tłoczenie. Druga nitka działa normalnie. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

"W sobotę wieczorem systemy automatyki PERN wykryły rozszczelnienie rurociągu +Przyjaźń+ w gminie Chodecz, na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka, którym ropa naftowa dociera do Niemiec. Natychmiast zostało wyłączone tłoczenie na uszkodzonej nitce. Druga nitka ropociągu działa bez zmian. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców" - podała spółka.

Jak zaznaczono w komunikacie PERN, przyczyny zdarzenia są obecnie badane. Spółka podkreśliła, że na miejscu zdarzenia jest Państwowa Straż Pożarna, a także jej służby ratunkowe, które zabezpieczają teren.

"Rekultywację terenu rozpoczniemy niezwłocznie po zakończeniu akcji naprawczej tak, by jak najszybciej przywrócić go do pierwotnego stanu. Wszystkie prace odbywają się pod nadzorem służb ochrony środowiska" - podkreślił PERN. Zapewnił jednocześnie, że spółka pozostaje w kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Regionalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Według PERN, pozostałe elementy infrastruktury spółki, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec, "działa w trybie standardowym".

"Infrastruktura spółki podlega cyklicznym badaniom stanu technicznego zgodnie z prawem. Polskie rafinerie otrzymują ropę naftową zgodnie z nominacjami. Sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla polskich kierowców" - zapewnił PERN.

Awaria jednej z nitek rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim, którym zarządza PERN, to drugie podobne zdarzenie w ciągu roku. W październiku 2022 r. służby spółki wykryły rozszczelnienie tej magistrali w rejonie miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie) - z uszkodzonej nitki doszło wówczas do wycieku ropy naftowej.

PERN zdołał przywrócić pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim po trzech dniach - wznowiono wtedy tłoczenie surowca z wykorzystaniem obydwu nitek odcinka zachodniego. Wcześniej konieczne było dotarcie do uszkodzonego fragmentu magistrali i jej naprawa. Następnie przystąpiono do rekultywacji terenu.

Po zdarzeniu spółka informowała, że ze sposobu odkształcenia rurociągu wynikało, iż brak jest znamion ingerencji osób trzecich.

Według PERN odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" łączy bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (Mazowieckie) z parkiem zbiornikowym MVL zlokalizowanym w Schwedt w Niemczech. "Tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch niemieckich rafinerii: PCK Raffinerie GmbH Schwedt oraz TOTAL Raffinerie Mitteldeutschland GmbH w Spergau" - wynika z danych spółki.

Jak podaje PERN, biegnący przez Polskę odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" osiąga wydajność 27 mln ton ropy naftowej rocznie.

Spółka zarządza również odcinkiem wschodnim rurociągu "Przyjaźń", który łączy jej bazę zbiornikową w Adamowie z bazą surowcową w Miszewku Strzałkowskim koło Płocka w woj. mazowieckim - odcinek ten posiada przepustowość 50 mln ton ropy naftowej rocznie.

PERN posiada też rurociąg pomorski, łączący bazę manipulacyjną w Gdańsku z bazą surowcową w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem. Dzięki tej trasie, jak podaje spółka, zabezpieczany jest transport surowca z kierunku północnego, czyli z dostaw morskich przez Naftoport w Gdańsku.

"Odcinek pomorski pozwala klientom PERN dywersyfikować zarówno źródło dostaw - alternatywa lub uzupełnienie dla dostaw lądowych, jak i gatunki ropy sprawdzanych do przerobu w rafinerii" - informuje PERN.

Spółka podkreśla, że rurociągiem pomorskim można transportować surowiec w dwóch kierunkach, przy czym na trasie Gdańsk-Płock jego przepustowość wynosi ok. 30 mln ton ropy naftowej rocznie, zaś w przeciwnym kierunku rurociąg osiąga wydajność ok. 27 mln ton na rok.

PERN z siedzibą w Płocku (Mazowieckie) to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz mający na terenie kraju bazy magazynowe: surowca 4, a paliw 19. 

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ sp/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.