Wynik wyszukiwania - " PGNiG " - Wiadomości

PGNiG ubiega się o koncesję na składowanie CO2 na Morzu Północnym

Norweskie Ministerstwo Energii otrzymało wnioski od PGNiG Wydobycie Norwegia (Upstream Norway) i siedmiu innych firm w związku z ogłoszeniem dwóch obszarów na Morzu Północnym do potencjalnego składowania CO2 na szelfie norweskim - poinformował w komunikacie norweski dyrektoriat offshore.
04.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
01.05.2024

20 lat Polski w UE z perspektywy transformacji sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Grupa Orlen zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu z własnego wydobycia w Norwegii

Grupa Orlen o ponad 30 proc. zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu pochodzącego z własnego wydobycia w Norwegii, gdzie działa PGNiG Upstream Norway. W skali roku oznacza to dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu - poinformował we wtorek koncern.
09.04.2024

Orlen: umowa sprzedaży udziałów w Gas Storage Poland; spełniony warunek połączenia z PGNiG

Orlen zawarł umowę na sprzedaż spółce Gas System udziałów w Gas Storage Poland, operatorze systemu magazynowania gazu ziemnego. Tym samym spełniono warunek połączenia Orlen i PGNiG wskazany przez Prezesa UOKiK - podał koncern. W lutym na zbycie udziałów zgodzili się akcjonariusze Orlenu.
15.03.2024

Polska Organizacja Biometanu apeluje do minister klimatu o aktualizację Krajowego Planu Energii i Klimatu

Polska Organizacja Biometanu („POB”) wystosowała formalne stanowisko do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności dalszej aktualizacji Krajowego Planu na Energii i Klimatu („KPEiK”) oraz w sprawie niezbędnych i pilnych do wdrożenia postulatów legislacyjnych na rzecz rozwoju produkcji biometanu w Polsce.
14.03.2024

Orlen: większe niż szacowano wydobywalne zasoby złoża Adriana na Morzu Norweskim

Odwiert rozpoznawczy PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen wykonany na koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim potwierdził, że w złożu Adriana znajdują się zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28 do 43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To więcej niż szacowano - podał koncern.
29.02.2024

NWZ Orlenu zgodziło się na zbycie spółki Gas Storage Poland

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zgodziło się we wtorek na zbycie spółki Gas Storage Poland, co było jednym z warunków Prezesa UOKiK dla przejęcia przez Orlen PGNiG.
06.02.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Orlen: Do 104 wzrośnie liczba koncesji PGNiG Upstream Norway

Liczba koncesji PGNiG Upstream Norway (PUN) z Grupy Orlen wzrośnie do 104 - poinformował w środę Orlen. Koncern podał, że PUN w corocznej rundzie koncesyjnej norweskiego Ministerstwa Energii uzyskało udziały w 12 nowych koncesjach na norweskim szelfie.
17.01.2024

MKiŚ oczekuje od PGNiG OD objęcia taryfą ochronną spółdzielni usługowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oczekuje od PGNiG Obrót Detaliczny objęcia taryfą ochronną na gaz spółdzielni usługowych wytwarzających ciepło na potrzeby mieszkańców - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
17.01.2024

Nowe koncesje dla Grupy Orlen na norweskim szelfie

Spółka PGNIG Upstream Norway z Grupy Orlen otrzymała 10 nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dodatkowo dwie koncesje zdobyła firma KUFPEC, którą polski koncern przejął - wynika z opublikowanych rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
17.01.2024

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę Orlenu jako operatora koncesji Polaris

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę z Grupy Orlen jako operatora koncesji Polaris na Morzu Barentsa - poinformował w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek. Decyzja ta umożliwia budowanie nowych kompetencji, które przyczynią się do redukcji emisyjności energochłonnych branż - dodał.
04.01.2024

Orlen gotowy na dalsze zwiększanie efektywności zarządzania aktywami energetycznymi

Grupa Orlen planuje wdrożenie technologii Wirtualnej Elektrowni (VPP), która ułatwi koordynację źródeł wytwarzania energii na terenie całego kraju poprzez centralny system sterowania. Oprócz ułatwienia kooperacyjnego bilansowania, optymalizacji produkcji i umożliwienia raportowania poszczególnych jednostek wytwórczych, projekt ma na celu automatyzację procesów wewnętrznych, co dodatkowo wzmocni przewagę konkurencyjną Orlenu.
28.12.2023

Orlen zwiększy zasoby gazu poprzez wymianę udziałów na norweskim szelfie

Należąca do Orlenu spółka PGNIG Upstream Norway wymieni z Wintershall Dea Norge udziały w koncesjach wydobywczych na norweskim szelfie. Ma to poprawić efektywność wydobycia i zwiększyć zasoby Orlenu o 0,4 mld m sześc. gazu - poinformował w środę koncern.
27.12.2023

Grupa Orlen wzmacnia produkcję ropy i gazu w Norwegii przy wykorzystaniu energii odnawialnej

Już w przyszłym roku prawie dwie trzecie gazu produkowanego przez Grupę ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie pochodzić z instalacji zasilanych energią odnawialną wytwarzaną na lądzie i dostarczaną podmorskimi kablami energetycznymi. Takie rozwiązanie zostało już zastosowane na platformach na złożach Gina Krog, Ormen Lange i Duva i w 2024 roku pozwoli na redukcję emisji CO2 o ponad 88 tys. ton. W planach jest także elektryfikacja złóż Fenris i Yggdrasil, które są obecnie w fazie rozwoju.
19.12.2023

Orlen obejmie 50 proc. udziałów w koncesji do sekwestracji CO2 na Morzu Barentsa

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisało z norweską firmą Horisont Energi umowę objęcia 50 proc. udziałów w leżącej na Morzu Barentsa koncesji Polaris, która posłuży do zatłaczania i magazynowania dwutlenku węgla - poinformował w poniedziałek Orlen.
11.12.2023

W Polsce wzrasta liczba stacji tankowania CNG i LNG

Do końca roku spółka PGNiG Obrót Detaliczny będzie obsługiwać już 40 stacji CNG (sprężonego gazu ziemnego) będzie obsługiwać. Na przestrzeni ostatniego roku spółka zyskała aż 23 takie ogólnodostępne stacje. Powiększy się też sieć stacji tankowania skroplonego gazu ziemnego LNG.
23.11.2023

Nabór do drugiej edycji Akademii Wodorowej, projektu Orlenu dla studentów i absolwentów, przedłużony do 26 listopada

Do 26 listopada została przedłużona rekrutacja do drugiej edycji Akademii Wodorowej - Akademii H2 dla studentów lub absolwentów uczelni wyższych. W pierwszej edycji projektu udział wzięło 30 osób z całej Polski. Autorzy najlepszych projektów otrzymali płatne staże w Orlenie i firmach partnerskich.
21.11.2023

Strategiczna transakcja Grupy Orlen w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejmuje kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway. W efekcie transakcji, wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Przejmowana działalność obejmuje m.in. udziały w pięciu złożach, na których Grupa ORLEN już prowadzi eksploatację.
20.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER: biogazownie to konieczność

Drugi dzień 38. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 8. OZE POWER przyniósł m.in. dyskusję na temat konieczności inwestowania w biogazownie. Eksperci zgodnie oceniają, że transformacji energetycznej w Polsce nie da się przeprowadzić bez dynamicznego rozwoju sektora produkcji i przetwarzania biogazu.
16.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Polska Organizacja Biometanu interweniuje w sprawie wykluczenia paliw biometanowych z rozwiązań zakładanych w prawodawstwie UE

Zdaniem Polskiej Organizacji Biometanu (POB), propozycja Komisji Europejskiej w sprawie rejestracji pojazdów napędzanych po 2035 roku wyłącznie paliwami zdekarbonizowanymi, jest szczególnie niekorzystna dla branży biometanu.
08.11.2023

Grupa Orlen zwiększa wydobycie ropy i gazu ze złoża Gina Krog

Norweska spółka Orlenu PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkryła nowe złoże gazu w pobliżu eksploatowanego już pola Gina Krog - podał we wtorek koncern. Odkrycie jest szacowane na 0,8-2,6 mln m sześc. ekwiwalentu ropy.
07.11.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

I Forum Polskiej Organizacji Biometanu

Już za tydzień – 23 października br. odbędzie się najważniejsze krajowe wydarzenie eksperckie branży biometanowej. Uczestnicy Forum spotkają się w Warszawie w ramach Europejskiego Tygodnia Biometanu, a wśród nich obecni będą przedstawiciele najróżniejszych środowisk biznesowych, samorządowych i naukowych. Podejmą tematy związane z szansami i wyzwaniami, przed którymi stoi najmłodsza gałąź OZE w Polsce. Gościem specjalnym Forum Polskiej Organizacji Biometanu będzie profesor Jerzy Buzek.
17.10.2023

Co dalej z wiatrakami na morzu - branża ma już apetyt na III fazę

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Właśnie zakończono wydawanie pozwoleń dla projektów tzw. II fazy, a polski Bałtyk nadal ma potencjał na lokalizację kolejnych projektów. To z kolei szansa dla producentów i dostawców na rozwój lokalnego łańcucha dostaw, z perspektywą rozszerzenia usług także na inne rynki.
12.10.2023

Karpacz’23: silny koncern multienergetyczny odpowiedzią na potrzeby Polaków

Ostatnie pięć lat to okres dynamicznego rozwoju Grupy ORLEN. Wdrożone projekty inwestycyjne, a przede wszystkim sfinalizowane fuzje z Energą, LOTOSEM i PGNiG uczyniły z koncernu największą firmę paliwowo-energetyczną w Europie Środkowej. Jakie plany ma ORLEN na najbliższe lata i na jaki sektor gospodarki postawi? M.in. o tym mówiono na trwającym Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
07.09.2023

Prezes Orlenu: technologia CCS jest opłacalna, dla części przemysłu nie ma alternatywy

Technologia sekwestracji dwutlenku węgla (CCS) jest już opłacalna przy dzisiejszych cenach emisji CO2 - ocenia prezes Orlenu. Dlatego koncern zamierza uruchomić tego typu działalność - najpierw na norweskim szelfie, w dalszej perspektywie na Bałtyku.
06.09.2023

Orlen i Horisont Energi: porozumienie o potencjalnej współpracy przy sekwestracji CO2

Orlen podpisał we wtorek z firmą Horisont Energi list intencyjny ws. objęcia do 50 proc. udziałów w koncesji na sekwestrację CO2 w złożu Polaris na Morzu Barentsa. Zgodnie z planami Orlenu pod koniec dekady usługa sekwestracji mogłaby być komercyjnie dostępna.
05.09.2023

PGNiG Termika. Trwa postępowanie w zakresie uzyskania warunków zabudowy dla największego w UE akumulatora ciepła

PGNiG Termika przygotowuje się do budowy na terenie Elektrociepłowni Żerań w Warszawie największego w Unii Europejskiej akumulatora ciepła. Trwa postępowanie administracyjne w zakresie uzyskania dla inwestycji warunków zabudowy - poinformowała we wtorek spółka Grupy Orlen.
23.08.2023

PGNiG Termika zbuduje największy w UE zbiornik magazynujący ciepłą wodę

PGNiG Termika planuje wiosną 2024 r. rozpoczęcie budowy akumulatora ciepła na terenie Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. Będzie to największy w Unii Europejskiej zbiornik magazynujący ciepłą wodę. Jego pojemność ma wynieść 61 tys. metrów sześc. - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.08.2023

Orlen Projekt przejmuje 100% udziałów Energi Invest

Orlen Projekt zawarł umowę z Energą w celu nabycia wszystkich udziałów w spółce usług inżynierskich Energa Invest. Integracja tych działalności projektowych Grupy pozwoli na wzmocnienie linii biznesowej i pełne wykorzystanie szansy, jaką daje realizowany przez koncern program inwestycyjny o wartości 320 mld zł do 2030 roku.
05.08.2023

Podkarpackie. W Krośnie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności

W Krośnie na Podkarpaciu przy Zespole Szkół Naftowo–Gazowniczych im. I. Łukasiewicza powstanie Branżowe Centrum Umiejętności (BCU). W ramach inwestycji o wartości ponad 13,2 mln zł powstanie nowy budynek, w którym prowadzone będą m.in. kursy i szkolenia z zakresu geologii i górnictwa otworowego.
12.07.2023

Wiceprezes Equinor: polski rynek doskonale wpisuje się w strategię koncernu

Polska jest dla Equinor jednym ze strategicznych rynków, działalność na nim doskonale wpisuje się w strategię firmy - mówi PAP wiceprezes norweskiego koncernu ds. OZE Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor ma ambicje większych inwestycji w Polski offshore.
04.07.2023

Koksownia Radlin poprawi efektywność oczyszczania gazu na potrzeby nowej elektrociepłowni

Należąca do spółki JSW Koks Koksownia Radlin, gdzie powstaje elektrociepłownia opalana gazem koksowniczym, kosztem blisko 50 mln zł zrealizuje kolejną inwestycję poprawiającą efektywność oczyszczania tego gazu. Realizacja przedsięwzięcia potrwa dwa lata i będzie finansowana ze środków własnych spółki.
19.06.2023

Obajtek: Orlen jest naturalnym integratorem Puław

Musimy zbilansować rynek nawozowy. Możemy to zrobić tylko poprzez spółkę, która ma wiele filarów swojej działalności. Taką spółka jest Orlen - powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak stwierdził, koncern jest naturalnym integratorem Puław.
08.06.2023

Zyska: będzie postępować elektryfikacja gospodarki

Elektryfikacja gospodarki będzie postępować w obszarach zasilanych przez węgiel, ropę naftową. Te trendy są nie do zatrzymania, szczególnie w transporcie - powiedział w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Poinformował, że w maju generacja energii ze źródeł węglowych spadła do 60 proc.
06.06.2023

Szewczak: wyniki Grupy Orlen świadczą o trafności strategii i koncepcji konsolidacji

Wyniki finansowe Grupy Orlen, która w pierwszym kwartale tego roku uzyskała 9,2 mld zł zysku, świadczą o trafności wyboru strategii i potwierdzają koncepcję konsolidacyjną, połączenia z Grupą Lotos, PGNiG i Energą - ocenił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak.
25.05.2023

Obajtek: firmą, która może przeprowadzić transformację, jest tylko Orlen

Firmą, która może przeprowadzić transformację, jest tylko Orlen, firma, której przychody sięgają 500 mld zł – powiedział w poniedziałek w TVP Info prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że obecny Orlen to cztery duże spółki połączone.
22.05.2023

Grupa Orlen zainwestuje 10 mld zł w sektor biogazu [WIDEO]

Biometan będzie odgrywał coraz większe znaczenie w zapewnieniu suwerenności energetycznej Polski. Polska ma ogromne możliwości wytwarzania biogazu, a polskie firmy najnowocześniejsze technologie. „Zielony gaz” może w najbliższych latach stanowić istotny element miksu energetycznego.
19.05.2023

Ocean Winds z umową na projekt morskich kabli eksportowych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i Engie, podpisał umowę z australijską firmą Sea Global Pty Ltd., oraz jej polskim podwykonawcą PGNiG Gazoprojekt S.A. Umowa dotyczy wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla morskich kabli eksportowych morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.
18.05.2023

Gazterm 2023: zapewnić bezpieczeństwo Polakom przed kolejnym sezonem grzewczym

Zmiany regulacyjne na europejskim rynku gazu były jednym z tematów 26. Konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Dyskusję zdominowała sprawa zapewnienia Polakom odpowiedniej ilości gazu przed nowym sezonem grzewczym.
17.05.2023

Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski"

W Międzyzdrojach rozpoczęła się 26. edycja konferencji GAZTERM. Uczestniczy w niej międzynarodowe grono menadżerów, decydentów politycznych, naukowców i ekspertów, które dyskutuje na temat całego spektrum aktualnych problemów dotyczących rynku gazu oraz możliwych scenariuszy jego rozwoju i transformacji.
15.05.2023

Prezes Grupy Azoty: trwają rozmowy z PKN Orlen o nowej umowie na dostawy gazu

Trwają rozmowy z PKN Orlen o nowej umowie na dostawy gazu, obecna umowa wygasa z końcem września br. - poinformował PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Dodał, że wydobycie własne PKN Orlen rośnie, ma więc nadzieję, że cena tego gazu będzie atrakcyjniejsza.
15.05.2023

Prezes PKN Orlen: przejęcia Energi, Lotosu i PGNiG, aby przeprowadzić transformację energetyczną w Polsce

PKN Orlen stworzył koncern multienergetyczny, przejmując Grupę Energa, Grupę Lotos i PGNiG, aby przeprowadzić w Polsce transformację energetyczną - podkreślił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki tym fuzjom, koncern może stabilizować sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną w kraju.
11.05.2023

Orlen Synthos Green Energy złoży wkrótce wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji pod SMR

Orlen Synthos Green Energy, spółka, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) amerykańskiej technologii BWRX-300, planuje złożyć w najbliższych dniach wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji - poinformował PAP Biznes Dawid Jackiewicz, wiceprezes OSGE. Spółka szacuje koszt pierwszego reaktora na ok. 1,5 mld euro.
26.04.2023

W Czechach rozpoczyna działalność nowa spółka Grupy Orlen z branży usług inżynieryjnych i wykonawczych

W ramach Grupy Orlen powstała spółka Orlen Projekt Ceska republika s.r.o., która będzie realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach. Jak podał PKN Orlen, nowa firma ma ułatwić optymalizację kosztową inwestycji czeskiego Unipetrolu i wzmocnić pozycję Grupy Orlen w regionie.
24.04.2023

Obajtek: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
29.03.2023

Obniżka cen gazu nie rozwiąże problemów polskich przedsiębiorców

Należąca do Orlenu spółka PGNiG, największy sprzedawca gazu w Polsce, od 1 kwietnia obniża cenę gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw rozliczających się na podstawie cennika oferty „Gaz dla Biznesu”. Cena wynosić będzie 353 zł za MWh, czyli nadal dużo więcej niż w Europie.
20.03.2023

Prezydent Bydgoszczy wnioskuje do PGNiG o obniżkę stawek za gaz dla grupy zakupowej

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystąpił z wnioskiem do PGNIG Obrót Detaliczny o obniżenie stawki jednostkowej za gaz dla członków Bydgoskiej Grupy Zakupowej, którzy na podstawie kontraktu rocznego płacą dwa razy więcej niż jest to przewidziane w aktualnym cenniku.
18.03.2023

Zielony wodór w nowej odsłonie norm emisji CO2

Dekarbonizacja sektora transportu może przynieść znaczące obniżenie emisji na terenie UE, co z kolei będzie stanowić jeden z kamieni milowych w walce z galopującymi zmianami klimatycznymi. Tylko czy wodór odegra również tutaj główną rolę?
15.03.2023

Obajtek: Orlen gra w globalnej lidze, jest otwarty na sojusze i kolejne przejęcia

PKN Orlen jest największą firmą w Europie Środkowej i gra w globalnej głównej lidzie. Chce dalej wzmacniać swoją pozycję, jest otwarty na sojusze z partnerami i kolejne przejęcia - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. W 2023 roku przychody grupy mogą sięgnąć 400-500 mld zł.
02.03.2023

ORLEN2030: Strategia dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową.
28.02.2023

Współpraca energetyczna z USA: import gazu, plany elektrowni jądrowej

Współpraca dwustronna ma być jednym z tematów wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. W ramach współpracy gospodarczej Polska sprowadza z USA skroplony gaz, polski rząd wybrał też technologię Westinghouse dla elektrowni atomowej.
21.02.2023

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł m.in. w OZE

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował w piątek w Gdańsku prezes PKN Orlen daniel Obajtek. Zapowiedział m.in. rozbudowę mocy nawozowych. Koncern jest właścicielem Anwilu - drugiego producenta nawozów w Polsce.
20.01.2023

W Warszawie będą odzyskiwać ciepło ze ścieków

Wodociągowcy podpisali umowę z ciepłownikami w zakresie odzyskiwania ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców. To pionierskie rozwiązanie w stolicy.
19.01.2023

PGE Baltica ma nowego prezesa

Ważne zmiany na czele offshore'owej spółki PGE Baltica. Nowym prezesem spółki został Arkadiusz Sekściński. Dotychczasowy prezes Dariusz Lociński został wiceprezesem ds. rozwoju.
12.01.2023

Orlen: rekordowa liczba dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

Obajtek: połączone zasoby Grupy Orlen gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce

Połączone zasoby Grupy Orlen, po przejęciu Grupy Lotos i PGNiG, są gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce oraz sprawnego przeprowadzenia transformacji energetycznej w naszym regionie Europy - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w liście do pracowników Grupy Orlen.
20.12.2022

Morawiecki: stoimy murem za fuzją Orlenu z Lotosem

Stoimy murem za fuzją Orlenu z Lotosem, która tworzy ogromny podmiot - oświadczył w poniedziałek w Oławie (dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rynek pozytywnie ocenia całą fuzję.
20.12.2022

Prezes URE zatwierdził taryfy największych przedsiębiorstw sektora gazowego

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy największych przedsiębiorstw sektora gazowego: sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny i operatora systemu dystrybucyjnego – Polskiej Spółki Gazownictwa – poinformował w sobotnim komunikacie URE.
19.12.2022

Senackie komisje chcą zbadania fuzji Orlenu i Lotosu przez NIK i prokuraturę

Pięć senackich komisji przyjęło w piątek na wspólnym posiedzeniu uchwały, w których wnioskują o zbadanie połączenia PKN Orlen z Lotosem przez NIK i prokuraturę. Wiceprezes Orlenu Jan Szewczak uważa inicjatywy komisji za "całkowicie bezzasadne".
19.12.2022

Orlen powołano pełnomocnika oraz Radę ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju

Analizy na temat transformacji energetycznej i zmian klimatu to m.in. zagadnienia, którymi mają się zajmować pełnomocnik zarządu oraz Rada ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju, właśnie powołani przez Grupę Orlen - poinformowała w piątek spółka.
16.12.2022

PKN Orlen zapewnia, że nie złamał ustawy o kontroli niektórych inwestycji przy transakcji z Saudi Aramco

PKN Orlen nie złamał postanowień ustawy o kontroli niektórych inwestycji przy sprzedaży części aktywów Lotosu na rzecz Saudi Aramco - oświadczył w środę koncern.
14.12.2022

PKN Orlen: nowa strategia grupy, obejmująca zrealizowane fuzje, na początku 2023 r.

PKN Orlen poinformował we wtorek, że na początku 2023 r. przedstawi nową strategię grupy, obejmującą zrealizowane fuzje. Kolejnym krokiem będzie program tzw. dużej transformacji Orlenu.
30.11.2022

Błękitne paliwo i jego przyszłość: analiza rynku gazu w Polsce

Z końcem 2022 r. wygasa wieloletnia umowa na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem, zwana kontraktem jamalskim. W ramach umowy do Polski trafiało 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, co pokrywało połowę zapotrzebowania na ten surowiec.
28.11.2022

Obajtek: w strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni

W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, w gminie Ryn (Warmińsko-mazurskie) na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
24.11.2022

Prezes PKN Orlen: tylko w pierwszym półroczu tego roku Grupa Orlen zrealizowała inwestycje na poziomie 6,3 mld zł

Tylko w pierwszym półroczu tego roku Grupa Orlen zrealizowała inwestycje na poziomie 6,3 mld zł. To skala inwestycji w rozwój firmy, ale i polskiej gospodarki, o której przed 2015 r. nie było mowy - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
21.11.2022

Prezes PKN Orlen: mam nadzieję, że w 2028 r. powstanie pierwszy mały reaktor SMR w Polsce

Mam nadzieję, że w 2028 r. powstanie pierwszy mały reaktor jądrowy SMR w Polsce. Być może nawet nie jeden - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który był gościem TVP Info. Ocenił, że do takich inwestycji potrzebny jest właśnie stworzony przez PKN Orlen multienergetyczny koncern.
03.11.2022

Prezes PKN Orlen o połączeniu z PGNiG: jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą

Budowa multienergetycznego koncernu zapewni bezpieczeństwo Polakom- powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do sfinalizowanego w środę połączenia tej spółki z PGNiG. "To wielki dzień" dla polskiej gospodarki i Grupy Orlen - ocenił.
03.11.2022

Obajtek: idziemy w kierunku energetyki atomowej

Idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonej - poinformował prezes PKN Orlen w środę. Zapowiedział, że niebawem pojawią się kolejne informacje na ten temat. Dodał również, że po fuzji z PGNiG, koncern w ciągu roku zamierza połączyć działalność wydobywczą i poszukiwawczą.
02.11.2022

Prezes PKN Orlen: połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG

Połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie – oznajmił w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
02.11.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: w 2023 r. chcemy ograniczyć ceny gazu dla gospodarstw domowych, ale też innych podmiotów

Przygotowywane rozwiązania dotyczące gazu odnosić się będą nie tylko do gospodarstw domowych, ale także innych podmiotów - cena gazu w 2023 r. ma zostać ograniczona - poinformowała PAP wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
02.11.2022

W zarządzie PKN Orlen Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w czwartek do zarządu tej spółki Iwonę Waksmundzką-Olejniczak - od kwietnia tego roku prezes PGNiG, oraz Roberta Perkowskiego, od marca 2019 r. wiceprezesa ds. operacyjnych PGNiG. Oboje obejmą oficjalnie stanowiska w zarządzie PKN Orlen z dniem 3 listopada.
28.10.2022

Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne [WIDEO]

Polska polityka energetyczna zakłada, że wykorzystanie biogazu, biometanu, gazów syntezowych czy wodoru ma w przyszłości pokryć istotną część krajowego popytu na paliwa gazowe, przyspieszając zieloną transformację.
28.10.2022

Tauron sprzeda Skarbowi Państwa oddłużone kopalnie za symboliczną złotówkę

Grupa Tauron sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze. Cenę nabycia ustalono na symboliczną złotówkę. Przed transakcją spółka zostanie całkowicie oddłużona - poinformowała w środę Grupa Tauron.
13.10.2022

PGNiG dostało miliony na zielony wodór z projektu Hy-Chess

Konsorcjum z PGNiG jako liderem podpisało umowę na dofinansowanie z NCBR projektu energetycznego Hy-Chess w obszarze wytwarzania i wykorzystania wodoru - poinformowała w środę spółka. Umowa opiewa na 34,3 mln zł, a całkowity budżet projektu to 120 mln zł.
12.10.2022

Akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie spółki z PKN Orlen

Akcjonariusze PGNiG podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki przegłosowali w poniedziałek jej połączenie z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99 proc. oddanych głosów.
11.10.2022

Prezes PKN Orlen: połączenie z PGNiG to bezpieczeństwo, lepsza oferta i stabilny zysk

Dzięki połączeniu PKN Orlen z PGNiG i wcześniejszym fuzjom, powstanie grupa, która zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, klientom - lepszą ofertę, a akcjonariuszom stabilny zysk - ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
10.10.2022

PGNiG i Politechnika Śląska z dofinasowaniem NCBiR wkraczają w sekotr zielonego wodoru

Eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej pracują nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wodoru w ramach projektu HydroSens. Przedsięwzięcie otrzymało dofinasowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
30.09.2022

PGNiG: do zielonej gospodarki dojedziemy na błękitnym paliwie

W perspektywie najbliższych 20-30 lat nie ma innej, osiągalnej technologii, która byłaby w stanie zastąpić gaz na drodze do zeroemisyjnej gospodarki – powiedział dr Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w PGNiG SA podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu. Tematem przewodnim wydarzenia było bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji.
30.09.2022

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie o realizacji polityki energetycznej

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie dotyczące m.in. realizacji polityki energetycznej Polski w zakresie, w jakim dotyczy ona dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego oraz rozwoju na rynku tego paliwa - poinformował we wtorek w komunikacie PKN.
28.09.2022

Żaryn: Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa

Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa - powiedział we wtorek PAP pełnomocnik rzędu ds. rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP minister w KPRM Stanisław Żaryn.
28.09.2022

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym 23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
24.09.2022

Obajtek: nadchodząca zima będzie ciężka dla Europy

Najbliższa zima będzie ciężka dla Europy i dla Polski. Nie sądzę jednak, aby w polskich domach było zimno - powiedział Wirtualnej Polsce prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ocenił, że wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną.
21.09.2022

Stworzenie dużego koncernu multienergetycznego leży w strategicznym interesie Polski

Kumulacja kapitału i środków skutkująca budową silnego, stabilnego koncernu multienergetycznego to spełnienie oczekiwań rynku, interesariuszy i inwestorów. Przerwanie tego procesu skutkowałoby znaczącym osłabieniem bezpieczeństwa Polski w każdym możliwym wymiarze – to główne konkluzje panelu poświęconemu roli PKN ORLEN w transformacji energetycznej i rozwoju gospodarczym naszego kraju.
09.09.2022

Obajtek: rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy

Rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy — ostrzega w rozmowie z Business Insider Polska prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówi także o planach dla tworzonego megakoncernu oraz odpowiada krytykom kolejnych przejęć.
06.09.2022

Tusk o podwyżkach cen gazu: pętla się zaciska, w styczniu, w lutym będą padały polskie zakłady

PGNiG i państwo polskie proponuje przedsiębiorcom ceny za gaz 2,5-3 razy wyższe, niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii, czy Portugalii; ta pętla się zaciska tak, że w styczniu, w lutym 2023 r. będą padały najlepsze polskie zakłady - mówił w sobotę lider PO Donald Tusk w Konstantynowie Łódzkim (Łódzkie).
03.09.2022

Wysokie ceny gazu wstrzymują produkcję - branże energochłonne muszą się przygotować na przerwy w dostawach

Rekordowy wzrost cen gazu skłonił Grupę Azoty i Anwil do czasowego wstrzymania produkcji m.in. nawozów azotowych. Jak podają spółki, tylko w ciągu ostatniego tygodnia gaz podrożał o 40 proc., a od wybuchu wojny – już kilkukrotnie. Ceny to jeden problem, ale drugim mogą być przerwy w dostawach surowca.
25.08.2022

PGNiG wykorzysta drony do pomiaru emisji metanu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłasza konkurs na test usługi umożliwiającej zdalny pomiar emisji metanu za pomocą urządzenia montowanego na dronie lub na podstawie analizy zdjęć satelitarnych. Rozwiązania można zgłaszać do 31 sierpnia.
17.08.2022

Tauron powołuje nowego prezesa i ratuje spółkę

TAURON wyznaczył Wojciecha Franka na prezesa Energetyki Cieszyńskiej. Energetyczny lider przejmuje stery w spółce, aby zapewnić dostawy ciepła w mieście w nadchodzącym sezonie oraz uzdrowić firmę.
08.08.2022

Inwestycje w Grupie Orlen mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Inwestycje w Grupie Orlen, w tym w odnawialne źródła energii i paliwa alternatywne, mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski - podkreślił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak. Według koncernu, w pierwszym półroczu na inwestycje w Grupie Orlen przeznaczono 6,3 mld zł.
07.08.2022

PGNiG, Enea, Energa i PGE mają umowy na sprzedaż Skarbowi Państwa akcji PGG

Cztery spółki energetyczne: PGNiG, Enea, Energa i PGE poinformowały w środę o zawarciu warunkowych umów na sprzedaż Skarbowi Państwa posiadanych przez nie i ich spółki zależne akcji Polskiej Grupy Górniczej.
03.08.2022

Norweski gaz za morskie wiatraki

Na uroczyste uruchomienie Baltic Pipe, czyli pod koniec września, rząd chce mieć rurę wypełnioną kontraktami. Na razie jest w połowie pusta, a norweskie ceny gazu są kolosalne, wiec Polska włącza do oferty wiatr – informuje w środę "Puls Biznesu".
03.08.2022

PGNiG inwestuje w wodór

W ramach projektu badawczo-rozwojowego „Mikrokogeneracja H₂” PGNiG, w ścisłej współpracy z Centrum Technologii Wodorowych (CTH₂) Instytutu Energetyki, opracowuje własną technologię produkcji energii elektrycznej i ciepła w innowacyjnych, wysokosprawnych układach opartych na stosach stałotlenkowych ogniw paliwowych (SOFC) w całości wytwarzanych w Polsce.
22.07.2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.
08.07.2022

PGNiG Obrót Detaliczny: ponad 2 miliony umów z EKOfakturą

PGNiG Obrót Detaliczny ma już ponad 2 miliony umów z EKOfakturą. Od połowy 2018 roku liczba umów z aktywną fakturą elektroniczną wzrosła o 264 proc., a obecnie stanowią one blisko 70 proc. wszystkich zarejestrowanych w eBOK umów - poinformował we wtorek prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.
06.07.2022

Budowa gospodarki wodorowej a rozwój przemysłu gazowniczego - takim zagadnieniem 28 czerwca paneliści rozpoczęli drugi dzień VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego

Polska Spółka Gazownictwa miała swój udział w panelu VII, gdzie poruszono kwestie rozwiązań systemowych dla dostaw gazu. Tematyka sesji dotyczyła głównie nowych modeli biznesowych, kierunków zmian w systemie dystrybucyjnym w Polsce, finansowania projektów gazowych, rozwoju rynku oraz modernizacji systemu ciepłowniczego.
30.06.2022

PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o strategii wspólnej spółki, która ma działać na rynku biogazu

PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o strategii wspólnej spółki, która ma działać na rynku biogazu. Przedmiotem tych ustaleń są założenia dotyczące liczby instalacji biogazowych i wolumenów produkcyjnych - poinformowało PAP Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
30.06.2022

Kongres 590: jeden silny koncern multienergetyczny wpłynie pozytywnie na całą Europę Środkowo-Wschodnią

„Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG podniesie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, zapewni bezpieczniejszy dostęp do surowców energetycznych, umożliwi konkurencyjność polskiej gospodarki na wyższym poziomie oraz wpłynie pozytywnie na całą Europę Środkowo-Wschodnią” – mówił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych podczas Kongresu 590.
27.06.2022

PGNiG ma 8 projektów badawczych dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł

PGNiG ma 8 projektów dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł. Gotowość infrastruktury PGNiG na przyjęcie wodoru to jeszcze lata prac badawczych. Są miejsca o ogromnym ryzyku technologicznym - stwierdziła dyrektor Oddziału, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG Agata Urbaniak.
27.06.2022

22 czerwca rusza 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” [WIDEO]

Tym razem Kongres 590 połączy tematy dotyczące Polski oraz krajów Trójmorza w debatach na temat zacieśniania relacji gospodarczych i politycznych, a przede wszystkim wzmacniania bezpieczeństwa wszystkich państw w regionie. Dyskusja będzie miała wymiar globalny. Udział w niej wezmą międzynarodowi eksperci, którzy od lat zajmują się analizowaniem największych wyzwań współczesnego świata. Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
19.06.2022

PGNiG szuka i inwestuje miliony w start-upy, które mogą zrewolucjonizować sektor energetyczny.

– Technologie są odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej. Wyskalowanie rozwiązań technologicznych w branży energetycznej wymaga jednak bardzo wysokich nakładów finansowych – podkreśla Małgorzata Piasecka, prezes PGNiG Ventures. Koncern gazowy stawia mocny akcent na działalność badawczo-rozwojową i innowacje, przeznaczając na nie co roku setki milionów złotych.
15.06.2022

PGNiG przygotowuje się do świadczenia usług magazynowania wodoru w kawernach

PGNiG przygotowuje się do świadczenia usług magazynowania wodoru w kawernach solnych, spółka będzie chciała zaoferować różne modele biznesowe - poinformował w poniedziałek wiceprezes ds. rozwoju PGNiG Arkadiusz Sekściński.
14.06.2022

EKO-KONSULT wieloletni pionierzy w zakresie doradztwa środowiskowego

Firma EKO-KONSULT powstała 30 lat temu, w krótkim czasie stając się pionierem w zakresie doradztwa środowiskowego. Poprzez swoje wydawnictwa, liczne artykuły i szkolenia, EKO-KONSULT kształtował świadomość firm doradczych i konsultingowych w zakresie prawa, procedur i metod ocen środowiskowych. Od początku swojej działalności EKO-KONSULT opracował prawie 700 raportów, ponad 300 opinii i ekspertyz środowiskowych, a artykułów dotyczących branży – około 200.
10.06.2022

Sasin: musimy bezpośrednio przejść od węgla na OZE i atom

Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - podkreślił w w szwajcarskim Davos wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.05.2022

PGNiG stawia na paliwa przyszłości - H2!

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało listy intencyjne z trzema firmami w ramach projektu z obszaru wodorowego „Blue H2”. Współpraca z partnerami przemysłowymi ma umożliwić kontynuację prac, po etapie badawczym, poprzez zastosowanie instalacji produkcji niebieskiego wodoru m.in. w hutniczych procesach technologicznych.
18.05.2022

Dotarł pierwszy transport LNG realizowany czarterowanym przez PGNiG statkiem

Do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął tankowiec Maran Gas Apollonia z ładunkiem ponad 65 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To pierwsza dostawa zrealizowana statkiem wyczarterowanym przez GK PGNiG, a zarazem pierwszy ładunek, jaki Grupa odebrała od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym ma podpisane wieloletnie umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego.
14.05.2022

W Sokołowie Podlaskim powstanie wzorcowa elektrociepłownia OZE

W efekcie przedsięwzięcia organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich, w Sokołowie Podlaskim powstanie pionierska elektrociepłownia. Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to prawdziwa szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny szybują w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ekologiczne, bezpieczne, a przy tym racjonalne ekonomicznie rozwiązanie energetyczne opracowuje konsorcjum, któr
13.05.2022

PGNiG przejmuje Solgen - spółkę z branży fotowoltaicznej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało umowę kupna 100 proc. udziałów spółki Solgen, która prowadzi działalność na rynku usług fotowoltaicznych i pomp ciepła - poinformowało PGNiG w środowym komunikacie.
11.05.2022

MSWiA złożyło wniosek o przejęcie instalacji należących do Novatek Green Energy

MSWiA skierowało wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji w sprawie przejęcia przez PSG oraz PGNiG na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym instalacji gazowych należących do spółki Novatek Green Energy, która została objęta sankcjami - poinformował w czwartek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
28.04.2022

Czy świat będzie chciał rosyjskich surowców?

Rosyjski minister finansów Anton Siluanow poinformował, że Moskwa będzie szukać alternatywnych odbiorców swoich surowców energetycznych - przekazał w środę Reuters.
28.04.2022

Projekt ustawy terminalowej wraca do sejmowej komisji

Projekt ustawy terminalowej został w środę ponownie skierowany do sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Posłowie podczas drugiego czytania zgłosili do niego poprawki.
28.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Temat na bieżąco komentują politycy.
27.04.2022

Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

Trwają przygotowania do VII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”. To jedno z najważniejszych spotkań branży energetycznej w Polsce. W tym roku odbędzie się ona w dniach 12-13 września.
26.04.2022

Obajtek: budujemy bardzo mocny koncern multienergetyczny w Polsce

Jesteśmy na finiszu przejęcia grupy Lotos, fuzję z PGNiG chcemy zakończyć w trzecim kwartale br. Po tym wzmocnieniu koncern będzie miał ok. 220 mld przychodów rocznie - mówił w poniedziałek Daniel Obajtek w radiu Znad Wilii.
25.04.2022

Hy-Chess zielony as w rękawie PGNiG z najwyższą oceną NCBR

PGNiG jako lider konsorcjum, wspólnie z Politechniką Śląską oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu prowadzą działania zmierzające do komercjalizacji systemu „Hy-Chess”. To technologia pozwalająca wytwarzać ekologiczne paliwa, jak zielony wodór czy syntetyczny gaz ziemny, w sposób bezemisyjny produkować energię elektryczną oraz magazynować ją w postaci sprężonego dwutlenku węgla.
12.04.2022

TAURON od poniedziałku z nowym prezesem

Paweł Szczeszek obejmie od poniedziałku stanowisko prezesa zarządu TAURON Polska Energia. Menedżer zapowiada przyspieszenie Zielonego Zwrotu, a także utrzymanie nakładów inwestycyjnych w sieć dystrybucyjną.
08.04.2022

Iwona Waksmundzka-Olejniczak nowym prezesem PGNiG

PGNiG poinformowało, że w wyniku rozstrzygniętego postępowania kwalifikacyjnego, 7 kwietnia Rada Nadzorcza Spółki powołała na stanowisko prezesa zarządu PGNiG Iwonę Waksmundzką-Olejniczak. Obejmie ona stanowisko 9 kwietnia.
08.04.2022

Tauron ponownie szuka prezesa

Rada Nadzorcza Taurona ogłosiła nowe postępowanie na stanowisko prezesa zarządu. Jak poinformowała spółka, termin przyjmowania zgłoszeń mija 1 kwietnia. Poprzednie postępowanie, rozpisane w sierpniu 2021 r., zostało zakończone bez rozstrzygnięcia.
28.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

W Unii pojawia się myśl o solidarności energetycznej

Każde z państw UE przegląda swój miks i założenia polityki energetycznej. My za wiele nie musimy zmieniać, bo naszym priorytetem było bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała w środowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.03.2022

Obajtek: PKN Orlen liczy na finalizację fuzji z PGNiG do końca 2022 roku

PKN Orlen liczy na finalizację fuzji z PGNiG do końca 2022 roku - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem fuzja jest kluczowa dla zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski w obecnej sytuacji międzynarodowej.
16.03.2022

Orlen ze zgodą UOKiK na połączenie z PGNiG

PKN Orlen otrzymał zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na połączenie z PGNiG.
16.03.2022

Prezes PGNiG: rozmawiamy o dodatkowych dostawach gazu na Ukrainę

Ukraiński operator zwrócił się do PGNiG o ofertę na dostawy gazu, trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski.
15.03.2022

Obajtek: chcemy przejąć Grupę Lotos na przełomie czerwca i lipca

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zadeklarował, że spółka chciałaby przejąć Grupę Lotos na przełomie czerwca i lipca. Zapowiedział też przyspieszenie prac nad połączeniem z PGNiG.
15.03.2022

PGNiG OD: złożenie oświadczenia do 15 marca pozwoli korzystać z niższych cen gazu

Odbiorcy, którzy złożą odpowiednie oświadczenie do 15 marca br., będą korzystać z niższych cen gazu od 1 stycznia 2022 r. - przypomina PGNiG Obrót Detaliczny. Z niższych cen gazu mogą skorzystać tzw. odbiorcy wrażliwi np. szpitale czy szkoły.
15.03.2022

Naimski: już dzisiaj możemy sobie dać radę bez rosyjskich surowców

Już dzisiaj Polska może sobie dać radę bez dostaw rosyjskich surowców - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wydaje się, że tylko embargo na rosyjską ropę i gaz mogłoby powstrzymać wojnę na Ukrainie - dodał.
14.03.2022

Były prezes PGNiG: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

Woźniak: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

PGNiG OD otrzymało 1,255 mld zł jako rekompensatę za zamrożenie taryfy na gaz

Największy detaliczny sprzedawca gazu PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało w poniedziałek pierwszą transzę na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu - poinformowało w poniedziałek PGNiG. Transza wyniosła 1,255 mld zł.
08.03.2022

W marcu rekordowa ilość dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

Aż pięć ładunków skroplonego gazu ziemnego planuje odebrać w marcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został przyjęty już pierwszy z nich, który dostarczył 120 mln m sześc. paliwa po regazyfikacji.
04.03.2022

Obajtek: to Tusk mówił, że nie ma przeciwwskazań, by Lotos sprzedać Rosjanom

Po krytycznej opinii przewodniczącego PO dotyczącej procesu łączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oświadczył, że to Donald Tusk mówił w 2011 r., iż nie ma przeciwwskazań, by Lotos sprzedać Rosjanom. Ocenił też, że szef PO wpisuje się w powielanie fake newsów.
04.03.2022

Przedstawiciele KE przyjrzą się polskiemu systemowi ciepłowniczemu

W dniach 24 i 25 lutego przedstawiciele Komisji Europejskiej przyjadą do Polski z wizytą studyjną, podczas której zapoznają się ze specyfiką polskiego systemu ciepłowniczego w kontekście wyzwań związanych z Fit for 55 - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
24.02.2022

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż ws. cen gazu

Podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw - przekazał w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej.
11.02.2022

Prezes PGNiG: nie planujemy podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie planuje podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem na dostawy gazu do Polski - poinformował podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.02.2022

Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż ws. dywidend z zysków EuRoPol Gazu; PGNiG żądania Gazpromu - bezzasadne

Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż dotyczący wypłaty dywidend z zysków spółki EuRoPol Gazu oraz ws. naruszenia przysługujących mu praw, wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego w EuRoPol Gazie - podała polska spółka. PGNiG uważa żądania Gazpromu za bezzasadne.
03.02.2022

Sąd UE: nieważna decyzja KE o odrzuceniu skargi PGNiG na praktyki Gazpromu

Sąd UE stwierdził w środę nieważność decyzji Komisji Europejskiej odrzucającej skargę PGNiG na praktyki Gazpromu, złożoną w trakcie postępowania antymonopolowego KE wobec rosyjskiego koncernu.
02.02.2022

PGNiG kupiło amerykański LNG, który trafi na Ukrainę

PGNiG kupiło ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji trafi gazociągami na Ukrainę - poinformowała we wtorek spółka. Odbiorcą gazu jest ukraiński partner PGNiG - firma ERU Europe. To druga tego typu dostawa zorganizowana przez obie firmy.
01.02.2022

PGNiG OD: podmioty objęte taryfami na gaz mają 45 dni na złożenie stosownych oświadczeń

Klienci PGNiG Obrót Detaliczny, którzy dzięki ustawie o ochronie odbiorców gazu zyskali prawo do korzystania z cen regulowanych taryfami, mają 45 dni na złożenie stosownych oświadczeń - przypomniała spółka, największy detaliczny sprzedawca gazu w Polsce.
01.02.2022

UOKiK: Orlen Południe i PGNiG mogą utworzyć „biometanową” spółkę

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie przez Orlen Południe i PGNiG spółki celowej, działającej w obszarze biometanu - podały w poniedziałek w komunikatach PKN Orlen i PGNiG. Orlen Południe w 100 proc. należy do PKN Orlen.
01.02.2022

Tauron Ciepło w dwa lata zamierza rozbudować sieć i zwiększyć moc o 110 megawatów

W ciągu najbliższych dwóch lat sieć ciepłownicza spółki Tauron Ciepło zostanie rozbudowana poprzez przyłączenie do niej nowych odbiorców, zamawiających ok. 110 megawatów mocy cieplej - wynika z informacji tego największego dostawcy ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
01.02.2022

Gdańskie kluby radnych KO i "Wszystko dla Gdańska" przeciwne fuzji Lotosu z PKN Orlen

Rząd PiS oddaje kontrolę w kluczowej dziedzinie gospodarki podmiotom spoza europejskiej wspólnoty – głosi oświadczenie klubów radnych Koalicji Obywatelskiej oraz "Wszystko dla Gdańska" w związku z przejęciem Grupy Lotos przez PKN Orlen. "Transakcja jest korzystna dla Polski i czysto rynkowa" - ripostuje PKN Orlen.
27.01.2022

PKN Orlen w ramach pilotażu sprowadził certyfikowany biometan

PKN Orlen, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach pilotażu zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego - podał w środę koncern.
27.01.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów [WYWIAD]

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

2 lutego wyrok TSUE ws. monopolistycznych praktyk Gazpromu

2 lutego br. Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi wyrok w sprawie monopolistycznych praktyk Gazpromu. Proces został wytoczony Komisji Europejskiej przez polski PGNiG w 2018 r.
26.01.2022

Sasin: przy spadku ceny gazu na giełdzie będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych

Jak tylko gaz będzie tanieć na giełdzie, będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych; będziemy reagować elastycznie - zapewnił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o dalsze działania rządu w sprawie cen gazu.
25.01.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.