Pierwsza farma fotowoltaiczna Equinor w Polsce gotowa  

zk

04.10.2022 11:33
Strona główna Energetyka, OZE Pierwsza farma fotowoltaiczna Equinor w Polsce gotowa  

Partnerzy portalu

Pierwsza farma fotowoltaiczna Equinor w Polsce gotowa    - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Equinor

W warmińskiej miejscowości Stępień zakończyła się budowa pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej wchodzącej w skład portfolio Equinor. Inwestycja o mocy 58 MW została zrealizowana i będzie zarządzana przez spółkę Wento, w której Equinor posiada 100 proc. udziałów.  
 
Equinor przejął spółkę Wento, jedną z liderów polskiego rynku fotowoltaiki, wraz z jej portfelem projektowym w maju 2021 roku. Budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej zakończyła się tym samym w ciągu niespełna półtora roku od akwizycji. 
 
– Dzięki Wento możemy poszerzać nasze portfolio fotowoltaiczne na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszych wspólnych działań rozpoczęliśmy proces budowy trzech farm fotowoltaicznych w Polsce,   o łącznej mocy netto wynoszącej 171 MW. Dzisiaj z dumą prezentujemy pierwszą z nich,  a pozostałe dwie powinny być gotowe w latach 2023-2024 – mówi Olav Kolbeinstveit, Senior Vice President Renewables, Power and Markets w Equinor.   
 
Miejscowość Stępień znajduje się na terenie gminy Braniewo, na Warmii. Farma fotowoltaiczna zrealizowana przez Wento jest jedną z największych w Polsce i składa się ze 100 tysięcy paneli słonecznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów.

Wyprodukuje 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 000 polskich gospodarstw domowych. Przy budowie i na etapie funkcjonowania farmy inwestor współpracuje z lokalnymi wykonawcami, wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji solarnych.   
 
Potencjał odnawialnych źródeł energii, które pomogą w dekarbonizacji systemu energetycznego, jest w Polsce nadal bardzo wysoki. Dynamiczny rozwój kolejnych źródeł zielonej energii pozwoli na zmianę struktury miksu energetycznego, wciąż w dużej mierze opartego na węglu.  
 
– Polska przechodzi transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajowy potencjał wytwórczy z OZE, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie na dostawy energii, a jednocześnie zwiększać bezpieczeństwo energetyczne. Equinor uczestniczy w realizacji tych ambicji, rozwijając opartą na różnych źródłach ofertę energetyczną dla Polski, w tym  w zakresie energetyki odnawialnej na lądzie i morzu w naszym kraju – komentuje Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska. 

Dla energii produkowanej przez farmę fotowoltaiczną Stępień, Equinor zamierza zawrzeć umowę PPA, zapewniając w ten sposób przewidywalne przychody i zwrot z inwestycji. Całość produkcji zostanie włączona do rosnącego portfela energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych zarządzanego przez Equinor, co pozwoli uzyskać dodatkową wartość  
z optymalizacji i handlu.  
 
– Wento dostarcza aktywa najwyższej jakości oparte o zaawansowane technologie, zapewniając jednocześnie atrakcyjne zwroty z inwestycji. Zakończona z sukcesem budowa farmy fotowoltaicznej o takiej skali to kolejny krok na drodze realizacji strategii biznesowej Wento, w ramach której stale rozbudowujemy nasze portfolio. Łączna moc naszych rozwijanych w Polsce projektów lądowej energetyki odnawialnej to 1,7 GW – mówi Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento. 
 
 
 
***
Equinor 
 
Equinor jest międzynarodową firmą z szeroką ofertą energetyczną, zaangażowaną w przekształcanie zasobów naturalnych w energię dla ludzi i postęp dla społeczeństwa. Portfolio Equinor obejmuje ropę i gaz, odnawialne  i niskoemisyjne źródła energii, a ambicją firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Siedzibą główną Equinor, wiodącego operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, jest Stavanger w Norwegii, a firma działa w ponad 30 krajach na całym świecie. Od 2018 roku Equinor jest obecny w branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i wraz z Polenergią rozwija jedne z najbardziej zaawansowanych projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3 GW. Od 2021 roku, za pośrednictwem spółki Wento z portfelem projektów fotowoltaicznych o mocy 1,7 GW, Equinor inwestuje również w lądowe odnawialne źródła energii na polskim rynku. 
 
 


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29537,00 $ tona 1,07% 1 lut
 Cynk 3439,00 $ tona 0,91% 1 lut
 Aluminium 2610,00 $ tona 3,04% 1 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.