Podstawą do zwiększania efektywności energetycznej są dane. Ekspert wyjaśnia, jak je analizować z korzyścią dla biznesu

zk

16.07.2023 11:24 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Podstawą do zwiększania efektywności energetycznej są dane. Ekspert wyjaśnia, jak je analizować z korzyścią dla biznesu

Partnerzy portalu

Podstawą do zwiększania efektywności energetycznej są dane. Ekspert wyjaśnia, jak je analizować z korzyścią dla biznesu - ZielonaGospodarka.pl

Efektywność energetyczna to cel, do którego dąży dziś większość firm. Z przyczyn ekonomicznych, ekologicznych czy w końcu ze względu na uregulowania prawne. Nie każdy przedsiębiorca potrafi jednak odnaleźć się w gąszczu branżowych pojęć, które są kluczowe dla tego zagadnienia. Ich sens sprowadza się do elementu najważniejszego, jeśli chodzi o zwiększanie energetycznej efektywności – danych oraz ich właściwej analizy. Jak właściwie rozumieć wdrażanie polityki efektywnościowej oraz pojęcia takie jak: Business Intelligence, telemetria, efektywność energetyczna? Wyjaśnia to Bartosz Kowal, ekspert firmy Energy Solution zajmującej się doradztwem dla odbiorców energii elektrycznej, wdrażaniem rozwiązań telemetrycznych i pozyskiwaniem białych certyfikatów.

Wdrażanie polityki efektywnościowej oznacza wykonanie działań, których celem jest obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, wzrost świadomości nt. energochłonności zakładu/firmy oraz redukcja emisyjności CO2. To również zwiększenie konkurencyjności na rynku, która jest efektem wprowadzonych modernizacji. Warto zaznaczyć, że firmy które planują działania zwiększające efektywność energetyczną mogą liczyć na bezzwrotne dofinansowanie do inwestycji w postaci białych certyfikatów. W zależności od przedsięwzięcia może ono sięgnąć nawet do 100 proc. wartości.

Podejmując działania w kierunku zwiększania efektywności, wielu przedsiębiorców natrafia na pojęcia takie jak: rozwiązania Business Intelligence tzw. „BI”, telemetria oraz efektywność energetyczna. Co rozumieć pod tymi hasłami? Co łączy te trzy obszary? Jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenie jednego z przytoczonych rozwiązań, a jakie przełożenie na biznes ma połączenie wszystkich 3 obszarów?

Business Intelligence – nowa definicja raportów

Business Intelligence tzw. „BI” jest dziedziną, która zajmuje się narzędziami służącymi wspomaganiu biznesu. W ramach BI wykorzystuje się rozbudowane systemy raportowo-analityczne, które umożliwiają interaktywną pracę z dowolnymi danymi online. Raporty generowane przy użyciu BI cechuje przejrzystość, multimedialność, możliwość prezentacji dowolnego rodzaju danych (dotyczących np. KPI, emisji CO2, zużycia mediów, wyników finansowych, rentowności itd.) i co najważniejsze prostota związana z odejściem od klasycznej formy tabelarycznej. Prostota i czytelność prezentacji danych ułatwia identyfikację nieprawidłowości, na przykład wysokiego zużycia mediów w porównaniu z przeciętnymi wartościami czy ujemnych marż sprzedażowych, co często wiąże się ze zbędnymi kosztami dla firm. BI doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przetwarza się duże zbiory danych, a efektem jego wdrożenia jest m.in. większa świadomość w zarządzaniu firmą oraz uporządkowanie i ujednolicenie obiegu raportów w organizacji.Energy Solution - przykład raportu Business Intelligence

Energy Solution - przykład raportu Business Intelligence

Telemetria – pomaga zarządzać obiektami i dostarcza dane

Pod pojęciem tym kryje się zbiór urządzeń i programów służących do dostarczania aktualnych danych pomiarowych np.: energii elektrycznej, ciepła, temperatury czy masy towaru. System telemetrii składa się z platformy wizualizacyjnej, bazy danych, serwera oraz urządzeń końcowych, takich jak liczniki, przeliczniki czy sterowniki. Dane z tych urządzeń są odbierane przez serwer, przesyłane do bazy danych i wizualizowane na dedykowanej platformie internetowej. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do raportów BI, rozwiązania telemetryczne nie oferują zaawansowanej analityki, skupiając się głównie na dostarczaniu użytkownikowi bieżących danych procesowych oraz prostych analiz i wykresów. Systemy telemetrii wspomagają zarządzanie obiektami, umożliwiają identyfikację obszarów energochłonnych i pomagają w planowaniu szeroko pojętej optymalizacji energetycznej. Układ telemetrii doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebna jest dokładna kontrola obiektu i poszczególnych odbiorów energii/mediów. Bardzo dobrym przykładem są sieci retail, gdzie każdy sklep kontroluje zużycie energii elektrycznej na: głównym zasilaniu, oświetleniu oraz układach chłodniczo – wentylacyjnych. Układy pomiarowe w tym przypadku wspomagają zarządzanie obiektami, pomagają typować i wdrażać procesy optymalizacji zużycia mediów i upraszczają proces ustalania dokładnych budżetów dla sieci.

Energy Solution - wizualizacja danych telemetrycznych

Energy Solution - wizualizacja danych telemetrycznych

Efektywność Energetyczna – białe certyfikaty przychodzą z pomocą

Pojęciem tym określa się wszelkie przedsięwzięcia prowadzące do oszczędności energii w przedsiębiorstwie. Firmę można nazwać efektywną energetycznie wtedy, gdy planuje i wdraża działania ograniczające zużycie mediów np. w wyniku modernizacji oświetlenia - wymiany na LED czy wymiany źródła ciepła na wysokosprawne. Dla takich podmiotów ustawodawca przewidział bezzwrotne wsparcie w postaci tzw. białych certyfikatów dla planowanych inwestycji. Certyfikaty pozyskuje się w wyniku sporządzenia przez audytora odpowiedniego audytu efektywnościowego potwierdzającego planowany efekt energetyczny. Przedsięwzięć wspierających efektywność jest wiele i do każdej firmy należy podejść indywidulnie, aby wytypować zakres działań niezbędnych do obniżenia zapotrzebowania na energię.

Wspólny mianownik – dostęp do danych

Business Intelligence, telemetria i efektywność energetyczna – wszystkie te pojęcia mają wspólny mianownik – dostęp do danych. Łatwo można zauważyć, że opisane zagadnienia dobrze się uzupełniają. Telemetria dostarcza dane i pozwala na bieżącą kontrolę. Przygotowane raporty BI które mogą korzystać m.in z danych telemetrycznych umożliwiają spojrzeć całościowo na funkcjonowanie firmy oraz identyfikację obszarów wymagających optymalizacji. To z kolei cenna wiedza, która może być wykorzystana do wdrażania przedsięwzięć efektywnościowych oraz służyć do pozyskania białych certyfikatów, wspierających inwestycje w energooszczędne rozwiązania.

Nie każdy przedsiębiorca musi być biegłym w dziedzinie energetyki, ale kwestie związane z efektywnością energetyczną dotyczą wszystkich, dlatego warto znać takie pojęcia, a w przypadku niejasności zdać się na opinię eksperta. Odpowiednie zrozumienie kwestii związanych z efektywnością energetyczną, Business Inteligence i telemetrią może przyczynić się do oszczędności finansowych, ochrony środowiska i zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.