Polenergia uruchomiła pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych

zk

28.06.2023 08:41 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Polenergia uruchomiła pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych

Partnerzy portalu

Polenergia uruchomiła pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Grupa Polenergia

“Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk” rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.

Placówka zlokalizowana w centrum Łeby to miejsce, w którym można uzyskać kompleksowe informacje o inwestycjach, które realizują wspólnie Equinor i Polenergia. W polskiej części Morza Bałtyckiego spółki rozwijają wspólnie trzy projekty morskich farm wiatrowych. Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy około 3 GW, zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.

– Inwestycje w morskie farmy wiatrowe Bałtyk są istotnym wkładem w zieloną transformację energetyczną Polski i kolejnym przejawem trwającej od dekad dobrej współpracy polsko-norweskiej –  powiedział Anders H. Eide, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, który kilka dni wcześniej odwiedził placówkę w Łebie.

Pierwsza energia z najbardziej zaawansowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1,44 GW, zasili polski system energetyczny już w 2027 roku. Realizowany w kolejnym etapie projekt Bałtyk I, o mocy 1,56 GW, ma być z kolei gotowy do aukcji planowanej w 2025 roku. Farmy zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości od 22 do ponad 80 km od linii brzegowej.

– Inwestycje w morską energetykę wiatrową to prawdziwa energetyczna rewolucja. Po raz pierwszy produkcja energii elektrycznej na Pomorzu będzie większa niż jej zużycie. Te odnawialne, czyste źródła energii otworzą nowy rozdział w historii polskiej energetyki, zapewniając nam nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale także możliwości rozwoju małym portom, takim jak w Łebie. Co ważne, cały proces inwestycyjny, od momentu jego zainicjowania, jest rzetelnie konsultowany z lokalnymi społecznościami i grupami zawodowymi – podkreśla Senator RP Kazimierz Kleina, na co dzień mieszkaniec Łeby.

W otwarciu placówki uczestniczyli nie tylko parlamentarzyści, ale także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji społecznych, z którymi Equinor i Polenergia od początku realizacji swoich inwestycji prowadzą partnerski dialog.

– Chcemy być dobrym sąsiadem, wsłuchiwać się w głosy lokalnej społeczności i pozostawać w bezpośrednim i stałym kontakcie z mieszkańcami okolicy. Otwarcie Centrum informacji jest symbolicznym przypieczętowaniem naszej aktywnej obecności w Łebie, gdzie budujemy bazę operacyjno-serwisową, pełniąca rolę centrum logistycznego na prawie trzy dekady prowadzenia operacji na morzu dla projektów Bałtyk. Współpraca z mieszkańcami Pomorza, samorządami, instytucjami pozwala nam poznać ich potrzeby i sprostać tym oczekiwaniom – mówi Bjørn Ivar Bergemo, Dyrektor Projektów Bałtyk II i III, reprezentujący Equinor.

W Łebie będzie się także mieścić baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Na zrewitalizowanym terenie dawnej stoczni Equinor zbuduje nowoczesne, przyjazne środowisku powierzchnie biurowe, centrum kontroli i serwisu farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek pływających. Budowa bazy rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku planowane jest na koniec roku 2025. Długoterminowe zatrudnienie w bazie serwisowej znajdzie około 100 specjalistów, niezbędnych do technicznego utrzymania infrastruktury i urządzeń na morzu, a także wspierania ich obsługi z lądu. Poza nowymi miejscami pracy, inwestycja stworzy dla regionu szansę rozwoju oraz możliwości zarobkowe dla lokalnych przedsiębiorców. W trakcie budowy, jak i późniejszej działalności obiektu inwestor zamierza w maksymalny sposób korzystać z lokalnie dostępnych surowców i usług miejscowych przedsiębiorców.

– Rozwój morskiej energetyki wiatrowej daje olbrzymie możliwości rozwojowe dla gminy i jej mieszkańców. Port serwisowy, korzyści z dochodów, podatków, dzierżawy, nowe miejsca pracy, to wszystko wpłynie na poziom życia mieszkańców. Nie tylko zatrzyma ich w gminie, która od lat się wyludnia, ale nawet przyciągnie nowych. Łeba to gmina turystyczna, która poza sezonem zamiera. Nowe inwestycje z pewnością to zmienią – mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

Nowe miejsca pracy powstaną nie tylko przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych, ale także za pośrednictwem dostawców komponentów i usług.

– W tworzonym przez nas łańcuchu dostaw jest miejsce zarówno dla przedsiębiorców z Pomorza, jak i tych z głębi kraju. Morskie farmy wiatrowe to inwestycje długoterminowe, które oznaczają naszą obecność w nadmorskich gminach przez co najmniej 30 lat. Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę nie tylko z dużymi ogólnopolskimi firmami, ale także z małym lokalnym biznesem. Chcemy, aby nasze inwestycje przynosiły ludziom i środowisku realne korzyści – mówi Marta Porzuczek, Kierowniczka ds. Zarządzania Interesariuszami w Projektach Bałtyk, reprezentująca Grupę Polenergia.

W otwartym wraz z początkiem wakacyjnego sezonu Centrum w Łebie przez cały rok będzie można uzyskać informacje na temat morskich farm wiatrowych Bałtyk, bazy operacyjno-serwisowej w Łebie, perspektyw zawodowych i miejsc pracy. To także miejsce edukacji dla dzieci i młodzieży, w którym będą dla nich organizowane zajęcia i konkursy wiedzy z nagrodami. Dla najmłodszych przygotowany został kącik edukacyjnych zabaw.

W Centrum informacji można obejrzeć makietę morskiej farmy wiatrowej, a na dużym monitorze i iPadzie - prezentację o projektach. Dostępny na miejscu konsultant odpowie na wszelkie pytania. Informacje przygotowane w przystępnej i atrakcyjnej formie, mają przybliżać zainteresowanym środowiskowe, ekonomiczne i lokalne korzyści płynące z morskiej energetyki wiatrowej. W punkcie informacyjnym znajdzie się również formularz składania uwag i skarg, który można wypełnić anonimowo. Placówka będzie równocześnie wspierać i promować inicjatywy lokalne. Centrum informacji będzie czynne przez pięć dni w tygodniu od środy do niedzieli w godzinach 14:00-18:00. Placówka znajduje się w pobliżu Urzędu Miejskiego przy ulicy Kościuszki 88 w Łebie.

 ***

Polenergia – największa polska prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i gazowych źródeł, dystrybucji i obrotu oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów detalicznych i biznesowych. Polenergia kreuje innowacyjne rozwiązania łączące zeroemisyjną energetykę systemową z energetyką prosumencką. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3 GW. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych z indeksu sWIG80 w 2018 roku.

Equinor – to międzynarodowa firma energetyczna z 50-letnim doświadczeniem, działająca w 30 krajach. Dostarcza energię z różnych źródeł stawiając na rozwiązania przyjazne dla środowiska, by stać się neutralną dla klimatu do 2050 r. Jest jednym z liderów na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej. W portfolio firmy wchodzi m.in. największa na świecie morska farma Dogger Bank, pierwsza pływająca farma wiatrowa Hywind Scotland i największa na świecie pływająca farma wiatrowa Hywind Tampen. W Polsce buduje morskie farmy wiatrowe i rozwija odnawialne źródła energii na lądzie, a także dostarcza gaz ziemny do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycjom wspierającym cele strategiczne kraju towarzyszą inicjatywy wzmacniające kapitał społecznoekonomiczny regionów. Jedną z nich jest budowa bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Equinor posiada w Polsce dwa biura - w Warszawie i Gdańsku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.