Politechnika Krakowska i Alstom nawiązały współpracę ws. kształcenia i badań

Politechnika Krakowska i Alstom nawiązały współpracę ws. kształcenia i badań - ZielonaGospodarka.pl
14.03.2023 18:52
Strona główna Transport, Elektromobilność Politechnika Krakowska i Alstom nawiązały współpracę ws. kształcenia i badań

Partnerzy portalu

Politechnika Krakowska i Alstom nawiązały współpracę ws. kształcenia i badań - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Alstom

Politechnika Krakowska i firma Alstom z branży kolejowej podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy kształceniu studentów, prowadzeniu prac badawczych i zatrudnianiu absolwentów. Sygnatariusze umowy szacują, że skorzysta na niej nawet 10 tys. studentów rocznie.

Jak wskazał w poniedziałek rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz, uczelnia ta, we współpracy z firmą Alstom, będzie realizowała działania w obszarze dydaktycznym i naukowo-badawczym.

„Obu stronom przyniosą one korzyści. Dzięki lepszemu poznaniu potrzeb przedsiębiorstwa o globalnej marce będziemy mogli rozwijać i udoskonalać ofertę edukacyjną uczelni, zwłaszcza w obszarze kształcenia wykwalifikowanej kadry inżynierskiej dla branży kolejowej w ramach prowadzonej już na PK specjalności dualnej Inżynieria pojazdów szynowych" - zaznaczył rektor.

Według zapowiedzi, w ramach działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej Alstom będzie organizować na Politechnice Krakowskiej kształcenie związane z tematyką sterowania ruchem kolejowym na studiach wyższych, doktoranckich i podyplomowych. Eksperci Alstom będą uczestniczyć w wykładach otwartych, kołach dyskusyjnych i wspólnie z pracownikami uczelni będą prowadzić badania.

Dyrektor zarządzający Alstom ZWUS Adam Juretko wskazał, że współpraca z krakowską uczelnią pozwoli spółce rozwijać kompetencje związane z projektowaniem i wdrażaniem systemów sterowania ruchem kolejowym u studentów i absolwentów studiów technicznych, informatycznych i inżynierskich.

„To fascynująca, niezwykle przyszłościowa i poszukiwana na rynku dziedzina wiedzy, niezbędna dla zrównoważonej mobilności” - zaznaczył przedstawiciel firmy.

W trwającym roku akademickim na ośmiu wydziałach Politechniki Krakowskiej i ponad 30 kierunkach studiów, z uwzględnieniem Wydziału Transportu Kolejowego, kształci się 14 tys. polskich i zagranicznych studentów i doktorantów, w tym 4,2 tys. nowo przyjętych na studia I i II stopnia.

Jak przypomniano w komunikacie, Alstom od wielu lat rozwija współpracę z uczelniami wyższymi w obszarze nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym. Specjalistyczne kursy i inne formy zajęć dydaktycznych prowadzone są na Politechnice Śląskiej.


Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.