Politechnika Wrocławska będzie kształcić ekspertów z sektora energetyki wspólnie z GE Power

zk

24.02.2023 13:16 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Politechnika Wrocławska będzie kształcić ekspertów z sektora energetyki wspólnie z GE Power

Partnerzy portalu

Politechnika Wrocławska będzie kształcić ekspertów z sektora energetyki wspólnie z GE Power - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Politechnika Wrocławska

Za dwa tygodnie pierwsze wykłady na PWr zaczną studenci nowego kierunku – energetyka jądrowa, a uczelnia właśnie podpisała kolejną umowę z firmą, która rozwija działalność w tym sektorze. Współpraca z GE Power oznacza dla Wydziału Mechaniczno-Energetycznego m.in. program praktyk i staży dla studentów, wykłady zamawiane specjalistów z firmy, współpracę z kołami naukowymi oraz wspólne projekty badawcze.

GE Power to część koncernu General Electric, działającego w ponad 100 krajach na całym świecie w kilkunastu branżach – m.in. w energetyce, produkcji sprzętu medycznego czy silników lotniczych.

W Polsce GE Power prowadzi m.in. wrocławski Zakład Produkcji Generatorów, zatrudniający około 300 pracowników, który dostarcza generatory i ich komponenty z przeznaczeniem do elektrowni węglowych, gazowych i nuklearnych, oraz Centrum Rozwojowe – Engineering Innovation Center (EIC) w Warszawie.

Michał Małecki, Executive Leader of GE Power Engineering in Poland, podkreśla, że współpraca z uczelnią ma dla firmy duże znaczenie:

– Budujemy teraz nową markę GE Vernova, co odzwierciela nasze aspiracje w transformacji energetycznej. W Polsce powołaliśmy oddział Engineering Innovation Center. Jego rozwój i sukces firmy będzie zależał od dobrze wykształconych inżynierów, absolwentów m.in. Politechniki Wrocławskiej – tłumaczy i dodaje: – Transformacja energetyczna w naszym kraju przyspiesza, a my jesteśmy tego częścią. Obecnie skupiamy się na turbinach gazowych oraz wiatrowych, natomiast naszą aspiracją jest rozwój inżynierski we wszystkich obszarach energetyki.

– Przyszli studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej jako pracownicy budują konkurencyjność kompetencyjną naszego centrum – podkreśla Sylwia Hołdyńska, dyrektor do spraw rozwoju kompetencji w EIC, a Piotr Miszczyk, dyrektor do spraw operacyjnych EIC wskazuje na możliwości szerszego wykorzystania bazy laboratoryjnej oraz rozwinięcia wspólnej współpracy międzynarodowej.

Z tych powodów firma chce wspierać uczelnię w procesie kształcenia przyszłych pracowników szeroko rozumianego sektora energetyki i zaczyna oficjalną współpracę z Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym PWr.

Wspólnie zamierzają m.in. realizować program praktyk i staży dla naszych studentów, organizować wycieczki naukowo-dydaktyczne do GE Power, prowadzić zajęcia dydaktyczne w ramach wykładów zamawianych i współpracować z kołami naukowymi, ale także współpracować z wydziałem w zakresie wykonywania ekspertyz i analiz technicznych czy poszukiwać finansowania na wspólne projekty badawcze i dydaktyczne.

– Bardzo cieszy nas ta współpraca. Ważna jest dla nas możliwość dzielenia się doświadczeniem. Dzięki temu jako wydział będziemy wiedzieli, w którą stronę mamy kierować się w kształceniu naszych studentów, aby spełniali oczekiwania pracodawców na rynku pracy związanym z szeroko rozumianą energetyką – zaznacza prof. Piotr Szulc, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

Umowę między Politechniką Wrocławską a GE Power podpisali we wtorek, 14 lutego prof. Dariusz Łydżba, prorektor PWr ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym, prof. Piotr Szulc, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego i Michał Małecki, Executive Leader of GE Power Engineering in Poland, wiceprezes GE Power oraz Piotr Miszczyk, dyrektor do spraw operacyjnych EIC. Inicjatorami spotkania byli dr  inż. Andrzej Tatarek, prof. uczelni, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Mechaniczno-Energetycznego oraz Sylwia Holdynska, dyrektor do spraw rozwoju kompetencji w GE Power EIC.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.