Polska firma zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie

Strona główna Energetyka, OZE Polska firma zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie

Partnerzy portalu

Polska firma zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Jesse de Meulenaere / Unsplash

Konsorcjum pod przewodnictwem Grupy Kapitałowej Respect Energy Holding planuje wybudować największą morską farmę wiatrową na świecie. Jej moc zainstalowana ma wynosić blisko 6 GW.

Konsorcjum, którego liderem jest Grupa Kapitałowa Respect Energy Holding z siedzibą w Warszawie, ogłosiło rozpoczęcie realizacji projektu morskiej energetyki wiatrowej o mocy 5 gigawatów (moc przyłączeniowa – AC, prawie 6GW mocy zainstalowanej – DC) u wybrzeży stanu Wiktoria, w ramach pierwszego zadeklarowanego obszaru Australii w Gippsland.

– Wraz z pozostałymi członkami Konsorcjum uczestniczymy w wieloetapowym procesie związanym z budową farmy u wybrzeży stanu Wiktoria. Po osiągnięciu pełnej operacyjności, projekt będzie dostarczał ponad 20 TWh czystej, bezpiecznej energii rocznie – wystarczająco dużo, aby zaspokoić 40% obecnego zapotrzebowania na energię w Wiktorii – mówi Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy Holding.

– Jesteśmy głęboko zaangażowani w projekt morskiej energetyki wiatrowej w Australii. Naszym celem jest sprawne wdrożenie wiodącej na świecie, zrównoważonej technologii morskiej energetyki wiatrowej. Chcemy być częścią sprawiedliwej transformacji zapewniając korzyści lokalnym społecznościom i minimalizując wpływ na środowisko – zaznacza Maya Malik, CEO Elanora Offshore, założycielka KIMAenergy. Zespół KIMAenergy pracował w projektach morskiej energetyki wiatrowej o mocy ponad 15 GW  na całym świecie i będzie kierował rozwojem projektu Elanora Offshore z siedzibą w stanie Wiktoria.

Wśród członków utworzonego konsorcjum znajdują się:
- EnergyAustralia, główny australijski sprzedawca i wytwórca energii posiadający 1.6 milionów klientów na terenie wschodniej Australii
- Boskalis, jeden z wiodących globalnych wykonawców morskich elektrowni wiatrowych z flotą ponad 650 specjalistycznych statków.
- Polpo Investments, rozwijająca w przeszłości na kontynencie australijskim elektrownie wykorzystujące energię odnawialną na skalę przemysłową.

EnergyAustralia obsługuje na terenie Australii elektrownie o mocy ponad 5000 megawatów, w tym elektrownię węglową Yallourn w Latrobe Valley, która ma zostać zamknięta w 2028 roku.

– Postrzegamy morską energetykę wiatrową jako źródło czystej energii, które może zastąpić część mocy utraconej w wyniku wycofania się z energetyki węglowej, zapewniając jednocześnie źródło nowego zatrudnienia dla naszych pracowników w elektrowni Yallourn – wskazuje Dan Nugent, Head of Portfolio Development w EnergyAustralia.

Boskalis ma dwudziestoletnie doświadczenie w pracy nad projektami infrastruktury morskiej w Australii. Dzięki doświadczeniu tego partnera projekt Elanora Offshore zyska dostęp do wysoce wyspecjalizowanych zasobów morskich farm wiatrowych i statków, co znacznie zmniejsza ryzyko związane z łańcuchem dostaw. Od samego początku jesteśmy aktywni w branży morskiej energetyki wiatrowej w Europie, Azji Wschodniej i Stanach Zjednoczonych.

– Z niecierpliwością czekamy na wkład w transformację energetyczną Australii dzięki projektowi Elanora Offshore – podkreśla Marcel van Bergen, Dyrektor w firmie Boskalis.

Po otrzymaniu koncesji (Feasibility Licence) i innych niezbędnych zgód, pierwsza faza projektu Elanora Offshore osiągnie planowaną operacyjność w 2032 r. Druga faza zostanie ukończona do końca 2034 r., zgodnie z celami rządu stanu Wiktoria.

Elanora Offshore – Kluczowe informacje


Elanora Offshore to projekt budowy morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży stanu Wiktoria o mocy przyłączeniowej 5GW (AC) co przekłada się na prawie 6GW mocy zainstalowanej (DC).

Turbiny wiatrowe będą zlokalizowane w dużej odległości od brzegu.

Pierwsza faza projektu osiągnie operacyjność w 2032 roku. Druga faza zostanie ukończona do końca 2034 roku.

Po osiągnięciu pełnej operacyjności projekt będzie dostarczał ponad 20 TWh czystej, bezpiecznej energii rocznie - wystarczająco dużo, aby zaspokoić 40% obecnego zapotrzebowania na energię w stanie Wiktoria.

Zrealizowany projekt pozwoli uniknąć emisji ponad 600 mln ton CO2.

Projekt stworzy

ponad 3000 bezpośrednich miejsc pracy podczas budowy i 320 bezpośrednich miejsc pracy podczas eksploatacji.

fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.