Polska Spółka Gazownictwa przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się za pracowników gazowni

zk

10.09.2021 17:28 Źródło: PAP
Strona główna Prawo , Polityka, Ekonomia Polska Spółka Gazownictwa przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się za pracowników gazowni
Polska Spółka Gazownictwa przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się za pracowników gazowni - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) – Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu, przestrzega przed oszustami, którzy podszywając się za pracowników gazowni, dokonująj zuchwałych przestępstw. Ostatnia, zgłoszona do PSG, próba oszustwa „na gazownika” miała miejsce w Olsztynie.

Naciągacze grasujący na terenie stolicy Warmii i Mazur oraz w jej okolicach, podając się za pracowników gazowniczej spółki, oferowali mieszkańcom czujniki wykrywające tlenek węgla. Ich potencjalne ofiary – najczęściej osoby samotne i w podeszłym wieku – odwiedzane były pod pretekstem kontroli instalacji gazowej w mieszkaniach - podała w piątek Polska Spółka Gazownictwa.

Fałszywych gazowników uwiarygadniać miał profesjonalny sprzęt do sprawdzania szczelności instalacji oraz teczka, w której znajdować się miały rzekome listy adresowe "klientów". W momencie kiedy oszuści zyskiwali zaufanie właścicieli, przedstawiali im oferty sprzedaży wspomnianych czujników. Urządzenia – opisywane przez naciągaczy jako detektory ulatniającego się gazu – oferowane były w cenie 300 zł, choć ich rynkowa wartość jest niemal czterokrotnie niższa.

"Każdy pracownik PSG posiada legitymacją służbową zawierającą zdjęcie, numer służbowy oraz datę ważności i zobowiązany jest do jej okazania na prośbę klienta" – podkreślił Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Przed kilkoma miesiącami Polska Spółka Gazownictwa odebrała równie niepokojące zgłoszenie z Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie jednego z mieszkańców odwiedziło dwóch mężczyzn podających się za pracowników spółki. Domniemani gazownicy próbowali przekonać mężczyznę do aktywizacji przyłącza gazowego w zaplanowanym przez nich terminie za cenę 400 zł w formie zaliczki. Grozili, że w razie odmowy zapłaty przyłącze zostanie zdemontowane.

Spółka przypomina, że to "od naszej postawy zależy bezpieczeństwo nas samych, jak i innych, dlatego wszelkie próby tego typu działań powinny być natychmiast zgłaszane policji". Ponadto za każdym razem, kiedy przedstawiane informacje budzą Państwa wątpliwości, proszę o kontakt z najbliższą jednostką gazowniczą. Do dyspozycji klientów jest również Contact Center, gdzie pod ogólnopolskim numerem telefonu +48 22 444 33 33 – czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 do 18.00 – można dokonać weryfikacji pracowników gazowni oraz czynności przez nich prowadzonych. Warto przy tym pamiętać, że pracownicy PSG, jak również firm zewnętrznych działających na jej zlecenie, nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów – dodał Więckowski.

Spółka zaznaczyła, że skala procederu jest trudna do ocenienia, ponieważ nie wszyscy poszkodowani zgłaszają się na policję. "Tylko nieliczni z nich decydują się na wcześniejszy kontakt z przedstawicielami lokalnej jednostki gazowniczej, w celu weryfikacji osób podających się za jej pracowników" - zauważyła.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.