Pomorscy samorządowcy opracowali memorandum w sprawie budowy elektrowni jądrowej

Pomorscy samorządowcy opracowali memorandum w sprawie budowy elektrowni jądrowej - ZielonaGospodarka.pl
11.05.2023 09:55
Strona główna Energetyka, OZE Pomorscy samorządowcy opracowali memorandum w sprawie budowy elektrowni jądrowej

Partnerzy portalu

Pomorscy samorządowcy opracowali memorandum w sprawie budowy elektrowni jądrowej - ZielonaGospodarka.pl

Samorządowcy z Pomorza opracowali memorandum w sprawie rządowego programu dla powiatu lęborskiego, wejherowskiego i puckiego w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej. Apelują w nim do premiera Mateusza Morawieckiego o rozpoczęcie dialogu na temat przygotowania procesu inwestycyjnego.

O przekazaniu memorandum rządowi samorządowcy poinformowali w środę podczas konferencji prasowej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wyjaśnił, że memorandum zostało podpisane przez 26 jednostek samorządu terytorialnego, tj. samorząd województwa pomorskiego, trzy powiaty oraz 22 gminy z terenu województwa.

„Pomorskie samorządy z otwartością podchodzą do perspektyw nowych inwestycji energetycznych w naszym regionie oraz respektują kompetencje rządu Rzeczypospolitej Polskiej w podejmowaniu decyzji w zakresie strategicznych inwestycji. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie ogromnym wyzwaniem infrastrukturalnym, logistycznym, a także społecznym. To nie jest sama budowa obiektów energetycznych, ale także infrastruktury towarzyszącej, która w znaczący sposób zmieni gospodarkę przestrzenną w tej części naszego województwa, będzie głęboko ingerować w stan środowiska naturalnego, ale czekają nas także poważne zmiany społeczne” – mówił.

„Dziś wspólnie przekazujemy ten dokument na ręce Pana premiera Mateusza Morawieckiego, wzywając jednocześnie do rozpoczęcia kompleksowego dialogu na temat przygotowania i przeprowadzenia procesu inwestycyjnego związanego z budową na Pomorzu pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten dokument jest przekazywany również innym osobom, które bezpośrednio odpowiadają za realizację rządowego programu. Otrzyma ten dokument m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, a także inwestor, czyli spółka Polskie Elektrownie Jądrowe” – wskazał marszałek Struk.

„Chcielibyśmy zwrócić uwagę polskiemu rządowi, że w tej sprawie samorządy są gotowe do dialogu. Chcielibyśmy, żeby ten dialog miał charakter partnerski. Żebyśmy mogli dyskutować o najważniejszych sprawach, które dotyczą tej części województwa pomorskiego” – dodał.

Działania wskazane w memorandum podzielone zostały na pięć działów: dostępność transportowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza, a także infrastruktura elektroenergetyczna.

Pod dokumentem oprócz marszałka województwa pomorskiego podpisali się wójtowie gmin Łęczyce, Luzino, Choczewo, Linia, Wejherowo, Szemud, Gniewino, Krokowa, Kosakowo, Puck, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Jastarnia, a także prezydenci i burmistrzowie Rumi, Wejherowa, Redy, Pucka, Władysławowa, Helu, Łeba, Cewice, Lębork oraz starości Pucka, Wejherowa, Lęborka.autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ skr/

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.