Ponad 70 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej

14.02.2022 08:23 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Ponad 70 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

 Ponad 70 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

76 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej – wynika z badania  przeprowadzonego przez Norsk Medborgerpanel, organizację badawczą współpracującą z Uniwersytetem w Bergen i Norwegian Research Centre (NORCE).

– Widzimy, że duża część norweskiego społeczeństwa jest pozytywnie nastawiona do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zwłaszcza w porównaniu z dalszym rozwojem energetyki lądowej – mówi Thea Gregersen, doktorantka w Centrum Transformacji Klimatu i Energii na Uniwersytecie w Bergen.

Respondenci zostali zapytani, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że Norwegia powinna budować więcej morskich elektrowni wiatrowych. 22 proc. odpowiedziało, że całkowicie się zgadza, a 35 procent, że popiera i są generalnie na „tak”, 19 proc. odpowiedziało, że częściowo zgadzają się z tym stwierdzeniem. Zapytano również, czy Norwegia powinna rozwijać lądową energetykę wiatrową.

– Kwestia lądowych farm wiatrowych znacznie bardziej spolaryzowana. Mieszkańcy są zdecydowanie bardziej pozytywnie nastawieni do morskiej energetyki wiatrowej. Należy jednak zauważyć, że chociaż pytania ankietowe dają dobry przegląd ogólnego poparcia wśród społeczeństwa, jak również różnicy pomiędzy poparciem dla rozwoju lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Respondenci zazwyczaj mają pewne zastrzeżenia, których nie wychwytujemy w naszych pytaniach szczegółowych – uważa Gregersen.

5 proc. ankietowany Norwegów mówi „nie” dla offshore wind

Wskazuje ona, że podobnie jak w przypadku lądowej energetyki wiatrowej, sprzeciw wobec wiatraków na morzu może wzrosnąć. Obecnie zaledwie 5 proc. respondentów odpowiedziało, że całkowicie nie zgadza się z tym, że Norwegia powinna budować więcej morskich elektrowni wiatrowych.

Arvid Nesse, menadżer ds. klastrów w Norwegian Offshore Wind, przekonuje, że nie jest zaskoczony wynikami badania ankiety. - Odkąd zaczęliśmy planować rozwój morskiej energetyki wiatrowej, ludzie nam kibicują, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym - mówi Nesse.

Jego zdaniem istnieje kilka powodów tak silnego poparcia społecznego. - Norwegia ma długą tradycję współpracy na morzu. W porównaniu z innymi krajami mamy niski poziom konfliktu między grupami interesów. Myślę, że to wpływa na opinię publiczną, w połączeniu z faktem, że nasze kompetencje w sektorze offshore są dobrze znane w kraju. Myślę, że ludzie ufają, że odniesiemy w tym sukces - mówi Nesse.

W jego opinii morska energetyka wiatrowa będzie miała w przyszłości wpływ na codzienne życie mieszkańców Norwegii. - Tysiące osób znajdzie zatrudnienie w łańcuchu dostaw, a branża ta będzie ważną częścią naszej narodowej zielonej tożsamości – dodał.

Źródło: Offshore Wind Norway

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.