Wynik wyszukiwania - "kryzys energetyczny" - Wiadomości

Raport nie pozostawia złudzeń. Wzrost emisji dwutlenku węgla w energetyce

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej stwierdza, że emisje dwutlenku węgla związane z sektorem energetycznym wzrosły w ubiegłym roku. Wzrost udziału czystej energii w koszyku energetycznym sprawił, że emisje są mniejsze.
01.04.2024

MAE: rekordowy poziom emisji dwutlenku węgla związanych z energią w 2023 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podała w piątek, że emisje dwutlenku węgla związane z energią wzrosły w 2023 roku do rekordowego poziomu, jednak dzięki czystym technologiom ten wzrost był mniej dynamiczny niż wcześniej. Po raz pierwszy połowa energii w gospodarkach rozwiniętych pochodziła ze źródeł niskoemisyjnych.
01.03.2024

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej spotkał się z wiceprezesem EDF

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciej Bando spotkał sięw piątek z Ambasadorem Francji Etienne de Poncins i wiceprezesem Grupy EDF, odpowiedzialnym za rozwój nowych projektów jądrowych Vakisem Ramany - poinformował w piątek resort klimatu.
17.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny wzrośnie do 2050 r. aż 400-krotnie

Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyścig po wodór. Państwa i ich strategie wodorowe” analizuje bieżącą sytuację gospodarki wodorowej zarówno w Polsce, jak i na świecie.
07.01.2024

Kryzys energetyczny w Hiszpanii. 8 mln obywateli bez środków na ogrzewanie domu

Już ponad 8 mln mieszkańców 48-milionowej Hiszpanii skarży się na brak środków na ogrzewanie domów w związku z kryzysem energetycznym. Ich sytuację ułatwia jednak wyjątkowo ciepła zima.
01.01.2024

Zielone budownictwo i transformacja energetyczna

Nieruchomości na terenie Unii Europejskiej odpowiadają aż za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych i 40 proc. zużycia energii. Jak wypadamy na tle krajów Europy Zachodniej pod względem zielonego budownictwa? Jakie zmiany - również finansowe - czekają nas na rynku nieruchomości w związku z wprowadzaniem coraz bardziej restrykcyjnych wymogów?
21.12.2023

PKEE: obniżone ceny energii elektrycznej do połowy 2024 r.

Zamrożone ceny energii elektrycznej będą obowiązywały do końca czerwca przyszłego roku. Prezydent RP podpisał ustawę przedłużającą ochronę przed wzrostem cen prądu, obejmującą gospodarstwa domowe, samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednocześnie prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił taryfy cen prądu stosowane w 2024 r. przez największych sprzedawców energii wobec gospodarstw domowych.
19.12.2023

OZE w formie nawet w zimie. Tym razem rekordy należą do wiatraków!

Istnieje przekonanie o tym, że OZE są efektywne tylko latem. Należy je zdementować, bowiem OZE potrafi świetnie poradzić sobie także w porze jesienno-zimowej. Przykładu nie musimy szukać daleko. Wyniki produkcji prądu przez wiatraki już w październiku był bardzo satysfakcjonujące, ale ku zaskoczeniu wielu – to pod koniec listopada padł historyczny rekord.
12.12.2023

PSEW: zobowiązania Polski z COP28 wymagają przyspieszenia rozwoju OZE

Potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. zakłada deklaracja, którą 118 krajów, w tym Polska, podpisało podczas trwającego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28. Spełnienie takich zobowiązań wymaga przyspieszenia rozwoju OZE - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
12.12.2023

Minister klimatu zaapelowała o przyjęcie rządowego proj. ustawy o cenach energii

Podczas pierwszego czytania projektów ustawy o cenach energii minister klimatu zaapelowała o przyjęcie propozycji rządowej i odrzucenie projektu poselskiego, autorstwa KO i Polski 2050 - TD. Krzysztof Gadowski (KO) ripostował, że projekt poselski powstał, bo rządzący nie troszczyli się o Polaków.
06.12.2023

Nowe otwarcie energetyki wiatrowej według PSEW. 5 zasad dobrej ustawy dla wiatraków

Zdaniem PSEW atak na wiatraki i wykorzystywanie ich do walki politycznej to świadome osłabianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Energia z wiatru dziś jest potrzebna do obniżenia rachunków za prąd i zwiększenia naszej suwerenności. Szybkie uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej jest kluczowe dla ograniczenia cen energii i to zrozumiałe, że zapisy odblokowujące energię z wiatru znalazły się w ustawie o odmrażaniu cen energii. Są w niej środki zaradcze zarówno na skutki, jak i przyczyny drastycznie wysokich cen.
05.12.2023

Firmy inwestują w zieloną energię. To odpowiedź na kryzys energetyczny

Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz. Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się zieloną energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.
23.11.2023

Unia nie wyrabia z transformacją, ale mamy zapas gazu. Czy to koniec marzeń o zeroemisyjności?

W corocznym raporcie na temat stanu unii energetycznej unijne władze stwierdzają, że tempo działań na rzecz klimatu musi znacznie wzrosnąć. Znaczną część miejsca w raporcie zajmuje konflikt ukraińsko-rosyjski, który odcisnął piętno na europejskiej polityce energetycznej.
21.11.2023

Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?

Trwający kryzys energetyczny stwarza nowe wyzwania dla każdego z nas, szczególnie gdy musimy sięgać coraz głębiej do swoich portfeli. Oszczędzanie energii jest najczęściej wybieranym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunków. Najnowsze badania firmy Resideo1 pokazują główne trendy zmniejszania rachunków za energię wśród mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Większość Polaków (77%) zaobserwowała wzrost kosztów przeznaczonych na ogrzewanie w swoim budżecie domowym, szacują że rachunki wzrosły nawet o 41–60%.
27.10.2023

Polacy nadal przekonani do ochrony klimatu i przyrody, ale zielony sceptycyzm powoli narasta

Chociaż większość osób w Polsce zgadza się ze stanowiskiem nauki na temat zmian klimatu i uważa, że sytuacja ekologiczna świata jest zła, to w ostatnich latach o połowę zwiększyła się grupa dystansująca się od zielonych narracji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Pokazuje ono, że doświadczeni pandemią i inflacją nadal chcemy czystej energii i czystej przyrody, ale już niekoniecznie związanych z tym wyrzeczeń.
16.10.2023

Kongres Nowej Mobilności: Elektromobilność to wielka szansa dla Polski

Strefy czystego transportu, zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach, rozwój infrastruktury ładowania, nowe formy mikromobilności oraz konieczność wypracowania nowych rozwiązań legislacyjnych - o strategii rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce rozmawiano podczas pierwszego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Szefowa MKiŚ w liście do polskich europosłów: rynek mocy to filar bezpieczeństwa energetycznego Polski

Przedłużenie rynku mocy to filar bezpieczeństwa energetycznego Polski na najbliższe lata - podkreśliła w liście adresowanym do polskich europosłów szefowa MKiŚ Anna Moskwa. Zaapelowała, aby w czwartkowym głosowaniu odrzucili unijne przepisy, które nie zawierają tych korzystnych dla Polski rozwiązań.
14.09.2023

Midea przedstawia „zieloną wizję, niebieską przyszłość” podczas targów IFA 2023: premiera rozwiązania inteligentnego domu

Midea, czołowy producent inteligentnego sprzętu AGD, znalazł się w centrum uwagi na prestiżowych targach IFA 2023, które odbyły się w dniach 1-5 września w Berlinie, w Niemczech. Pod hasłem „Zielona wizja, niebieska przyszłość” Midea prezentuje swoje niestrudzone zaangażowanie w zrównoważony rozwój i innowacje poprzez przedstawienie imponującej gamy produktów, w których priorytetem jest ochrona środowiska oraz oszczędność energii i które spełniają zróżnicowane potrzeby użytkowników i zastosowań.
11.09.2023

Raport - Polacy chcą OZE i atomu

Po fali entuzjazmu z poprzednich lat, wyobrażenia Polaków, co do zielonej transformacji uległy w 2023 r. urealnieniu. Chociaż 81 proc. badanych uważa, że polska energetyka powinna opierać się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii - widoczny jest w tym obszarze także narastający sceptycyzm. Społeczeństwo nabiera przekonania, że zmiany nie będą proste i szybkie - wynika z najnowszego raportu Autopay“Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”.
22.08.2023

Prezes E.ON: kryzys energetyczny na kontynencie europejskim jeszcze się nie skończył

Prezes E.ON Leonhard Birnbaum ostrzegł w czwartek, że kryzys energetyczny w Europie „jeszcze się nie skończył. Europejskie ceny gazu poszybowały w środę w górę o 35 proc., osiągając najwyższy poziom 42 euro za megawatogodzinę (MWh) - informuje "Brussles Times".
10.08.2023

Polityczna pułapka energetyczna: Zamrożone ceny to bomba z opóźnionym zapłonem

Sejm funduje Polkom i Polakom bombę z opóźnionym zapłonem. Mrożąc sztucznie ceny dla konsumentów, usiłuje przed wyborami wywołać wrażenie, że energia jest tania. A politycy, w czasie kampanii wyborczej, licząc głosy, zapominają, że wcześniej czy później ceny energii wystrzelą także dla konsumentów.
17.07.2023

Niezależność energetyczna – czym jest i jak ją osiągnąć?

W dobie coraz większej troski o środowisko naturalne oraz stale rosnących kosztów energii, coraz bardziej cieszą innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na oszczędzanie energii elektrycznej i wykorzystywanie energii odnawialnej. Jednym z nich jest PowerStream - najnowsza propozycja EcoFlow w zakresie fotowoltaiki. Ten balkonowy system fotowoltaiczny pozwala na korzystanie z energii słonecznej i magazynowanie nadwyżek prądu. Dzięki temu zmniejsza koszty energii a także ułatwia zarządzanie jej zużyciem. Sprawdźmy, czym dokładnie j
17.07.2023

Kryzys energetyczny mało prawdopodobny najbliższej zimy

Podczas gdy wielkość całkowitego importu ropy naftowej i produktów ropopochodnych w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej (Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja) wzrosła do rekordowego poziomu 86 mln ton w 2022 r., pomimo rosnących cen światowych, udział Rosji w tym imporcie spadł do 40% z 47% w 2021 r. i średnio 53% w latach 2017-2021.
17.07.2023

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy w celu zwiększenia oszczędności energii w UE

Parlament Europejski zatwierdził we wtorek plany, uzgodnione wcześniej z krajami członkowskimi, które wyznaczają nowe cele w zakresie oszczędności energii w perspektywie do 2030 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Do tego czasu państwa członkowskie będą musiały wspólnie zapewnić zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 11,7 proc. na poziomie UE.
11.07.2023

PSEW 2023: to jest przełomowy rok dla polskiej branży energetyki wiatrowej

Potencjał energetyki lądowej, konsekwencje zmienności cen na rynku energii, możliwości produkcji zielonego wodoru z morskich farm wiatrowych - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji PSEW 2023. W trzydniowym spotkaniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w Hotelu Narvil Conference & Spa - Serock wzięli udział przedstawiciele rządu, biznesu oraz osoby związane polską branżą energetyczną.
27.06.2023

Moskwa: być może we wrześniu, październiku będzie trzeba reagować na ceny energii; mamy już rozwiązania w kilku wariantach

W przypadku cen energii dziś sytuacja jest stabilna, ale być może wrzesień, październik to będą okresy, że będzie trzeba reagować – powiedziała w wywiadzie dla Energetyka24 minister klimatu Anna Moskwa. Takie rozwiązania mamy w kilku wariantach, łącznie z gotowymi ustawami – zaznaczyła.
25.06.2023

Społeczności energetyczne na rynku gazu

Rosyjska agresja na Ukrainę unaoczniła politycznym decydentom, że uniezależnienie się od paliw kopalnych to nie tylko szansa na złagodzenie skutków katastrofy klimatycznej, ale również na zdobycie energetycznej niezależności.
25.06.2023

Equinor na PSEW 2023: Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej [WIDEO]

„Partnerstwo i współpraca z firmami doświadczonymi w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie - takimi jak firma Equinor - jest kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Energetyka przyszłości nie obędzie się bez energii z wiatru” - przekonywał Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

PSEW: Energia dla Polski – wizje sektora energetycznego po wyborach

Podczas konferencji #PSEW2023 jednym z punktów zwrotnych, mających nakreślić plan działań rządu w aspekcie rozwoju OZE była debata polityczna „Energia dla Polski” – wizje sektora energetycznego po wyborach. W roku wyborczym kluczowe staje się pytanie, jakie kwestie wymagają najpilniejszych działań, aby powstrzymać kryzys energetyczny. Jakie są recepty polityków?
21.06.2023

Zanieczyszczenie hałasem dotyczy 5 mln Polaków. Mieszkanie w „głośnym” domu może mieć negatywne skutki dla zdrowia

Ulica i warkot samochodów przejeżdżających za oknem, impreza u sąsiadów, stukanie w podłogę dochodzące z wyższej kondygnacji, krzyki, muzyka z radia, szczekanie psa czy głośno bawiące się dzieci – to wszystko dźwięki, które składają się na tzw. zanieczyszczenie hałasem w mieszkaniu, problem, który może dotyczyć aż 5 mln Polaków. Często bagatelizowany może jednak prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem, powodując m.in. rozdrażnienie, bóle głowy, problemy ze snem i koncentracją uwagi, a nawet przyczyniając się do chorób s
16.06.2023

Debata polityczna „Energia dla Polski” – wizje sektora energetycznego po wyborach [WIDEO]

W Polsce, w roku wyborczym kluczowe staje się pytanie, jakie kwestie wymagają najpilniejszych działań, aby powstrzymać kryzys energetyczny. To efekt wojny w Ukrainie, która wywróciła sytuację geopolityczną Europy do góry nogami. Dziś globalny krajobraz ulega radykalnym zmianom, w miarę jak rządy i przedsiębiorstwa reagują na kryzys i zmniejszają zależność od rosyjskiej energii.
14.06.2023

Kongres Transformacji Energetycznej, 14 czerwca Warszawa

Klub Energetyczny serdecznie zaprasza w najbliższą środę 14 czerwca na Kongres Transformacji Energetycznej, który odbędzie się w Crowne Plaza Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego 2 w Warszawie.
12.06.2023

PSEW: Energia z wiatru pomoże osiągnąć stabilność na rynku energii [WIDEO]

Silne wahania cen energii oraz kryzys energetyczny nas nie opuszczają. Walka z drożyzną trwa. UE proponuje zmiany regulacyjne, a Polska wprowadza cap na ceny prądu. Z kolei przedsiębiorcy szukają oszczędności zawierając długoterminowe umowy zakupu energii cPPA, teraz kierując wzrok szczególnie na polski offshore. Czy takie kontrakty będą w Polsce możliwe?
12.06.2023

Moskwa we Francji: Polska energetyka gwarantuje bezpieczeństwo dla odbiorców

Wymiana doświadczeń krajów dotycząca polityki efektywności energetycznej, działań na rzecz klimatu oraz bezpieczeństwa energetycznego to tematy 8. globalnej konferencji ministerialnej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) na temat efektywności energetycznej oraz Posiedzenia Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Spotkania, w których uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyły się 8 czerwca 2023 r. w Wersalu i Paryżu.
09.06.2023

Polacy zapłacą w tym roku tylko ok. 40 proc. rynkowej ceny energii. Resztę sfinansują spółki energetyczne [WIDEO]

Wprowadzenie Tarczy Solidarnościowej spowodowało, że 8 mln polskich gospodarstw domowych zapłaci w tym roku tylko 40 proc. rynkowej ceny za energię elektryczną. Resztę sfinansują spółki energetyczne, czyli m.in. PGE, Tauron, Enea i Energa, które gromadzą środki na ten cel w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. – To oznacza, że gospodarstwa domowe nie muszą się przejmować, bo w ich przypadku stabilność i przewidywalność jest bardzo duża – mają zamrożone ceny energii. Co istotne to zamrożenie cen obowiązuje do końca tego roku. Tak więc m
09.06.2023

IEA: globalny wzrost OZE napędzany przez słońce i wiatr

Według Międzynarodowej Agencji Energii, globalna moc energii odnawialnej wzrośnie w tym roku o jedną trzecią, napędzana przez intensywne wdrażanie fotowoltaiki i energii wiatrowej.
07.06.2023

Raport: 65 proc. firm w reakcji na kryzys energetyczny podniosło ceny

65 proc. firm w reakcji na kryzys energetyczny podniosło ceny produktów i usług, a 36 proc. wstrzymało planowane inwestycje – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy zwrócili uwagę, że najbardziej energochłonnymi sektorami gospodarki są transport i przetwórstwo przemysłowe.
01.06.2023

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska o współpracy energetycznej Polski i Rumunii

29 maja 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, odbyła rozmowę z wiceministrem energii Rumunii, Dan Dragoș Drăganem. Głównym tematem spotkania była współpraca Polski i Rumunii w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz transformacji energetycznej, w szczególności w kontekście możliwych wspólnych działań.
30.05.2023

Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski"

W Międzyzdrojach rozpoczęła się 26. edycja konferencji GAZTERM. Uczestniczy w niej międzynarodowe grono menadżerów, decydentów politycznych, naukowców i ekspertów, które dyskutuje na temat całego spektrum aktualnych problemów dotyczących rynku gazu oraz możliwych scenariuszy jego rozwoju i transformacji.
15.05.2023

Sasin: chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny

Chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny, który będzie odpowiedzią zarówno na politykę Putina, ale też na dyktat Brukseli, który ma nas złamać i który ma spowodować, że społeczeństwo straci szansę na szybki rozwój – powiedział w niedzielę w Warszawie wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.
14.05.2023

KE ogłasza pierwszy przetarg na wspólne unijne zakupy gazu

Komisja Europejska wystosowała w środę zaproszenie do międzynarodowych dostawców, by wzięli udział w pierwszym unijnym przetargu na wspólne zakupy gazu o objętości 11,6 mld metrów sześciennych.
11.05.2023

Nowe badanie pokazuje, że zaawansowana energetyka jądrowa cieszy się silnym poparciem społecznym w wielu krajach

Według raportu Polska wyróżnia się jako kraj o najwyższym poziomie poparcia dla zaawansowanej energetyki jądrowej.
11.05.2023

Raport: inwestycje w małe reaktory jądrowe pozwolą na stworzenie tysięcy miejsc pracy do 2040 r.

Jeden reaktor SMR będzie wymagał zatrudnienia ponad 100 specjalistów. Biorąc pod uwagą szerokie plany koncernów jak Orlen, Synthos czy KGHM, inwestycje w SMR pozwolą na stworzenie tysięcy miejsc pracy do 2040 r. – ocenia firma doradcza KPMG.
04.05.2023

Ciepłownictwo szuka nowych sposobów na zazielenianie. Jednym z pomysłów jest odzyskiwanie ciepła z serwerowni [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo czeka w nadchodzących latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala związanych z tym potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro. Jednak bez tych inwestycji ciepłownictwo wciąż będzie ponosić wysokie koszty paliw kopalnych i zanieczyszczenia środowiska, a także konsekwencje związane z niewypełnieniem unijnych wymogów klimatycznych. – Technologia, technologia i jeszcze raz technologia plus odejście od węglowodorów. Na bazie tego musimy zmienić polskie ciepłownict
01.05.2023

Polska może być jednym z europejskich pionierów SMR [WIDEO]

– Polska urasta w tej chwili do rangi jednego z liderów rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych w Europie – mówi Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24. Pierwsze reaktory SMR mają zostać wybudowane jeszcze przed 2030 rokiem w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, ale istnieje realna szansa, aby mniej więcej w tym samym czasie pierwsza taka jednostka powstała również w Polsce. – Orlen i Synthos planują postawić swoje małe modułowe reaktory jądrowe, które mają działać zarówno na rzecz dekarbonizacji zakładów takich j
26.04.2023

Kryzys energetyczny w Europie przyspieszył zieloną transformację o co najmniej kilka lat. Problemy mogą jednak nie skończyć się w tym roku

– Unia Europejska poradziła sobie z kryzysem energetycznym nadspodziewanie dobrze, lepiej, niż byśmy się spodziewali – mówi Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Project. Jak wskazuje, to zasługa zarówno działań podjętych na poziomie UE, jak i niezależnych, zewnętrznych czynników, takich jak ciepła zima i ograniczenia covidowe w Chinach. – W tym roku mamy jednak kilka czynników niepewności, które utrudniają odpowiedź na pytanie, czy wyszliśmy już z tego kryzysu – dodaje. Wśród nich są nie tylko warunki pogodowe i susza, lecz
25.04.2023

Transformacja energetyczna to przyszłość, ale i wyzwanie biznesowe stojące przed branżą gazowniczą [WIDEO]

Transformacja energetyczna jest konieczna, aby uniezależnić rynek paliw, w tym gazowy, od czynników zewnętrznych. Musi być jednak wprowadzana w sposób zrównoważony i taki, który zaakceptują wszyscy udziałowcy tego rynku - tego zdania są uczestnicy konferencji „Nowe Technologie dla multienergetyki”.
22.04.2023

Wiceminister klimatu: rozwój sektora magazynowania gazu jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

Rozwój sektora magazynowania gazu ziemnego jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedział w środę wiceminister klimatu Piotr Dziadzio podczas XII Targów Techniki Grzewczej EXPO-GAS. Jak ocenił, bez gazownictwa transformacja energetyczna się nie odbędzie.
19.04.2023

Rośnie zainteresowanie firm długoterminowymi PPA na zieloną energię [WIDEO]

Według platformy RE-Source Polska zajmuje obecnie 11. miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w korporacyjnych PPA na zieloną energię z wynikiem niemal 1 GW. Polski rynek takich długoterminowych kontraktów wciąż jeszcze raczkuje, a standardy rynkowe dopiero zaczynają się klarować. Jednak polityka dekarbonizacji, a przede wszystkim wzrost cen i niestabilność rynku energii powodują, że na kontrakty cPPA decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Według prognoz w perspektywie najbliższych lat w Polsce można oczekiwać już ok. 3–7
19.04.2023

G7 zobowiązuje się do przyspieszenia rozwoju offshore wind, aby osiągnąć 150 GW do końca dekady

Ministrowie ds. klimatu, energii i środowiska państw grupy G7 zobowiązali się do przyspieszenia realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w morskie i pływające elektrownie wiatrowe, a także potwierdzili zobowiązania siedmiu krajów do osiągnięcia do 2030 r. celów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, które łącznie wynoszą 150 GW.
18.04.2023

Niemcy zamykają ostatnie elektrownie atomowe, w Berlinie demonstracje przeciwników i zwolenników

Jak poinformowała dpa, Greenpeace świętowało pod Bramą Brandenburską w Berlinie wycofywanie się z energii jądrowej. Tam znaleźli się także przeciwnicy zamknięcia tych elektrowni, w tym Stowarzyszenie Nuklearia. "Postrzegamy energię jądrową jako najlepszy sposób na utrzymanie naszego dobrobytu przy jednoczesnej ochronie przyrody i klimatu" – oświadczyło stowarzyszenie.
15.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
14.04.2023

Oszczędzanie energii nie kończy się wraz z sezonem grzewczym. O wysokości rachunków warto pomyśleć przy okazji wiosennych porządków i remontów

Płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka – to sprzęty domowe, które zgodnie z szacunkami ekspertów zużywają najwięcej prądu. To dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną. Wiosenne porządki i remonty sprzyjają tego typu inwestycjom, więc eksperci PKEE przypominają, że im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie energii, a to z kolei oznacza mniejsze rachunki za prąd. W tym roku dodatkową motywacją do oszczędzania są nie t
13.04.2023

Nowa spółka PGE i ZE PAK przybliża atom z Korei

PGE oraz ZE PAK powołują po naszej stronie spółkę, która będzie prowadzić z Koreańczykami dalsze rozmowy dotyczące budowy kolejnej elektrowni jądrowej w Polsce – wyjaśnił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
13.04.2023

Kryzys energetyczny nie skończy się tej zimy. Już teraz warto się przygotować do przyszłego sezonu grzewczego

Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale też dla samorządów. Jedni i drudzy mają jednak do dyspozycji szeroki wachlarz działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość. Polska Zielona Sieć przez cały sezon grzewczy prowadziła kampanię „Ciepła zima”, w której pokazywała różne sposoby na obniżenie rachunków za energię. Jego częścią był m.in. specjalnie opracowany przewodnik online z listą programów i źródeł dotacji wspierających efekty
03.04.2023

Polska rośnie w energię ze słońca - problem stanowią jednak przestarzałe sieci [WIDEO]

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prąd
29.03.2023

Prezes Enefit Polska: boom na OZE w krajach bałtyckich

Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne - mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE.
28.03.2023

Wiceminister Wesoły: uzależnienie polskiej energetyki od gazu w 2022 r. kosztowałoby dodatkowo ok. 200 mld zł

Większe uzależnienie polskiej energetyki od gazu tylko w ubiegłym roku kosztowałoby dodatkowo ok. 200 mld zł – poinformował w środę wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Jak ocenił, przejście „w miarę suchą nogą” przez kryzys energetyczny było możliwe dzięki krajowej energetyce węglowej.
22.03.2023

Minister Moskwa: w nowej edycji programu "Mój Prąd" także pompy ciepła i kolektory

Od kwietnia rusza piąta edycja programu "Mój Prąd", w ramach której współfinansowane będą obok fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne - poinformowała w niedzielę w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu Anna Moskwa.
19.03.2023

Komisja Europejska przedstawia propozycję zmian w strukturze unijnego rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy, którego celem jest reforma rynku energii elektrycznej UE. Celem zmian, jak deklaruje KE jest m.in. "przyspieszenie wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, stopniowego wycofywania gazu, zmniejszenia zależności rachunków konsumentów od niestabilnych cen paliw kopalnych".
15.03.2023

Spółdzielnie energetyczne kuszą samorządy

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością. To rodzaj inicjatywy lokalnej społeczności zakładający wspólne inwestowanie w odnawialne źródła, które będą wytwarzać energię na potrzeby tej społeczności i w ten sposób uniezależniać ją od sieci. – W Polsce też widzimy coraz większe zainteresowanie tą formą prawną – mówi Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Przyczynia się do tego kry
14.03.2023

Solidarna Polska apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy wiatrakowej

Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy wiatrakowej oraz o rzetelną debatę na temat miksu energetycznego, powinien być on oparty o polski węgiel kamienny i brunatny oraz o biomasę - oświadczyli w niedzielę politycy Solidarnej Polski - Jacek Ozdoba i Janusz Kowalski.
12.03.2023

Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru

Prezesi wiodących europejskich firm energetycznych stwierdzili, że Komisja Europejska musi dopracować szczegóły w przygotowywanym Net Zero Industry Act.
10.03.2023

W 2022 roku wzrosła zależność Niemiec od węgla w produkcji energii elektrycznej

Z powodu kryzysu energetycznego zależność Niemiec od węgla w produkcji energii elektrycznej wzrosła w ubiegłym roku. Ale w 2022 roku na znaczeniu zyskały również energia wiatrowa i słoneczna, wynika z opublikowanych w czwartek danych Federalnego Urzędu Statystycznego.
10.03.2023

Szef Międzynarodowej Agencji Energii: Rosja przegrała bitwę na froncie energetycznym

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol ocenił w sobotę, że Kreml przegrał samodzielnie zainicjowaną bitwę energetyczną i zawyrokował, że rola Rosji w międzynarodowych kwestiach dot. handlu i dystrybucji energii będzie w przyszłości znacznie mniejsza.
05.03.2023

ORLEN2030: Strategia dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową.
28.02.2023

POWERPOL 2023 z udziałem wiceminister Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej

„Polityka energetyczna państwa wobec kryzysu surowcowego w Europie” to temat przewodni kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, który odbywa się w Warszawie 27 i 28 lutego 2023 r. W debacie inauguracyjnej 23. edycji tego wydarzenia wzięła udział wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
27.02.2023

Wojna, a nie zmiany klimatu, wymusi na Europie przejście na zieloną energię

Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
27.02.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Wstęp Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
23.02.2023

KUKE ma wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce

Wspieranie przez KUKE projektów związanych z transformacją energetyczną w Polsce zakłada projekt noweli o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych autorstwa ministra rozwoju i technologii.
22.02.2023

Odliczenie od podatku i co jeszcze? Ulgi dla właścicieli fotowoltaiki w 2023

Rosnące ceny prądu i związana z tym coraz większa potrzeba niezależności energetycznej, spowodowały znaczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Korzyści takiej inwestycji jest wiele, jednak często barierą przed jej realizacją staje się wysoki koszt instalacji. Można go jednak obniżyć. Pomogą w tym nie tylko odliczenia kosztu instalacji od podatku dochodowego czy ulgi w ramach rządowych dotacji, ale również oferty fotowoltaiki na wynajem.
20.02.2023

Zielona rewolucja na wsi: niezależność energetyczna i rozwój OZE [WIDEO]

W czasach kryzysu energetycznego samorządowcy stawiają na samowystarczalność i rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym pozyskiwanie energii z biogazu, biometanu, biomasy i zrębki leśnej. „Jeden wiatrak, biogazownia i farmy fotowoltaiczne do 10 MW - to powinno zabezpieczyć teren wiejski” - mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
17.02.2023

Śląsk z nowymprogramem poprawy jakości powietrza z budżetem 5,9 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na nowy Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 5,9 mln zł.
16.02.2023

ZPP apeluje w sprawie ustawy 10H

Przy tak dużym zapotrzebowaniu na zieloną energię w Polsce, uważamy, że wszelkie decyzje ograniczające rozwój OZE są dla naszego kraju straconą szansą na wiele nowych inwestycji, miejsca pracy i budowanie przewag konkurencyjnych w regionie.
15.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Czas na edukację energetyczną!

W całym kraju kryzys energetyczny jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Duża część odpowiedzialności za utrzymanie ciągłości dostaw energii spoczywa na samorządach. To zdecydowanie jedno z poważniejszych wyzwań dla gmin na najbliższe lata, a podejmowane dzisiaj decyzje powinny być wielowymiarowe i wychodzące poza bieżące, palące problemy.
02.02.2023

Reaktor jądrowy Tihange 2 zostanie na stałe odłączony od sieci energetycznej.

We wtorek tuż przed północą reaktor jądrowy Tihange 2 zostanie na stałe odłączony od sieci energetycznej. Oznacza to, że po wcześniejszym wyłączeniu bloku Doel 3 z belgijskiego parku jądrowego zniknie drugi reaktor jądrowy.
31.01.2023

Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE

Kryzys energetyczny się nie skończył, mogą się pojawić problemy z dostępnością gazu, Polska powinna kłaść większy nacisk na oszczędność energii i jak najszybciej budować OZE - oceniali eksperci w czasie konferencji "Energetyka 2023 - przesilenie".
31.01.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

Francja. Strajkujący w akcji Robin Hood przekazują darmową energię szkołom, szpitalom i ubogim

Podczas ogólnokrajowych strajków w sektorze energetycznym we Francji pracownicy znaleźli nowy sposób protestu i w ramach akcji Robin Hood zapewnili bezpłatny gaz i prąd szkołom, uniwersytetom i gospodarstwom domowym o niskich dochodach w całym kraju - informuje w sobotę France24.
29.01.2023

Szefowa Komisji Europejskiej: nie ma powrotu do uzależnienia energetycznego od Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.
29.01.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec w świetle prawa i rozwoju OZE

Atak Rosji na Ukrainę drastycznie zaostrzył obecny już w Unii Europejskiej kryzys energetyczny. Agresja ta zachwiała fundamentami europejskiego rynku energii i doprowadziła do ogromnych wzrostów cen gazu, ropy i węgla. Kryzys nasilił, gdy Gazprom zaczął w czerwcu zmniejszać dostawy przez gazociąg NordStream o ok. 60 procent.
24.01.2023

KE rozpoczyna konsultacje w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej w UE, która ma doprowadzić do "lepszej ochrony konsumentów przed nadmierną zmiennością cen, wspierać ich dostęp do bezpiecznej energii z czystych źródeł i zwiększać odporność rynku".
23.01.2023

Rozmowy minister Anny Moskwy w Brukseli

Inwestycje w energetykę oraz nowoprojektowany Europejski Fundusz Suwerenności to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie Marošem Šefčovičem oraz komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. W spotkaniach, które odbyły się 19 stycznia 2023 r. w Brukseli udział wziął także wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
23.01.2023

Temperatura w holenderskich mieszkaniach jest najniższa ze wszystkich krajów UE

Kryzys energetyczny spowodował, że średnia temperatura wewnątrz holenderskich domów wynosi obecnie średnio 18 stopni Celsjusza, o jeden stopień mniej niż rok wcześniej i jest najniższa ze wszystkich krajów UE - informuje dziennik "De Gerderlander", powołując się na badania firmy Tado.
22.01.2023

Wojciech Dąbrowski: Polska musi mieć stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a polskiej gospodarce konkurencyjność

„Dzisiaj walczymy o to, aby być bezpieczni energetycznie, a nasza gospodarka była konkurencyjna w Europie i na świecie” – powiedział w Davos prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski, podczas panelu pt. „Ścieżka ku europejskiej suwerenności energetycznej”. W spotkaniu poświęconym współpracy polsko-koreańskiej przy planowanej budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn o
19.01.2023

Prezes KGHM w Davos: transformacja energetyczna to dla spółki wyzwanie i wielka szansa

Transformacja energetyczna to dla KGHM nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa; zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy sieci 5G łączy miedź - zwrócił uwagę w Davos prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
19.01.2023

Energia jądrowa poprawi bilans energetyczny w Polsce, ale nie rozwiąże problemu

W ciągu 10 lat będziemy musieli w Polsce odstawić 15 GW z bloków energetycznych węglowych. Energia jądrowa może pomóc, ale nie rozwiąże problemu – powiedział w czwartek dr hab. Andrzej Kulczycki podczas debaty "Kryzys energetyczny a ekologia".
12.01.2023

Zamiast do recyklingu trafia do pieca! Polacy palą plastikiem

Przez trudną sytuację gospodarczą, kryzys energetyczny i wysokie ceny nośników energii tej zimy plastikowe odpady z tworzyw sztucznych częściej niż do tej pory kończą jako opał do spalenia w przydomowych piecach, zamiast trafiać do recyklingu. – Szacunki naszych firm członkowskich wskazują już, że od kilku do kilkunastu procent mniej odpadów trafia do recyklingu – mówi Grzegorz Piotr Rękawek ze Stowarzyszenia Polski Recykling. Jak podkreśla, konsekwencje tego zjawiska dla zdrowia mieszkańców i środowiska mogą się okazać katastrof
12.01.2023

Komentarz do programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych, związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”

Ponad 5 mld zł w ramach programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych, związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” już wkrótce popłynie do polskiego biznesu. Do programu będą kwalifikowani przedsiębiorcy, dla których koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3% wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6% w pierwszej połowie 2022 r. Drugim koniecznym warunkiem jest pochodzenie przynajmniej połowy przychodów lub wartości produkcji z działalności w kodach PKD lub kodach
09.01.2023

NFOŚiGW pracuje nad wyższym prefinansowaniem inwestycji termomodernizacyjnych dla najuboższych

Międzyresortowy zespół roboczy w NFOŚiGW ma w 2023 roku stworzyć mechanizm, by najubożsi uczestnicy programu "Czyste Powietrza" otrzymali 100% dotacji jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji termomodernizacyjnej.
06.01.2023

KE zatwierdza niemiecki program wsparcia OZE o wartości 28 mld euro

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła niemiecki program wsparcia w wysokości 28 miliardów euro dla energii odnawialnej. Ma on na celu szybkie zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej.
21.12.2022

Raport PKEE: Polska realizuje transformację energetyczną i potrzebuje unijnego wsparcia [WIDEO]

Nakłady na transformację sektora energetycznego z uwzględnieniem działań osłonowych do 2030 roku mogą wynieść nawet 135 mld EUR – wynika z raportu „Polska ścieżka transformacji energetycznej”, przygotowanego przez PKEE we współpracy z Ernst & Young Consulting. „Polska zrobiła bardzo dużo, jeśli chodzi o transformację i ma bardzo ambitne plany, które konsekwentnie realizuje. Potrzebujemy jednak wsparcia ze strony UE” – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE i prezes zarządu PGE.
19.12.2022

W czwartek unijny szczyt w Brukseli; w porządku obrad kryzys energetyczny

W czwartek unijni przywódcy zbiorą się na szczycie w Brukseli. Najważniejsze tematy rozmów to: trwałe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, przegląd środków podjętych w celu walki z kryzysem energetycznym i stosunki transatlantyckie.
14.12.2022

Tureckie pływające elektrownie zasilą Ukrainę?

Karpowership, turecki operator pływających elektrowni, rozmawia w sprawie dostarczenia Ukrainie do 400 MW energii elektrycznej poprzez Mołdawię i Rumunię. Statki-elektrownie mogą stanąć w portach Rumunii i Mołdawii.
13.12.2022

Czemu kryzys energetyczny nie wywołał boomu na OZE?

Dla 67% polskich firm wzrost kosztów energii elektrycznej to problem. Dla co czwartego przedsiębiorcy prąd jest tym towarem, którego podrożenie najbardziej utrudniło działalność firmy w ostatnim czasie. I choć w takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem wydaje się być przestawienie firmy na alternatywne źródła energii, jakimi są OZE, to przedsiębiorcy podchodzą do tego ostrożnie.
12.12.2022

Własny prąd w cenie

Kryzys energetyczny przyspieszył decyzje firm o budowie niezależnych odnawialnych źródeł energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".
09.12.2022

MAE: w czasie 5 lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat

W czasie 5 najbliższych lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2 400 gigawattów – wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).
06.12.2022

Bałkany Zachodnie mogą być nową bramą energetyczną Europy

Bałkany Zachodnie mogą być nową bramą energetyczną Europy, regionem, dzięki któremu Europa może otrzymywać energię nowymi drogami, z nowych źródeł i w dużo bardziej niezawodny sposób – oświadczył w poniedziałek w Budapeszcie Oliver Varhelyi, węgierski komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia.
06.12.2022

Więcej niż innowacje – technologie dla przemysłu nuklearnego

Przemysł nuklearny obostrzony jest wieloma bardzo restrykcyjnymi przepisami, podobnie jak przemysł kosmiczny, chemiczny czy farmaceutyczny. Firmy zajmujące się rozwiązaniami w tym obszarze muszą spełniać szereg norm, a także na każdym etapie projektowania i realizacji prowadzić dokładną dokumentację, dbać o szereg pozwoleń i certyfikację. Nie wystarczy więc tworzenie innowacyjnych rozwiązań – partnerami w obszarze energetyki atomowej powinny być podmioty o wieloletnim doświadczeniu, które zapewnią pełne wsparcie również w obszarz
05.12.2022

75 proc. Polaków jest za budową elektrowni jądrowej w kraju

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia akceptacji planów budowy elektrowni jądrowych; obecnie 75 proc. Polaków popiera taką inwestycję w kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.
05.12.2022

Barbórka 2022: węgiel w centrum uwagi, górnictwo z nadzieją na stabilizację

Górnictwo węgla kamiennego świętuje Barbórkę w sytuacji rekordowych cen węgla i olbrzymiego popytu na ten surowiec. Paradoksalnie rok węglowego boomu i przywrócenia rentowności wydobycia jest kolejnym rokiem spadku krajowej produkcji węgla. Branża liczy na stabilizację i spowolnienie tempa wygaszania kopalń.
04.12.2022

BGK: od 1 grudnia wyższe wsparcie na termomodernizację i remonty

Premia termomodernizacyjna od 1 grudnia br. wzrosła z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji - podał Bank Gospodarstwa Krajowego. Mogą się o nią starać np. jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i właściciele domów jednorodzinnych.
01.12.2022

Bułgaria: pomożemy Kosowu przezwyciężyć kryzys energetyczny

Bułgaria, która jest największym eksporterem prądu na Bałkanach, pomoże władzom Kosowa w przezwyciężeniu poważnych problemów spowodowanych kryzysem energetycznym - zapewnił w środę prezydent Rumen Radew na spotkaniu z kosowską prezydent Vjosą Osmani-Sadriu, która tego dnia przebywała w Sofii z oficjalną wizytą.
30.11.2022

Abascal: Putin poczuł się w mocy, by zaatakować Ukrainę, m.in. przez zależność energetyczną Europy

Zależność energetyczna Europy od Rosji była jednym z czynników wpływających na to, że Władimir Putin poczuł się w mocy, by przeprowadzić agresję na Ukrainę. Niemcy, które demonizują energię jądrową, umożliwiły częściowo taką agresję - uważa lider hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal.
29.11.2022

"Rz": Czy nasz kraj polegnie w walce ze smogiem

Naukowcy nie mają wątpliwości co do szkodliwego wpływu smogu na zdrowie. Dla walki o czyste powietrze kryzys energetyczny jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
28.11.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
25.11.2022

Trzaskowski: PiS nie jest w stanie podejmować sensownych decyzji ws. walki z ociepleniem klimatycznym

Przed nami są fundamentalne wyzwania, ale PiS nie ma na nie odpowiedzi; w sprawach tak fundamentalnych jak walka z ocieleniem klimatycznym nie są w stanie podejmować żadnych sensownych decyzji - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konwencji klimatycznej PO.
24.11.2022

Czernicki z MF: kryzys energetyczny i inflacja mają odzwierciedlenie w prognozie OECD

Stojące przed Europą wyzwania o bezprecedensowej skali, jak kryzys energetyczny i utrzymująca się inflacja, znajdują odzwierciedlenie w najnowszej prognozie OECD - wskazał w komentarzu do raportu OECD główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.
23.11.2022

Przedsiębiorcy w poszukiwaniu energetycznych alternatyw. „Wodór wydaje się atrakcyjny, ale brakuje informacji kto może z niego korzystać i jakie mieć zyski”

O tym, że zielony wodór może w najbliższych latach zyskać na znaczeniu jako surowiec energetyczny wiadomo nie od dzisiaj. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że energetyczna rewolucja w Europie jest wciąż bardziej zaawansowana niż w Polsce.
23.11.2022

Co czwarty młody Polak uważa, że za zmiany klimatu odpowiadają inni i nie zamierza nic z nimi robić. Jako społeczeństwo test z wiedzy o środowisku zdajemy na 2+

50 proc. Polaków postrzega zanieczyszczenie środowiska jako największe zagrożenie dla współczesnego świata. Podobny odsetek obawia się zmian klimatycznych. Jednak co ósmy uważa, że inni są za ten problem odpowiedzialni, więc nie zamierza nic z tym robić. Niepokojący jest fakt, że w najmłodszej grupie wiekowej ten odsetek znacząco rośnie – taką postawę prezentuje prawie co czwarty młody Polak – wynika z najnowszej edycji raportu „Ziemianie atakują”. Pokazuje on również, że poziom wiedzy środowiskowej Polaków wciąż jest wręcz drama
21.11.2022

Prezes PGE: Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa

Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego, Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała, napadając na Ukrainę – mówił w Rzeszowie prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
17.11.2022

Czy dobro dzieci to priorytet dla polityków? Rodzice dla Klimatu sprawdzają

Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia naszych dzieci jest lekceważenie skutków kryzysu klimatycznego, utraty bioróżnorodności i bezprecedensowego zanieczyszczenia środowiska. Wiedzą o tym członkowie ruchu Rodzice dla Klimatu, którzy w trosce o swoje własne dzieci i bezbronne dzieci na całym świecie oczekują od polityków pilnych i ambitnych działań będących adekwatną odpowiedzią na postępujące zagrożenia. W piątek 18 listopada, w ostatni dzień szczytu klimatycznego COP27, współorganizują w Senacie posiedzenie pod hasłem „Dzi
16.11.2022

Atom z rekordowym poparciem Polaków

Kryzys energetyczny i niespotykany wzrost cen paliw tradycyjnych przyniosły zdecydowane zwiększenie akceptacji dla budowy elektrowni jądrowych - wynika z sondażu IBRiS dla środowej "Rzeczpospolitej".
16.11.2022

Trzaskowski na COP27: wojna nie może być pretekstem do zatrzymania transformacji energetycznej

Nie możemy używać wojny jako pretekstu do zatrzymania transformacji energetycznej – powiedział w poniedziałek na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji w Szarm-el Szejk jako członek Europejskiego Komitetu Regionów.
15.11.2022

Jak efektywnie zarządzać energią w biznesie

Obecny kryzys energetyczny to wyzwanie nie tylko dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw czy samorządów. To także sprawdzian dla spółek energetycznych.
14.11.2022

Łódź chce mocniej inwestować w efektywność energetyczną budynków mieszkalnych. Łódzcy studenci wspólnie z duńskimi ekspertami opracują plany modernizacji

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, z którym boryka się w tej chwili Europa. Jednak jej potencjał – zwłaszcza w kontekście budownictwa – wciąż jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został właśnie zainicjowany w Łodzi. Studenci Politechniki Łódzkiej – we współpracy z duńską firmą Danfoss i Ambasadą Danii – opracują kompleksowe plany modernizacji i poprawy efektywności energetyczne
09.11.2022

EBI: zagrożenia dla inwestycji w firmach UE stwarza m.in kryzys energetyczny

Kryzys energetyczny, inflacja i zacieśnienie polityki monetarnej stwarzają zagrożenia dla inwestycji w przedsiębiorstwach UE - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego dot. poziomu inwestycji. Zwrócono uwagę, że unijne firmy poczyniły postępy w inwestowaniu na rzecz klimatu.
08.11.2022

Kurtyka: obecny szczyt klimatyczny, jak i kolejne, mogą przynieść duże rozczarowanie [WYWIAD]

Najbliższe szczyty klimatyczne, w tym tegoroczny w Egipcie, będą bardzo trudne, ponieważ świat wkracza w epokę chaosu - powiedział b. minister klimatu, doradca międzynarodowy Michał Kurtyka. Ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące.
08.11.2022

Francuzi nie odpuszczają polskiego atomu

EDF rozmawia z polskim rządem o modelach finansowania budowy elektrowni jądrowych i przekonuje, że atom w kilku technologiach to nie problem - pisze we wtorek "Puls Biznesu".
08.11.2022

Eesti Energia zainwestowała w zieloną energię ponad 100 mln euro

Skorygowany zysk netto Eesti Energia, estońskiej państwowej grupy energetycznej, wyniósł w III kwartale 27,4 mln euro. Dynamiczny wzrost i wysoka rentowność pozwoliły Grupie na ponad dwukrotne zwiększenie inwestycji w stosunku do ubiegłego roku aż do 124 mln euro. Najwięcej środków przeznaczono na budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Jednocześnie ponad 60% przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej firmy pochodziło z rynków zagranicznych, na których Grupa prowadzi działalność.
08.11.2022

Prezydent udaje się do Egiptu; weźmie udział w konferencji COP27

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę udaje się do Egiptu, gdzie weźmie udział w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP27. Polski przywódca będzie mówił m.in. o wpływie rosyjskiej agresji na Ukrainę na klimat.
04.11.2022

PGE startuje z nową kampanią „Mądrze korzystaj z energii”

PGE Polska Grupa Energetyczna w najnowszej kampanii promuje efektywny sposób korzystania z energii elektrycznej. Zwraca też uwagę na to, ile kilowatogodzin (kWh) zużywają najbardziej popularne sprzęty w gospodarstwie domowym, a dzięki stworzonemu kalkulatorowi energii pomaga mądrze z nich korzystać.
02.11.2022

Raport PLGBC: Szacowanie śladu węglowego budynków

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało raport Szacowanie śladu węglowego budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050, który przedstawia założenia i metodykę szacowania śladu węglowego budynków w całym cyklu życia. Premiera publikacji miała miejsce 7 października br. podczas 12. PLGBC Green Building Summit.
01.11.2022

ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dotyczący planu rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów

Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy ministerstwami.
31.10.2022

Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE

W obliczu wojny w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań - dywersyfikacja dostaw gazu, szybsza transformacja energetyczna, wzrost produkcji energii z OZE. W tej chwili magazyny mamy pełne, ale w dłuższej perspektywie nasze bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone – to główne wnioski płynące z V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Rolnictwo, Środowisko”, która odbyła się 21 października w Grodnie k. Międzyzdrojów. Uczestnicy dyskusji, zorganizowanej przez Fundację Europ
27.10.2022

Regiony górnicze przygotowują się na życie po węglu. Liczą na środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Odchodzenie od węgla jest w Polsce nieuchronne – nie tylko ze względu na politykę klimatyczną UE, ale i fakt, że wytwarzanie energii z tego surowca jest nieopłacalne, a poza tym jego rezerwy powoli się kończą. Transformacja energetyczna, która wiąże się z zamykaniem kopalń i elektrowni, powoduje jednak, że każdy z sześciu regionów górniczych w Polsce musi przygotować się na życie po węglu. – To będzie wiązało się ze zmianą struktury gospodarczej i społecznej, dlatego jest to tak trudny proces – mówi Maciej Sytek, prezes Agencji
24.10.2022

USA. Wicepremier Sasin: jesteśmy bardzo blisko wyboru Westinghouse na partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej

Jesteśmy już bardzo blisko wyboru zagranicznego partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach rządowego programu - powiedział w niedzielę w Waszyngtonie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin po spotkaniu z minister energii USA Jennifer Granholm. Jest "bardzo duża szansa", że będzie nim amerykański koncern Westinghouse - dodał.
23.10.2022

Raport: Jakie będą energetyczne losy Bełchatowa, po węglu brunatnym

Raport dotyczący przyszłości Elektrowni Bełchatów po ograniczeniu roli węgla brunatnego zaprezentowano w czwartek w Łodzi. Dokument został opracowany przez Bloomberg Philanthropies i BloombergNEF (BNEF) we współpracy z Forum Energii.
20.10.2022

Raport: co trzecie MŚP chce inwestować w rozwiązania, które obniżą koszty energii

Co trzecia mała lub średnia firma chce inwestować w rozwiązania, które pomogą obniżyć koszty energii - wskazano w raporcie "Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny 2022". Dodano, że 70 proc. MŚP obawia się o dostęp do energii i paliw w najbliższych miesiącach.
20.10.2022

Kryzys energetyczny i zielona transformacja wśród tematów Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego

O największych wyzwaniach dla polskich miast i gmin dyskutują od poniedziałku w Poznaniu samorządowcy z całej Polski podczas Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Wśród poruszanych tematów jest m.in. kryzys energetyczny oraz zielona transformacja miast i wsi.
17.10.2022

System kaucyjny zagrożony. Bez zamrożenia cen prądu na poziomie 500 zł za MWh i zmian prawnych może upaść kluczowa dla projektu branża

Perspektywa wprowadzenia w Polsce powszechnego systemu kaucyjnego w 2025 roku nie ma szans realizacji, jeśli przez kryzys energetyczny i brak koniecznych regulacji zamkną się zakłady recyklingu – alarmują przedstawiciele branży.
16.10.2022

EFNI: Czy istnieją dobre sposoby finansowania zielonych inwestycji?

„Zielona transformacja firm nie jest już wyborem a koniecznością” – to wniosek z panelu „Czy istnieją dobre sposoby finansowania zielonych inwestycji?”, który odbył się w piątek, 14 października, w ramach tegorocznej edycji EFNI jako część ścieżki tematycznej „Zielona zmiana Europy”. Prelegenci rozmawiali o tym, jak finansuje się zielone inwestycje w przemyśle i produkcji oraz o dojrzałości firm, regulacjach i presji konsumentów, które mają wpływ na tempo zielonej transformacji. Partnerami panelu byli BNP Paribas, Orange Polska o
14.10.2022

Komitet Regionów: kryzys energetyczny nie może podważać globalnych ambicji klimatycznych UE

Unijni samorządowcy wezwali państwa członkowskie i Radę UE do jednoznacznego poparcia pełnego zaangażowania władz samorządowych we wdrażanie porozumienia paryskiego. Zapis taki miałby się znaleźć w konkluzjach nadchodzącego szczytu klimatycznego ONZ (COP27).
12.10.2022

Śląskie samorządy apelują do rządu o ograniczenie kryzysu energetycznego

O podjęcie kompleksowych działań zmierzających do ograniczenia skutków kryzysu energetycznego zaapelował do rządu we wtorkowym stanowisku zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP).
12.10.2022

IKEA – zrównoważony biznes jutra

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, które odbędzie się 12-14 października w Sopocie, nie zabraknie dyskusji na temat globalnych wyzwań i zmieniających się w ich wyniku postaw konsumenckich. W panelu „Konsument przyszłości: nadmiar, umiar, wygoda?” weźmie udział m.in. Marina Dubakina - prezeska i dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail w Polsce.
10.10.2022

Local Trends: mapa wyzwań i dobre praktyki

Kryzys energetyczny, zielona transformacja miast i wsi, nowa perspektywa finansowa – to tylko niektóre tematy poruszane podczas Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. W połowie października Poznań stanie się miejscem najważniejszych debat o samorządach, których efektem będą wydane w formie raportu rekomendacje.
10.10.2022

Kryzys energetyczny, błędy polityczne i niepewność

W miarę jak wstrzymywane są dostawy rosyjskiego gazu, trwa walka z inflacją i narasta niepewność polityczna, poprzedni niekorzystny scenariusz Allianz Trade stał się rzeczywistością. Trójca: niższy wzrost, wyższa inflacja i wyższe stopy uderzy jeszcze mocniej.
10.10.2022

Brytyjski czarny scenariusz zakłada zimą trzygodzinne przerwy w dostawach energii

Brytyjskim gospodarstwom domowym mogą grozić tej zimy trwające do trzech godzin przerwy w dostawach energii - ostrzegł w czwartek operator sieci przesyłowych, National Grid, zastrzegając jednak, że jest to najgorszy, mało prawdopodobny scenariusz.
07.10.2022

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę w wykazie prac legislacyjnych.
06.10.2022

Premier: zaprezentujemy szczegóły zamrożenia wzrostu cen energii elektrycznej; będą taryfy dla samorządowców i przedsiębiorstw

Zaprezentujemy szczegóły zamrożenia do pewnego poziomu wzrostu cen energii elektrycznej - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał też, że będą specjalne taryfy dla samorządowców oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Postaramy się zapewnić dużo tańszy prąd - zadeklarował.
06.10.2022

PiS: spodziewamy się ciężkiej zimy, ale zrobimy wszystko, by skutki kryzysu energetycznego Polacy odczuli jak najmniej

Nie jesteśmy zieloną wyspą, kryzys energetyczny czy inflacyjny dotyczy całej Europy, całego świata; spodziewamy się ciężkiej zimy, ale zrobimy wszystko, aby skutki kryzysu energetycznego Polacy odczuli w jak najmniejszym stopniu - mówił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
05.10.2022

Rusza kampania PKEE przeciwko rosyjskiej dezinformacji w energetyce

Przed zbliżającą się zimą, wychodząc naprzeciw fali rosyjskiej dezinformacji, rusza ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej „Walczymy o Polską Niezależność”.
04.10.2022

Ekspert: Nadchodzi zima

Przyznając, że w Polsce jest "problem" z dostępnością węgla, Mateusz Morawiecki pokazał, że nie udźwignął ciężaru transformacji energetycznej. Braku prądu i ciepła Polacy premierowi nie darują. Nie poprą nieudacznika, który dał sobie zwinąć sprzed nosa potrzebne Polakom miliardy z Unii Europejskiej na transformację energetyczną. Nikt nie lubi, by rządzili nim nieudacznicy.
04.10.2022

Wysokie ceny zagrażają branży recyklingowej – mogą stanąć zakłady

Dramatycznie rosnące ceny energii elektrycznej dotykają praktycznie każdej sfery naszego życia i gospodarki. Przemysł recyklingowy jest jedną z dotkniętych branż. Przekonuje, że kryzys energetyczny blokuje rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Ze względu na rosnące koszty, w każdej chwili mogą stanąć zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych.
03.10.2022

Debata TFI: kryzys energetyczny w Europie może spowolnić gospodarkę

Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w UE jest wyższe niż w USA. Jest ono podyktowane kryzysem energetycznym, który dużo mocniej dotyka Europę niż Stany Zjednoczone, które, jako eksporter surowców energetycznych, są beneficjentem obecnej sytuacji – zauważył Piotr Dmuchowski, wiceprezes TFI PZU, podczas XXVIII Debaty TFI, która odbyła się 28 września w Centrum Prasowym PAP.
30.09.2022

Elektromobilność jedyną drogą? Czas to przemyśleć

Zaniepokojeni sytuacją na świecie producenci samochodów, producenci części motoryzacyjnych, producenci paliw oraz stowarzyszenia branżowe wzywają do negocjacji trójstronnych w celu pełnego wdrożenia wyników ogólnego podejścia Rady, by umożliwić korzystanie z pojazdów z silnikiem spalania wewnętrznego z wykorzystaniem paliw neutralnych pod względem emisji CO2.
30.09.2022

Politico o sabotażu na gazociągach Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.
28.09.2022

TAURON przekonuje firmy do efektywności energetycznej

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona - przekonuje TAURON w kolejnym poradniku skierowanym do biznesu. Nawet o 30 procent może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące ich zużycie – podkreślają eksperci energetycznego lidera w ebooku dla biznesu. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii.
27.09.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • AVM

    Warszawa, ul. Łodygowa 20 , tel.: 797 788 957

Dziękujemy za wysłane grafiki.