Prezes Grupy Azoty: duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów

sg

28.12.2022 09:20 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Prezes Grupy Azoty: duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów

Partnerzy portalu

Prezes Grupy Azoty: duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Grupa Azoty

Obserwujemy duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów Grupy Azoty, będziemy rozszerzać portfolio w tym kierunku - przekazał PAP prezes Azotów Tomasz Hinc. Dodał, że spółka już wprowadza na rynek zielone produkty w głównych segmentach działalności.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc udzielił PAP komentarza dotyczącego perspektyw na 2023 r.

"Mamy zaplecze badawczo-rozwojowe, dzięki któremu już teraz wprowadzamy na rynek zielone produkty w każdym z naszych głównych segmentów biznesowych: w Agro, w Tworzywach i w Chemii. Obserwujemy duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród naszych klientów, dlatego będziemy rozszerzać portfolio produktów w tym kierunku" - stwierdził Hinc.

Przypomniał, że spółka zarówno w 2023 r., jak i w kolejnych latach będzie realizować projekt "Zielone Azoty" dotyczący transformacji klimatyczno-energetycznej spółek grupy kapitałowej. Założenia tej transformacji obejmują: dostarczanie zielonej energii dla przemysłu, dekarbonizację, ograniczanie emisyjności oraz nowe zielone produkty.

Prezes Grupy Azoty zwrócił uwagę, że sytuacja na europejskim rynku gazu potwierdziła, że zwrot w stronę zielonych technologii i produktów "był słuszną decyzją". "W przypadku europejskich producentów dywersyfikacja źródeł energii to nie tylko kwestia ciągłości biznesu, ale również docelowo możliwość zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego naszego kontynentu" - podkreślił.

Hinc wskazał, że do 2030 r. średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Grupie Azoty ma wynieść 40 proc. "Dzięki planowanym inwestycjom zredukujemy koszt zakupu energii o ponad 200 mln zł w skali roku. Wdrażamy ambitny plan dekarbonizacji. Dążymy do redukcji emisji CO2 o 34 proc. w stosunku do 2020 r. dla emisji energetyki własnej oraz redukcji o 51 proc. w przypadku emisji energii elektrycznej kupowanej spoza grupy kapitałowej" - przypomniał.

W roku 2023 Grupa Azoty uruchomi flagową inwestycję - Polimery Police. "Projekt ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku krajowego i europejskiego na polipropylen. Polska od wielu lat jest importerem netto polipropylenu, dlatego znacząca część wolumenu +Gryfilenu+ - nowych produktów Grupy Azoty Polyolefins S.A., naszej spółki celowej - będzie kierowana na rynek polski" - zapowiedział Hinc.

Jak ocenił, "nasz kraj dołączy do czołówki producentów polipropylenu w Europie i będzie jego największym wytwórcą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej".

Hinc poinformował, że postęp prac w ramach projektu wynosi ponad 98 proc. Wskazał też, że pierwsza dostawa propanu, która miała miejsce w drugiej połowie grudnia br., to potwierdzenie, że uruchomienie nowej fabryki Polimerów Police nastąpi już w 2023 r.

Prezes Grupy Azoty odniósł się również do zawirowań na europejskim rynku gazu i związanego z tym wstrzymywania lub ograniczania produkcji nawozów przez kluczowych producentów w Europie.

"Nie ma wątpliwości, że agresja rosyjska, której jednym z efektów były m.in. drastycznie wysokie, nieodnotowywane wcześniej ceny gazu, jeszcze spotęgowała to zjawisko. Grupa Azoty zdecydowała o ograniczeniu produkcji nawozów dopiero pod koniec sierpnia 2022 r., kiedy to europejskie ceny gazu pobiły swoje historyczne rekordy" - zaznaczył Hinc.

Wskazał też, że w Unii Europejskiej nadal część mocy produkcyjnych pozostaje wyłączonych lub ograniczonych, pomimo zbliżającego się sezonu aplikacyjnego na polach.

"Produkcja przy obecnych, bardzo rozchwianych warunkach rynkowych obarczona jest dużym ryzykiem biznesowym" - ocenił Hinc. Dodał, że "nawet w czasie ograniczenia produkcji spółki grupy kapitałowej bez przerw prowadziły sprzedaż nawozów ze swoich magazynów. Obecnie instalacje produkcyjne Grupy Azoty pracują bez przeszkód" - podkreślił.

Grupa Azoty to największy w Polsce producent nawozów. Zajmuje też drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; ma również istotną pozycje na rynkach takich produktów jak: melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Tagi:
Grupa Azoty

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.