PESA i ABB łączą siły na rzecz bardziej zielonej przyszłości

zk

22.12.2022 16:50 Źródło: ABB
Strona główna Transport, Elektromobilność PESA i ABB łączą siły na rzecz bardziej zielonej przyszłości

Partnerzy portalu

PESA i ABB łączą siły na rzecz bardziej zielonej przyszłości - ZielonaGospodarka.pl
Fot. lokomotywa manewrowa zasilana wodorem/ABB

Największy polski producent pojazdów szynowych, PESA Bydgoszcz, jako pierwsza firma w naszym kraju, przystępuje do Ruchu na rzecz Efektywno-ści Energetycznej, aby wspólnie z ABB działać na rzecz bardziej zielonej przyszłości.

Podczas prezentacji lokomotywy manewrowej napędzanej wodorem, która właśnie ukończyła testy na torze w Żmigrodzie, podpisano przystąpienie PESA Bydgoszcz do Ruchu na rzecz Efektywności Energetycznej. Jest to pierwsza firma z Polski, która wraz z ABB, podjęła to zobowiązanie na rzecz bardziej zielonej przyszłości.

Testowany pojazd to pierwsza polska lokomotywa manewrowa zasilana wodorem. Zbudowała ją PESA, a ABB dostarczyła do niej system energetyczny, odpowiadający za odbiór energii z ogniwa wodorowego i skierowanie go do baterii, a następnie do silników elektrycznych. To następny krok milowy na drodze, jaką bydgoski producent pojazdów szynowych wyznaczył sobie w kierunku rozwoju niskoemisyjnego transportu. Była to też doskonała okazja, aby podjąć w tym obszarze kolejne działanie i przystąpić do Ruchu na rzecz Efektywności Energetycznej.

W miarę jak efektywność energetyczna staje się centralnym punktem w ograniczaniu ryzyka związanego ze zmianami klimatu, potrzeba promowania zrównoważonych technologii nabiera większego znaczenia. W 2021 roku ABB zainicjowała więc Ruch na rzecz Efektywności Energetycznej, który łączy interesariuszy, m.in. dostawców i partnerów, aby podnosić świadomość oraz inicjować działania na rzecz zmniejszania zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Do dziś przystąpiło do niego już kilkadziesiąt firm z różnych sektorów i z całego świata. W ramach inicjatywy Grupa ABB zobowiązała się m.in. do osiągnięcia neutralności węglowej we własnej działalności i pomaga klientom zmniejszyć ich emisje.

Przystępując do Ruchu, PESA zapowiedziała, że do 2030 roku swoje zużycie energii ograniczy o nawet 30%, a emisje CO2 w produktach wodorowych – do 100%. Firma planuje maksymalne ograniczenie śladu węglowego w produkcji i eksploatacji pojazdów szynowych. – Wodorowa lokomotywa manewrowa to pierwszy etap naszych prac nad bezemisyjnymi pojazdami szynowymi, zasilanymi z ogniw wodorowych. Kolejny etap to wodorowe pojazdy pasażerskie. „Zielona Pesa” to jeden z kluczowych elementów realizowanej przez spółkę strategii Pesa2026+. Zakłada ona nie tylko produkcję bezemisyjnych pojazdów, ale również ograniczenie emisji CO2, zarówno w produkcji, jak i całej działalności firmy – podkreśla Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

– Z PESĄ współpracujemy od wielu lat. Firma angażuje się w wiele działań związanych z wdrażaniem technologii wodorowych, pomagających w dążeniu do zeroemisyjnego transportu. Połączyliśmy siły przy produkcji innowacyjnej lokomotywy napędzanej wodorem, a teraz idziemy o krok dalej, wspólnie zobowiązując się do działań na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej. To pierwsza polska firma, która dołączyła do Ruchu na rzecz Efektywności Energetycznej, więc to dla nas ważny moment – mówi Robert Szczotka, dyrektor biznesu Systemów Napędowych ABB, który sygnował umowę o przystąpieniu PESY do inicjatywy.

Tagi:
pesa, wodór, abb, kolej

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.