Proceder nielegalnego gospodarowania odpadami przez firmę transportową z Trójmiasta

bk

09.01.2023 09:49 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Odpady, Recykling Proceder nielegalnego gospodarowania odpadami przez firmę transportową z Trójmiasta

Partnerzy portalu

Proceder nielegalnego gospodarowania odpadami przez firmę transportową z Trójmiasta - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku w wyniku przeprowadzonej kontroli interwencyjnej firmy transportowej stwierdzili szereg nieprawidłowości z zakresu gospodarki odpadami. Kontrolę wszczęto w związku z wnioskami o przeprowadzenie kontroli, które wpłynęły od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz sześciu Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska i ich delegatur z różnych rejonów Polski. Wnioski dotyczyły udziału wskazanej firmy w procederze nielegalnego gospodarowania odpadami.

Inspektorzy w trakcie kontroli stwierdzili szereg naruszeń przepisów. W szczególności ustalili, że podmiot kontrolowany nie dostarczał odpadów do miejsc przeznaczenia, wskazanych przez zlecającego usługę transportu, prowadził ewidencje odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym, potwierdzał świadczenie usług transportu, które nie miały miejsca, wskazywał błędne miejsca, z którego spółka przekazywała odpady, jak również prowadził transporty odpadów bez wymaganych dokumentów - Kart Przekazania Odpadów. Firma miała wykonać między innymi co najmniej 40 tysięcy fikcyjnych transportów odpadów, ustalono, na przykład, że ten sam pojazd w tym samym czasie wykonywał dwa różne transporty w dwóch różnych miejscach na terenie kraju.

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku w tej sprawie pozostają w stałym kontakcie z Prokuraturą.

Wobec przedsiębiorcy i mężczyzny, który był tzw. „słupem” w roli Prezesa firmy za liczne naruszenia przepisów, w tym z zakresu ochrony środowiska sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.

Za przestępstwo odpadowe grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a za fałszowanie dokumentów w celu osiągnięcia korzyści grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
W związku ze stwierdzonymi naruszeniami Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadzi postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia na podmiot administracyjnych kar pieniężnych, których wysokość może przekroczyć 1 milion złotych.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.