Promocja OZE, termomodernizacji - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą"

Promocja OZE, termomodernizacji - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą" - ZielonaGospodarka.pl
16.01.2024 09:45
Strona główna Energetyka, OZE Promocja OZE, termomodernizacji - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą"

Partnerzy portalu

Promocja OZE, termomodernizacji - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą" - ZielonaGospodarka.pl

Promocja odnawialnych źródeł energii, ułatwianie termomodernizacji, poprawa stanu środowiska i jakości życia - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą". Na poniedziałkowej gali stowarzyszenie przyznało nagrody za promocję działań proekologicznych.

Jak mówił na gali prezes stowarzyszenia Bartłomiej Dawidczyk, ma ono być platformą, która połączy programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), działania resortu klimatu i środowiska z beneficjentami tych działań i programów. Stowarzyszenie zamierza skupiać się na termomodernizacji. Głównym celem jest poprawa jakości życia i stanu środowiska, m.in. właśnie poprzez wsparcie termomodernizacji budynków osób najmniej zamożnych - tłumaczył Dawidczyk.

Przyznał, że stowarzyszenie działa stosunkowo krótko, ale ma duże ambicje "poprawy stanu środowiska". Dodał, że organizacja skierowała do wielu gmin zaproszenia do współpracy i wiele samorządów je przyjęło.

Projekt "Moje Dotacje i Środowisko. Dla Zdrowia!" skierowany jest do sołectw, a jego głównym celem jest wymiana starych źródeł ciepła na ekologiczne rozwiązania w ramach programu "Czyste Powietrze". Projekt oferuje bezpłatne spotkania edukacyjne i doradztwo dla mieszkańców wsi i obszarów wiejskich oraz pomoc w pozyskiwaniu dotacji i dofinansowań z programów publicznych, takich jak np. "Czyste Powietrze". Zgodnie z informacjami stowarzyszenia, za każdą termomodernizację na swoim terenie sołectwo dostanie 1200 zł na fundusz sołecki, a za modernizację największej liczby źródeł ciepła - będzie dodatkowo premiowane kwartalnymi nagrodami finansowymi.

Inny program społeczno-edukacyjny stowarzyszenia "Cieplej z naturą – dla pokoleń!" ma na celu docelowo tworzenie nowych terenów zielonych w małych miejscowościach i miasteczkach.

W czasie gali stowarzyszenie przyznało również nagrody za promocję działań proekologicznych w przestrzeni publicznej. Nagrodę otrzymał kanał TVP Kobieta za "wspieranie działań na rzez programu +Czyste Powietrze+ oraz wsparcie medialne dla wielu inicjatyw i projektów proekologicznych".

Za swoje działania uhonorowana została gmina Suchożebry; wyróżnienie przyznano też NFOŚiGW za "tworzenie i wdrażanie wartościowych programów jak +Czyste powietrze+ i +Mój prąd+". Za wkład w rozwój programu "Moje Dotacje i Środowisko. Dla Zdrowia!" wyróżnienie specjalne odebrał prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów w Koninie Ireneusz Niewiarowski. Za wkład w rozwój tego programu nagrodzono też prezesa Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów Stefana Traczyka, a nagroda specjalna trafiła do Adama Dawidczyka, prezesa firmy Energy House Solutions - głównego partnera programu "Moje Dotacje i Środowisko. Dla Zdrowia!".

wkr/ mick/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.