Przeważająca większość Polaków uważa, że bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej [RAPORT]

zk

13.12.2022 08:23
Strona główna Energetyka, OZE Przeważająca większość Polaków uważa, że bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej [RAPORT]

Partnerzy portalu

Przeważająca większość Polaków uważa, że bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej [RAPORT] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Jaka powinna być fotowoltaika? Przede wszystkim bezpieczna. Tak uważa zdecydowana większość (93%) respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym niedawno przez globalnego lidera inteligentnych technologii energetycznych – firmę SolarEdge.

Odnawialne źródła energii – korzyści dla środowiska, zdrowia i… portfela

W ostatnich latach coraz większe znaczenie w produkcji energii cieplnej i elektrycznej zyskują odnawialne źródła energii. Wciąż jednak jest to odsetek zdecydowanie zbyt mały, co potwierdzają uczestnicy badania realizowanego na zlecenie SolarEdge Polska. Aż 86% badanych jest zdania, że Polska powinna bardziej postawić na odnawialne źródła energii (OZE) niż miało to miejsce do tej pory. Dlaczego? Z uwagi na liczne zalety odnawialnych źródeł energii. Najważniejszym atutem OZE jest – zgodnie z wynikami badania – przyjazność środowisku (38%). Niespełna 30% respondentów wskazuje także na oszczędność pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej. Zbliżony odsetek (26%) zauważa również korzyści dla zdrowia (brak generowania hałasu, brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery). Na dalszych pozycjach znajdują się takie przewagi OZE nad nieodnawialnymi źródłami energii jak niezależność od podwyżek cen prądu (23%), efektywność, czyli postrzeganie OZE jako nieskończonego źródła energii (21,9%) oraz większe bezpieczeństwo energetyczne, rozumiane jako pewność dostaw energii (21,4%).   


„Widzimy, że systematycznie wzrasta świadomość Polaków odnośnie odnawialnych źródeł energii oraz korzyści, które oferują. To dobra wiadomość nie tylko w kontekście ekologii, ale przede wszystkim z punktu widzenia niezależności energetycznej” – mówi Michał Marona, Country Manager SolarEdge Polska.

Inwestycja w fotowoltaikę receptą na obecną sytuację gospodarczą?

Inflacja i rosnące koszty życia, w tym energii, powodują, że coraz więcej Polaków rozważa inwestycję w instalacje fotowoltaiczne. 40% respondentów jest zdania, że obecna sytuacja gospodarcza zachęca do ulokowania oszczędności w system fotowoltaiczny, który przyniesie oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe a fotowoltaika

Co warto podkreślić, dla przeważającej większości badanych (93%) duże znaczenie ma bezpieczeństwo przeciwpożarowe w kontekście systemów fotowoltaicznych.

„Bezpieczeństwo fotowoltaiki, w szczególności w kontekście przeciwpożarowym, to niezwykle istotny aspekt, na który zwracamy baczną uwagę projektując rozwiązania SolarEdge. Tak jak się spodziewaliśmy, przeważająca większość respondentów zgadza się z nami. Ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo systemu fotowoltaicznego na każdym etapie procesu – od projektu rozwiązania, przez montaż modułów fotowoltaicznych, aż po bieżący monitoring systemu przez cały okres jego eksploatacji” – dodaje Michał Marona.
Poszukując bezpiecznie działającego systemu wytwarzającego energię z odnawialnych źródeł energii, badani zwracają uwagę na stosunek jakości do ceny (34%).

„Wybierając systemy fotowoltaiczne warto brać pod uwagę, takie elementy jak wydajność instalacji, długi okres gwarancji, wysoką jakość stosowanych rozwiązań czy właśnie bezpieczeństwo użytkowania. Te wszystkie czynniki decydują, że system solarny będzie nam bezproblemowo służył przez długie lata” – uzupełnia Michał Marona.

Polakom zależy na szybkim zwrocie z inwestycji w fotowoltaikę

Zwrot z inwestycji w ciągu 5 lat – taki okres czasu zachęciłby 38,6% badanych do podjęcia decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej. 31,1% respondentów będzie skłonnych do inwestycji, jeśli nakłady poniesione na inwestycję w system fotowoltaiczny zostaną w pełni pokryte przez korzyści w ciągu 10 lat.

Większość badanych posiada wiedzę o możliwym dofinansowaniu do fotowoltaiki oraz magazynach energii w systemach OZE

Jak wynika z badania, nieco ponad połowa respondentów (55%) zna program „Mój prąd 4.0”, którego celem jest dofinansowanie inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Większość badanych (63%) deklaruje znajomość pojęcia ulgi termomodernizacyjnej. Z kolei określenie „magazyn energii” oraz korzyści z nim związane są znane 54% badanych.

Badanie „Postawy wobec inwestycji w instalacje fotowoltaiczne” zostało zrealizowane na zlecenie SolarEdge Polska w dniach 18-22 listopada 2022 r. na próbie N = 1035 dorosłych Polaków. Próba badawcza posiada strukturę zbliżoną do reprezentatywnej grupy pełnoletnich konsumentów. W badaniu brali udział tylko respondenci mieszkający w domach jednorodzinnych (wolnostojących lub szeregowych). Badanie miało zasięg ogólnopolski i zostało przeprowadzone metodą wywiadu on-line (CAWI) w panelu internetowym SW Panel przez firmę badawczą SW Research.
Tagi:
pv, fotowoltaika, oze

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.