PSEW: Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE

 PSEW: Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE - ZielonaGospodarka.pl
21.06.2023 13:13
Strona główna Energetyka, OZE PSEW: Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE

Partnerzy portalu

 PSEW: Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/ Kadr z filmu

Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. „Prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady” - zapowiada Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland z RWE Renewables, który uczestniczył w konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. „Prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady” - zapowiada Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland z RWE Renewables, który uczestniczył w konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

F.E.W. Baltic II to farma wiatrowa firmy RWE o mocy 350 MW. Spółka poinformowała niedawno, że osiągnięto już ważne „kamienie milowe” tej inwestycji.

„W 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał prawo do pokrycia salda ujemnego, podlegające zatwierdzeniu przez Komisję Europejską” - wylicza prezes Chodkowski, dodając, iż również badania dna morskiego zostały pomyślnie zakończone, a projekt otrzymał decyzję środowiskową dla obszaru morskiej farmy wiatrowej i jest na zaawansowanym etapie procesu uzyskiwania pozostałych niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych.

„Jesteśmy gotowi, by być siłą napędową transformacji energetycznej w Polsce i wykorzystywać naszą specjalistyczną wiedzę, aby przyczynić się do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego” - mówi Grzegorz Chodkowski.

Firma RWE ma już ponad 15-letnie doświadczenie na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Jak deklarują menedżerowie spółki „jest to znany rynek, który pozwala wykorzystać w realizacji projektów wiedzę specjalistów RWE” - drugiego co do wielkości gracza w światowej morskiej energetyce wiatrowej.

„Przyjmujemy ze zrozumieniem wyniki drugiego etapu postępowań w sprawie przyznania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Chcemy teraz patrzeć w przyszłość. Analizujemy możliwości osiągnięcia synergii projektowych, a tym samym zwiększenia naszego udziału w dalszym rozwoju sektora offshore. Dlatego jesteśmy otwarci i gotowi do nawiązania współpracy oraz wejścia w partnerstwa w Polsce” - dodaje prezes Chodkowski.

Harmonogram projektu F.E.W. Baltic II został zrewidowany ze względu na czynniki makroekonomiczne, które spowodowały przesunięcie terminu oddania do eksploatacji morskiej farmy wiatrowej na koniec tej dekady. Dzięki ścisłej współpracy RWE z międzynarodowymi dostawcami i polskimi partnerami, firma będzie mogła wdrożyć najnowsze technologie morskiej energetyki wiatrowej w ramach inwestycji. To sprawi, że Polska stanie się pionierem w zakresie unikatowych i innowacyjnych rozwiązań.

„Nie ustajemy w pracach przygotowawczych projektu. Nasz zespół inżynierów bada możliwości wprowadzenia szeregu usprawnień technicznych, aby umożliwić nam pełne wykorzystanie potencjału najnowszych technologii morskiej energetyki wiatrowej” - wyjaśnia Chodkowski, dodając, iż firma kontynuuje działania związane z uzyskiwaniem zgód i pozwoleń, w szczególności „decyzji środowiskowej dla infrastruktury wyprowadzenia mocy i zabezpieczenia trasy linii kablowej do stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy”.

Warto dodać, że od momentu wejścia RWE na nasz rynek (w 2007 roku), firma rozwija swoje „zielone portfolio”. Jest jednym z wiodących inwestorów w odnawialne źródła energii (OZE) w Polsce, posiadając około 500 megawatów mocy zainstalowanej. RWE to jeden z pięciu największych operatorów lądowej energetyki wiatrowej nad Wisłą.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.