Federacja Przedsiębiorców Polskich: w systemie kaucyjnym sklep może zwiększyć obroty o 400 tys. zł rocznie

Federacja Przedsiębiorców Polskich: w systemie kaucyjnym sklep może zwiększyć obroty o 400 tys. zł rocznie - ZielonaGospodarka.pl
19.04.2023 07:55
Strona główna Odpady, Recykling Federacja Przedsiębiorców Polskich: w systemie kaucyjnym sklep może zwiększyć obroty o 400 tys. zł rocznie

Partnerzy portalu

Federacja Przedsiębiorców Polskich: w systemie kaucyjnym sklep może zwiększyć obroty o 400 tys. zł rocznie - ZielonaGospodarka.pl
Sklep, który dołączy do systemu kaucyjnego i rozpocznie przyjmowanie zwrotów opakowań, może zwiększyć swoje obroty o 400 tys. zł rocznie - poinformowała we wtorkowym komunikacie Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Z danych FPP wynika, że łącznie sklepy posiadające punkt przyjmowania zwrotów opakowań mogą liczyć na zwiększenie obrotów o ok. 30 mld zł rocznie.

"Niewątpliwie zyskają sklepy, które rozpoczną zbiórkę opakowań. Klienci dokonujący zwrotów w części przypadków potraktują wizytę w sklepie jako okazję do zrobienia większych zakupów" - powiedział cytowany w komunikacie ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich Piotr Wołejko.

"Dodatkowo w celu zrekompensowania kosztów tych dodatkowych zadań sklepów, systemy kaucyjne przewidują specjalną opłatę za obsługę, należną dla placówki handlowej z tytułu każdej przyjętej sztuki opakowania objętego systemem kaucyjnym. Wartość opłaty za obsługę w poszczególnych systemach kaucyjnych w Europie kształtuje się na zróżnicowanym poziomie. (...) Typowe poziomy opłaty za obsługę wynoszą co najmniej 10 proc. wartości kaucji. Przy opłacie za obsługę na poziomach implikowanych przez kaucję wynoszącą 0,70 zł, łączna wartość środków, które trafią do sklepów wynosi ponad 1,2 mld zł rocznie" - dodał.

FPP powołując się na dane, powołanego przez siebie, Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, zwraca uwagę, że spośród 331 tys. placówek handlowych ogółem można spodziewać się, że w systemie będzie uczestniczyć ok. 79 tys. z nich. Oznacza to, że konsumenci dokonujący zwrotu opakowań będą kierować się do sklepów, które zapewnią im taką możliwość.

W połowie kwietnia br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano najnowszy projekt ustawy mającej wdrożyć w Polsce system kaucyjny. Uzupełniono go o dwa projekty rozporządzeń. Jeden dotyczy wysokości kaucji za zwracane butelki i puszki, a drugi odnosi się do stawek opłat produktowych. Przedsiębiorcy będą musieli ją uiścić w przypadku nieuzyskania wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych bądź jeśli nie przystąpią do systemu kaucyjnego.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją system kaucyjny ma objąć: butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l oraz puszki metalowe o pojemności do 1l.

W ramach projektowanego systemu kaucyjnego, przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją, będą musieli na tych opakowaniach umieścić informację o wysokości kaucji. Sklepy, które będą uczestniczyć w systemie, będą zobowiązane do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją. Do systemu mają wejść obowiązkowo sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw., które będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek będzie to dobrowolne, choć i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.

Projekt rozporządzenia zakłada, że kaucja dla jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów; szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, ma wynieść 50 gr od opakowania.


autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

eco_consult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.