Rozbito grupę przestępczą powiązaną z nielegalnym składowiskiem odpadów pod Goleniowem

Rozbito grupę przestępczą powiązaną z nielegalnym składowiskiem odpadów pod Goleniowem - ZielonaGospodarka.pl
11.06.2024 13:02
Strona główna Odpady, Recykling Recykling, odzysk odpadów Rozbito grupę przestępczą powiązaną z nielegalnym składowiskiem odpadów pod Goleniowem

Partnerzy portalu

Rozbito grupę przestępczą powiązaną z nielegalnym składowiskiem odpadów pod Goleniowem - ZielonaGospodarka.pl

Funkcjonariusze policji, we współpracy z GIOŚ, ujawnili nielegalne składowisko odpadów i zatrzymali sześć osób powiązanych z jego bezprawnym funkcjonowaniem. Zatrzymanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Nielegalne składowisko opadów na terenie powiatu goleniowskiego ujawnili zachodniopomorscy policjanci współpracujący z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Działania były prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Śmieci przechowywano na terenie firmy, która nie posiadała pozwolenie na składowanie tego rodzaju substancji.

„Ujawnione zostały znaczne ilości odpadów, które mogą iść w setki ton” – powiedziała PAP oficer prasowa KWP w Szczecinie podinsp. Alicja Śledziona.

Z ustaleń prokuratury i GIOŚ wynika, że nie są to odpady „importowane”. „Są to śmieci z terenu kraju” – wyjaśniła.

Jak podano w komunikacie policji, podstawą do wszczęcia śledztwa w tej sprawie były wyniki czynności przeprowadzonych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w Zielonej Górze i Wrocławiu. Odpady zwożono na teren jednej z gmin woj. zachodniopomorskiego, a dokumentację związaną z transportem i zagospodarowaniem odpadów fałszowano. Potwierdzano przyjęcie odpadów w innym miejscu.

Akcję na terenie firmy z powiatu goleniowskiego przeprowadzono kilka dni temu, ale o jej efektach poinformowały we wtorek, we wspólnym komunikacie, KWP Szczecin, prokuratura i GIOŚ. W działaniach uczestniczyli również policjanci z Poznania i Wrocławia oraz inspektorzy WIOŚ z kilku województw. „Nasi inspektorzy użyli najnowocześniejszego sprzętu m.in. dronów do wykrycia przestępstw” – powiedział PAP rzecznik prasowy GIOŚ Maciej Karczyński.

W krótkim materiale wideo udostępnionym przez służby widać hałdy czegoś w rodzaju szarego granulatu i dość drobno przemielonych m.in. tworzyw sztucznych. Śmieci osuwają się po skarbie do niedużego akwenu, w którym woda przy brzegu jest zabarwiona na seledynowo.W dokumentach prokuratury i GIOŚ odpady oznaczono kodem, który wskazuje „odpady palne, paliwa alternatywne”.

Teren składowiska zabezpieczono. Przy udziale biegłego z zakresu ochrony środowiska, przeprowadzono oględziny i pobrano próbki do specjalistycznych badań. Teren objęty jest nadzorem przez zespół kontrolny powołany przez GIOŚ.

„Równolegle prowadzone były czynności na terenie woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego wobec firm, które przekazywały w sposób nielegalny odpady na teren woj. zachodniopomorskiego” – podano w komunikacie KWP Szczecin i GIOŚ.

W sprawie dotychczas zatrzymano sześć osób, którym przedstawiono zarzuty, m.in. z art.183§1 kk., który dotyczy składowania, przetwarzania, transportu, odzysku odpadów lub substancji „w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym”.

Na wniosek prokuratora, sąd wobec trzech z nich zastosował tymczasowe aresztowanie, a wobec pozostałych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi do 15 lat pozbawienia wolności. 

tma/ ktl/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.