Rosną chińskie ambicje na OZE

zk

01.05.2021 19:45 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Rosną chińskie ambicje na OZE

Partnerzy portalu

Rosną chińskie ambicje na OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ctg.com.cn

China Three Gorges Renewables Group Co.- jedna z największych firm na świecie produkująca zieloną energię z wiatru i wody, jest przygotowana do pierwszej oferty publicznej, która może być największą w tym roku w kraju po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych.

Jednostka China Three Gorges Corp. planuje sprzedać do 8,57 miliarda akcji w Szanghaju, poinformowała w prospekcie złożonym na giełdzie w Szanghaju, bez podawania wartości funduszy do pozyskania. Zgodnie z opublikowanym w piątek oświadczeniem Chińskiej Komisji Papierów Wartościowych i Regulacji, spółka będąca własnością państwa otrzymała pisemną zgodę od chińskiego organu regulacyjnego ds. Papierów wartościowych.

Spółka China Three Gorges Renewables ogłosiła w zeszłym roku, że zamierza pozyskać 3,85 miliarda dolarów w ramach pierwszej oferty publicznej. Notowanie może z łatwością być największym debiutem w Chinach w 2021 roku. Jeśli zacznie handlować w tym roku, zgodnie z danymi zebranymi przez Bloomberg, przewyższając notowania Tianneng Battery Group Co. o 697 milionów dolarów w styczniu.

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej firmy jest ona największą na świecie firmą produkującą energię z wody oraz największą w Chinach firmą zajmującą się czystą energią. Łączne aktywa jednostki zajmującej się odnawialnymi źródłami energii - głównie farmy słoneczne i wiatrowe, a także małe elektrownie wodne - wyceniane są na ponad 140 miliardów juanów.

W komunikacie podano, że emisja akcji ma się rozpocząć 10 maja, a spółka przeznaczy pozyskane środki między innymi na finansowanie projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Projekty planowane na ten rok, będą finansowane głównie ze sprzedaży akcji, zanim chiński krajowy program dopłat do morskiej energetyki wiatrowej wygaśnie, podaje analityk BloombergNEF Leo Wang. Dotacje prowincjonalne, które zostały ogłoszone do tej pory, nie są wystarczające, aby projekty morskiej energetyki wiatrowej stały się opłacalne przy obecnym poziomie kosztów.

Jednak notowanie pojawia się, gdy ambicje Chin w zakresie odnawialnych źródeł energii wzrosły, a ich celem jest osiągnięcie szczytowej emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku. Liczba instalacji farm wiatrowych podwoiła się w porównaniu do rekordu w 2020 roku. Przewiduje się, że liczba instalacji fotowoltaicznych osiągnie rekordowy poziom w tym roku.

Korzystając z rosnącego zapotrzebowania na czystą energię, tylko w kwietniu Chiny Three Gorges Renewables ogłosiły dwa nowe projekty solarne. Firma matka niedawno rozpoczęła napełnianie zbiornika w ramach swojego najnowszego projektu wielkiej elektrowni wodnej i podpisała umowę o współpracy z Xinjiang Goldwind Science & Technology Co., drugim co do wielkości producentem turbin wiatrowych na świecie.

„Proponowana oferta publiczna jest zgodna z dyrektywami rządowymi dotyczącymi zmniejszenia zadłużenia przedsiębiorstw państwowych i zwiększenia własności mieszanej w takich podmiotach” - powiedziała w raporcie Ada Li, wiceprezes Moody’s Investors Service. Dodała, że notowanie pomoże również zmniejszyć zadłużenie spółki-matki.

Bloomberg poinformował w marcu, że spółka dominująca była w trakcie sprzedaży udziałów w swoim międzynarodowym portfelu aktywów. Wśród inwestorów znajdują się rządowy inwestor majątkowy Singapuru GIC Pte oraz chiński fundusz CNIC Corp.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24925,00 $ tona -0,27% 17 sie
 Cynk 3635,00 $ tona -6,22% 17 sie
 Aluminium 2414,00 $ tona -1,11% 17 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.