Ørsted i ZE PAK podpisują list intencyjny i tworzą nowe miejsca pracy

zk

02.12.2022 08:59
Strona główna Energetyka, OZE Ørsted i ZE PAK podpisują list intencyjny i tworzą nowe miejsca pracy

Partnerzy portalu

Ørsted i ZE PAK podpisują list intencyjny i tworzą nowe miejsca pracy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ørsted

Deweloper Ørsted i polska firma energetyczna ZE PAK SA podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia nowych miejsc pracy w związku z planowanymi inwestycjami.

List, który został podpisany również z władzami gminy Kazimierz Biskupi, i jest częścią programu wspierania zatrudnienia osób z Grupy Kapitałowej ZE PAK w regionalnych spółkach.

Ponadto umowa przewiduje sfinansowanie i montaż odnawialnych źródeł energii na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokółkach.

ZE PAK i  Ørsted planują wspólnie realizować projekty offshore. W trwającym obecnie postępowaniu firmy złożyły wnioski na pięć lokalizacji w polskiej części Morza Bałtyckiego, zobowiązując się do szybkiej i efektywnej kosztowo budowy nowych źródeł energii oraz wsparcia krajowej gospodarki.

W ramach trwającego postępowania partnerstwo ZE PAK -  Ørsted przedstawiło kompleksową ofertę o wartości do 5,5 mld zł. Zakłada ona m.in. rozwój Central Baltic Hub, utworzenie funduszu na rzecz rozwoju polskiego łańcucha dostaw oraz Funduszu Just Transition dedykowanego mieszkańcom wschodniej części Wielkopolski.

Projekt w Kazimierzu Biskupim jest pierwszą wspólną inicjatywą ZE PAK i  Ørsted w regionie Wielkopolski Wschodniej. Jeśli w ramach trwającego procesu, partnerstwo zakończy się sukcesem, firmy wniosą 10 mln euro w sprawiedliwą transformację regionu w ciągu 10 lat.

- Z doświadczenia wiemy, jak ogromnym wyzwaniem jest transformacja energetyczna i pod jaką presją znajdują się lokalne społeczności w regionach poddawanych transformacji - powiedziała Joanna Wis-Bielewicz, dyrektor ds. rozwoju rynku  Ørsted Offshore.

- Dlatego dziś, wraz z naszym partnerem ZE PAK, postanowiliśmy zaangażować się we współpracę z gminą Kazimierz Biskupi. Nasze partnerstwo z wiodącym producentem energii w Polsce, ZE PAK, to szansa na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także gwarancja, że rozwój nowych źródeł energii będzie realizowany zgodnie z wartościami sprawiedliwej transformacji - dodała Wis-Bielewicz.

- Chcemy wspierać rozwój gminy Kazimierz Biskupi, a jednocześnie dbać o jej mieszkańców, zwłaszczazwłaszcza że około 10 proc. pracowników Grupy Kapitałowej ZE PAK to mieszkańcy tej gminy - mówił wiceprezes ZE PAK Andrzej Janiszowski.

- Dlatego cieszymy się, że w spółkach gminy powstaną nowe miejsca pracy. Stało się to możliwe dzięki współpracy z naszymi partnerami - firmą Ørsted oraz Wójtem Gminy Kazimierz Biskupi. Budowa instalacji fotowoltaicznej to także element transformacji energetycznej, której podlega nasz region, a wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to kierunek, w którym zmierza Grupa Kapitałowa - podsumował wiceprezes.Źródło: renews.biz

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.