Ørsted, Simply Blue Group i Subsea7 na podium z projektem Salamander

zk

28.03.2023 11:20
Strona główna Energetyka, OZE Ørsted, Simply Blue Group i Subsea7 na podium z projektem Salamander

Partnerzy portalu

Ørsted, Simply Blue Group i Subsea7 na podium z projektem Salamander - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Simply Blue Group

Salamander, spółka joint venture utworzona przez kluczowych graczy Ørsted, Simply Blue Group i Subsea7, otrzymała kontrakt na wyłączność w ramach rundy leasingowej Crown Estate Scotland's Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG).

Projekt Salamander o mocy 100 MW, zlokalizowany w odległości 35 km od Peterhead - ma zapewnić Szkocji i jej łańcuchowi dostaw wczesną możliwość realizacji projektów związanych z morską energią wiatrową, jeszcze zanim rozpocznie się realizacja ScotWind.

W związku z tym, że w Szkocji i Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższej dekady spodziewane są kolejne gigawaty mocy w morskiej energetyce wiatrowej, projekt Salamander będzie krokiem milowym w kierunku zapewnienia, że lokalny łańcuch dostaw jest gotowy i zdolny do pełnego wykorzystania nadchodzących możliwości.

Projekt Salamander zademonstruje pakiet innowacyjnych technologii w skali komercyjnej, przygotowując je do wdrożenia w projektach użyteczności publicznej, takich jak ScotWind.

Technologie te będą miały kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że pływająca morska energia wiatrowa jest osiągalna, przystępna dla konsumentów i stanowi wartość dodaną dla lokalnego przemysłu i biznesu.

Runda INTOG została podzielona na dwie pule - jedna dla mniejszych projektów innowacyjnych o mocy do 100 MW i druga dla większych projektów związanych z infrastrukturą ropy i gazu. Salamander odniósł sukces w ścieżce innowacyjnej.

Salamander jest obecnie w trakcie oceny oddziaływania na środowisko (EIA), po tym jak przekazano wstępny raport EIA do Marine Scotland i Aberdeenshire Council w celu dokonania weryfikacji.

Projekt posiada umowę o przyłączenie do sieci z National Grid, co umożliwi jego realizację do 2030 r. i przyczyni się do osiągnięcia brytyjskiego celu 5GW w zakresie pływających elektrowni wiatrowych.

- Ta możliwość za pośrednictwem INTOG pozwoli nam na postęp w realizacji projektu, który odegra znaczącą rolę w tym, jak branża dostarcza pływającą energię wiatrową w przyszłości, a także pomoże szkockiemu łańcuchowi dostaw w zwiększeniu aktywności na rynku lokalnym i międzynarodowym. Oczekujemy, że nasze podejście będzie wspierać branżę pływającej  energii wiatrowej w taki sam sposób, w jaki morska energia wiatrowa stała się skuteczna w redukcji kosztów w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Pozbawienie ryzyka technologii pływających elektrowni wiatrowych dla przyszłych projektów komercyjnych pozwoli Szkocji zmaksymalizować korzyści finansowe z jej silnych zasobów morskiej energii wiatrowej i wygenerować długofalowe miejsca pracy dla lokalnych społeczności - powiedział Huw Bell, dyrektor projektu Salamander.

- Salamander to projekt typu stepping-stone zaprojektowany w celu stymulowania i wspierania innowacyjnych, odnawialnych łańcuchów dostaw w Szkocji, maksymalizując możliwości wspierania odnawialnych źródeł energii na całym świecie. W sytuacji, gdy pływający wiatr znajduje się na progu industrializacji, Salamander odegra kluczową rolę w obniżeniu kosztów i przyspieszeniu komercyjnego wdrożenia technologii na pełną skalę - dodał Gabriel Davies, dyrektor Floating Wind w Ørsted.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.