Ruszyła budowa największego na świecie magazynu energii

Żaneta Kłostowska

30.06.2021 19:30 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Ruszyła budowa największego na świecie magazynu energii
Ruszyła budowa największego na świecie magazynu energii  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Pierwsze komponenty do przechowywania akumulatorów zainstalowano w Manatee Energy Storage Center na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, która jest jak dotąd największym magazynowym projektem solarnym PV-plus.

Firma Florida Power&Light, spółka zależna producenta energii NextEra Energy, poinformowała w zeszłym tygodniu w aktualizacji, że pierwszy ze 132 pojemników do przechowywania akumulatorów, z których każdy waży około 38 ton, został zainstalowany. Zlokalizowany jest w miejscu już istniejącej dużej elektrowni fotowoltaicznej. System magazynowania energii akumulatorów (BESS) będzie miał ostatecznie moc znamionową 409 MW i pojemność 900 MWh. Dostawca technologii nie został ujawniony.

Oczekuje się, że projekt zostanie ukończony i oddany do użytku przed końcem tego roku – co jest świadectwem tego, jak szybko można wdrożyć nowe zielone technologie, szczególnie w porównaniu z paliwami kopalnymi.

Budowa rozpoczęła się w lutym tego roku i wtedy firma poinformowała, że ​​wykorzystanie akumulatorów do magazynowania nadwyżki energii poza godzinami szczytu oraz przy największej produkcji energii słonecznej pozwoli na zmniejszenie wykorzystania elektrowni szczytowych na gaz ziemny. Elektrownie szczytowe mają nie tylko niski współczynnik pojemności, ale też powodują emisję gazów cieplarnianych, a ich koszty eksploatacji są znacznie wyższe w porównaniu z nową technologią. 

Słoneczna przyszłość zamknięta w akumulatorze

Zdolność magazynowania, w połączeniu z wytwarzaniem energii odnawialnej, zyskuje na popularności w ciągu ostatnich kilku lat, czego godnym uwagi przykładem jest niedawne uruchomienie Alamitos, projektu magazynowania energii w Kalifornii, który zwyciężył w konkursie z propozycjami projektów dotyczących gazu ziemnego.

Analiza BloombergNEF z zeszłego roku wykazała, że ​​akumulatory osiągnęły konkurencyjne, znacznie niższe koszty w porównaniu z elektrowniami o szczytowym cyklu otwartym, które działają do czterech godzin na raz. Z kolei australijska grupa Clean Energy Council opublikowała kilka miesięcy temu raport, w którym wymieniono koszty projektu magazynowania akumulatorów o mocy 250 MW i jest on o około 30 proc. niższy niż nowo wybudowana elektrownia szczytowa.

– Przechowywanie energii jest niezbędnym elementem układanki, jeśli chodzi o szybką ekspansję energetyki solarnej oraz zapewnianie bardziej zrównoważonej przyszłości tego sektora – powiedział prezes i dyrektor generalny FPL Eric Silagy. 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.