RWE - demonstracyjna jednostka floating DemoSATH zwodowana

Strona główna Energetyka, OZE RWE - demonstracyjna jednostka floating DemoSATH zwodowana

Partnerzy portalu

RWE - demonstracyjna jednostka floating DemoSATH zwodowana  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. DemoSATH demonstracyjna jednostka floating/RWE

Saitec Offshore Technologies i RWE osiągnęły kolejny kamień milowy w projekcie DemoSATH dzięki pomyślnemu zakończeniu operacji wodowania jednostki pływającej. Projekt nabiera tempa, aby jeszcze tego lata zainstalować jednostkę.

W ciągu najbliższych miesięcy w miejscu instalacji zostanie umieszczony podmorski kabel dynamiczny, a jednostka zostanie odholowana w celu przyłączenia do niego, jak również do lin cumowniczych, które zostały zainstalowane pod koniec kwietnia.

Operacje załadunku i wodowania przeprowadzono na nabrzeżu Punta Sollana, w porcie Bilbao, gdzie wcześniej zbudowano i zmontowano platformę, wyposażoną w turbinę o mocy 2 MW.

Najpierw jednostka DemoSATH została załadowana na pokład półzanurzalnej barki za pomocą samobieżnych transporterów modułowych. Barka była następnie balastowana, aż do uzyskania przez jednostkę DemoSATH pływalności, po czym została odholowana.

– To wielki krok dla projektu DemoSATH. Operacje załadunku i wypłynięcia były ważnym kamieniem milowym, ponieważ były to pierwsze tego typu operacje wykonane dla pływającej morskiej turbiny wiatrowej SATH. Operacje zostały dokładnie zaplanowane przez wszystkie zaangażowane strony. Po wypłynięciu na powierzchnię, bezpieczne zacumowanie turbiny wiatrowej DemoSATH przy nabrzeżu zajęło mniej niż 45 minut. Po pomyślnym zakończeniu wodowania w porcie Bilbao, z dumą możemy ogłosić, że prototyp jest gotowy, aby stać się pierwszą pływającą turbiną wiatrową, która zostanie przekazana do hiszpańskiej sieci kontynentalnej w ciągu najbliższych miesięcy – powiedział Araceli Martínez, szef ds. inżynierii w Saitec Offshore Technologies.

–  Cieszymy się, że DemoSATH został bezpiecznie i pomyślnie zwodowany. Jest to kolejny ważny kamień milowy w kierunku oddania do użytku jeszcze w tym roku morskiej pływającej turbiny. Dla nas w RWE jest to również kolejny krok na naszej drodze do uwolnienia wielkiego potencjału pływającej energetyki wiatrowej na całym świecie, zwłaszcza w krajach o głębszych wodach przybrzeżnych, takich jak USA, Francja, Wielka Brytania, Norwegia i – z pewnością – Hiszpania. Naszym celem jest zbudowanie i uruchomienie jednego gigawata mocy w pływających elektrowniach wiatrowych do 2030 roku. DemoSATH, wraz z innymi naszymi pilotażowymi projektami, umożliwia nam zdobycie doświadczeń. Innowacyjna platforma dodatkowo poszerza naszą wiedzę na temat koncepcji floating – mówił Martin Dörnhöfer, dyrektor Floating Wind w RWE Renewables.

–  Firmy te wykazały się pionierskim duchem, aby rozwinąć ten projekt i udowodnić tę technologię. Teraz chcemy współpracować z takimi firmami, aby pomóc im posunąć się do przodu i sprawić, że floating wind stanie się rzeczywistością – podkreślała Teresa Ribera, minister ds. transformacji ekologicznej w Hiszpanii.

Saitec Offshore Technologies i RWE Renewables zawarły partnerstwo w celu opracowania projektu DemoSATH w 2020 roku. Jednostka o mocy 2 MW wykorzystująca technologię SATH zostanie zainstalowana na polu testowym (BIMEP), które znajduje się dwie mile od wybrzeża Basków, gdzie głębokość wynosi 85 m. Projekt SATH pozwala na prefabrykację betonowych elementów i wykorzystuje system jednopunktowego cumowania, który umożliwia konstrukcji odchylanie się wokół i pasywne dostosowanie się do kierunku fal i prądów. Celem tego demonstracyjnego projektu jest przetestowanie technologii pod kątem jej industrializacji na potrzeby morskich farm wiatrowych na głębokich wodach.


–  Firmy te wykazały się pionierskim duchem, aby rozwinąć ten projekt i udowodnić tę technologię. Teraz chcemy współpracować z takimi firmami, aby pomóc im posunąć się do przodu i sprawić, że floating wind stanie się rzeczywistością – podkreślała Teresa Ribera, minister ds. transformacji ekologicznej w Hiszpanii.

Saitec Offshore Technologies i RWE Renewables zawarły partnerstwo w celu opracowania projektu DemoSATH w 2020 roku. Jednostka o mocy 2 MW wykorzystująca technologię SATH zostanie zainstalowana na polu testowym (BIMEP), które znajduje się dwie mile od wybrzeża Basków, gdzie głębokość wynosi 85 m. Projekt SATH pozwala na prefabrykację betonowych elementów i wykorzystuje system jednopunktowego cumowania, który umożliwia konstrukcji odchylanie się wokół i pasywne dostosowanie się do kierunku fal i prądów. Celem tego demonstracyjnego projektu jest przetestowanie technologii pod kątem jej industrializacji na potrzeby morskich farm wiatrowych na głębokich wodach.Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.