RWE łączy offshore i wodór

Strona główna Energetyka, OZE RWE łączy offshore i wodór

Partnerzy portalu

RWE łączy offshore i wodór - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

Jedną z aktywnie rozwijanych technologii jest połączenie morskich farm wiatrowych z produkcją wodoru. Niemiecki gigant – deweloper RWE ogłosił, że wraz z partnerami planuje zbadać możliwości produkcji wodoru na morzu w związku budową MEW.

W tym tygodniu firma ogłosiła, że ze względu na innowacyjny charakter projektu jest jednym z 17, które zostały wstępnie wybrane przez Fundusz Innowacji UE do otrzymania dotacji - jeden z największych na świecie programów demonstrujących innowacyjne technologie niskoemisyjne. Fundusz Innowacji UE, który dotuje i promuje przełomowe technologie m.in. w zakresie energii odnawialnej, magazynowania energii oraz wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla, dokonał wstępnej selekcji programów w celu przygotowania umów o dofinansowanie, które są obecnie w toku.

RWE w swoim oświadczeniu oznajmiło, że wraz ze swoim kanadyjskim partnerem Northland Power chcą zademonstrować techniczną i handlową wykonalność produkcji wodoru na morzu w planowanej farmie wiatrowej Nordsee Two, która ma być zlokalizowana na północ od wyspy Juist na Morzu Północnym w pobliżu granicy z Holandią. Farma wiatrowa o planowanej mocy sieciowej 433 megawatów jest częścią klastra, który firmy planują rozwijać w ramach spółki joint venture - RWE będzie posiadać 51 procent udziałów, a Northland Power 49 procent. Farma wiatrowa ma rozpocząć komercyjną działalność w 2026 roku.

Partnerzy wspólnie napędzają postęp technologiczny w branży morskiej energetyki wiatrowej. Oprócz najnowszych i najbardziej innowacyjnych turbin wiatrowych partnerzy chcą zademonstrować potencjał produkcyjny zielonego wodoru na farmie wiatrowej. Planuje się zintegrowanie elektrolizera z MFW. Ekologiczny wodór mógłby być wykorzystywany do tankowania statków oraz do zasilania awaryjnego morskiej stacji transformatorowej lub turbin wiatrowych.

RWE informuje, że trwają prace nad projektem i jego rozwojem. Dzięki oczekiwanym w ramach tego programu dotacjom firma podejmuje działania, aby szybko doprowadzić do podjęcia ostatecznych decyzji inwestycyjnych i przeforsować niezbędne procedury zatwierdzające.

Kilka podobnych projektów jest realizowanych również w Europie. W maju 2022 roku Vattenfall ogłosił, że również otrzymał dofinansowanie na podobny projekt pilotażowy dla morskiej farmy wiatrowej w zatoce Aberdeen w Wielkiej Brytanii, która będzie miała moc 8 MW i będzie w stanie wyprodukować dziennie wystarczającą ilość wodoru, aby zasilić autobus wodorowy. W ramach projektu pilotażowego planowane jest przesyłanie wodoru wyprodukowanego na morzu na farmie wiatrowej do brzegu w porcie Aberdeen.

Projekt, nazwany Hydrogen Turbine 1, ma być również pierwszym na świecie projektem testującym pełną integrację produkcji wodoru z morską turbiną wiatrową. Celem Vattenfall jest pełne uruchomienie projektu już w 2025 roku.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.