RWE i Latvenergo współpracują przy budowie morskiej elektrowni wiatrowej na łotewskim Morzu Bałtyckim

zk

19.09.2022 10:06
Strona główna Energetyka, OZE RWE i Latvenergo współpracują przy budowie morskiej elektrowni wiatrowej na łotewskim Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

RWE i Latvenergo współpracują przy budowie morskiej elektrowni wiatrowej na łotewskim Morzu Bałtyckim - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

Partnerzy 16 września podpisali MoU i zamierzają wspólnie rozwijać, budować i eksploatować morskie farmy wiatrowe. Latvenergo oferuje głęboką znajomość łotewskiego rynku energetycznego i przepisów oraz doświadczenie w zakresie dostaw energii elektrycznej, a deweloper RWE wniesie swoją wiedzę techniczną z 20-letniego doświadczenia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

RWE, światowy lider w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, oraz Latvenergo, jeden z największych dostawców energii w krajach bałtyckich, połączyły siły w celu rozwoju, budowy i eksploatacji morskich projektów wiatrowych u wybrzeży Łotwy. 16 września oba przedsiębiorstwa podpisały MoU. Partnerstwo będzie stanowić silne połączenie doświadczenia i wiedzy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, efektywnej realizacji projektów, bezpiecznej eksploatacji oraz szerokiej wiedzy na temat łotewskiego rynku energetycznego i dostaw energii w krajach bałtyckich.

Partnerstwo to zostało utworzone w celu wspierania rozwoju offshore, aby wzmocnić niezależność energetyczną Łotwy. Zgodnie z Narodowym Planem Energetycznym i Klimatycznym, Łotwa zamierza zwiększyć swoją moc wiatrową z obecnych około 70 megawatów (MW) do 800 MW do 2030 roku. Ponadto kraj planuje otwarcie przetargu "ELWIND", transgranicznego projektu morskiego o mocy 1 gigawata (GW) we współpracy z Estonią.

- Morze ma dla nas szczególne znaczenie, wcześniej postrzegaliśmy je na ogół jako zasób środowiskowy, rekreacyjny oraz przyrodniczy. Dziś to znaczenie się zmieniło, ale nie zniknęło. Dlatego zaangażowanie przedsiębiorstw państwowych jest bardziej niż mile widziane w badaniach, rozwoju i współpracy z partnerami międzynarodowymi. Zawieranie umów w zakresie badań przyspiesza realizację naszego celu, jakim jest osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej - mówił łotewski minister gospodarki, Ilze Indriksone.

- Wiatr na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Łotwy jest skarbem narodowym o niewykorzystanym potencjale. W przyszłości niewątpliwie zwiększy to niezależność energetyczną Łotwy i sąsiednich krajów, a także umożliwi eksport energii elektrycznej na rozwijający się europejski rynek energii elektrycznej. Latvenergo posiada 80-letnie doświadczenie w dziedzinie energii odnawialnej, czego dowodem jest nasz portfel wytwórczy obejmujący elektrownie wodne oraz projekty lądowych farm wiatrowych i słonecznych. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu mocy zarówno rzeki Dźwiny, jak i słońca, a także łotewskiego wiatru, kraj będzie miał własną, niezależną energię elektryczną we wszystkich rodzajach warunków pogodowych i po niższych cenach - podkreślał MārtiņšČakste, prezes zarządu i dyrektor generalny Latvenergo.

- Morska energia wiatrowa jest kluczem do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na OZE w Europie, wspierając lokalny przemysł i tworząc nowe, przyszłościowe miejsca pracy. Wraz z naszym partnerem Latvenergo jesteśmy zaangażowani w realizację łotewskich ambicji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej - ramię w ramię z lokalnymi społecznościami i łańcuchem dostaw. Wnosimy do tego partnerstwa ponad 20 lat doświadczenia i wiedzy technicznej w branży offshore - mówił Sven Utermöhlen, CEO Offshore Wind w RWE Renewables.

RWE jest wiodącym globalnym graczem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i numerem 2 na świecie w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Deweloper posiada 18 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach - w tym Kårehamn (48 MW) u wybrzeży Szwecji, duńską morską farmę wiatrową Rødsand 2 (207 MW, udział RWE: 20 proc.) oraz Arkonę, z 385 MW jedną z największych morskich farm wiatrowych na niemieckim Bałtyku (udział RWE: 50 proc.). Ponadto RWE jest zaangażowane rozwój farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW w polskiej części Morza Bałtyckiego, oraz w projekt Södra Victoria o mocy 1,6 GW u wybrzeży Szwecji. Do 2030 roku firma zamierza zwiększyć moc w morskiej energetyce wiatrowej z obecnych 3 GW do 8 GW.

Latvenergo od 1939 roku zajmuje się głównie wytwarzaniem i handlem energią elektryczną i cieplną oraz dystrybucją energii elektrycznej. Państwowa spółka jest jednym z najbardziej ekologicznych wytwórców energii elektrycznej w Europie - około połowa energii elektrycznej wytwarzana jest w trzech dużych elektrowniach wodnych. Ich uzupełnieniem są zmodernizowane elektrociepłownie, w których energia elektryczna pozyskiwana jest z gazu ziemnego. Latvenergo rozwija nowe ekologiczne moce wytwórcze w zakresie energii wiatrowej i słonecznej, jest także liderem w dziedzinie usług elektromobilności.



Źródło: RWE


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.