RWE, Mitsui i Port of Tilbury zdekarbonizują operacje portowe zielonym wodorem

zk

13.07.2023 16:37
Strona główna Energetyka, OZE RWE, Mitsui i Port of Tilbury zdekarbonizują operacje portowe zielonym wodorem

Partnerzy portalu

RWE, Mitsui i Port of Tilbury zdekarbonizują operacje portowe zielonym wodorem  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

RWE - największy wytwórca energii na terenie Wielkiej Brytanii i światowy gracz na rynku OZE, Mitsui - globalna firma handlowa i inwestycyjna o zróżnicowanym portfelu biznesowym obejmującym około 63 kraje oraz Port of Tilbury - centrum logistyczne Londynu i południowo-wschodniej części kraju, opracowują innowacyjny projekt wodorowy w Porcie Tilbury w Essex w ramach niedawno podpisanego protokołu ustaleń (MoU) dotyczącego dwóch projektów związanych z zielonym wodorem.

Wodór ma do odegrania kluczową rolę w osiągnięciu przez Wielką Brytanię ambicji Net Zero do 2050 r. i jest niezbędnym elementem dekarbonizacji różnych sektorów przemysłu.  W ramach MoU organizacje zrealizują dwa równoległe obszary prac:

- Demonstracyjny projekt "proof of concept", obejmujący produkcję zielonego wodoru w celu dekarbonizacji urządzeń portowych poprzez przejście z paliw kopalnych na H2.
- Wstępne badanie nad 10-megawatową instalacją do produkcji zielonego wodoru.

Obiekt powstanie na terenie Port of Tilbury, na którym wcześniej znajdowała się elektrownia zasilana węglem, przekształcając obszar historycznie związany z wytwarzaniem energii z paliw kopalnych w produkcję zielonego wodoru, w samym sercu Thames Freeport. W ramach projektu przeanalizowane zostaną również możliwości zwiększenia skali rozwoju w okresie dziesięciu lat do 100 megawatów.

Wodór byłby wykorzystywany na potrzeby infrastruktury portowej i działalności operacyjnej, a także do zasilania okolicznego przemysłu.

- Ten projekt jest kolejnym świetnym przykładem Freeports napędzających przejście Wielkiej Brytanii na dynamiczną, niskoemisyjną gospodarkę poprzez rozwój przemysłu przyszłości. Przyniesie to ogromne lokalne możliwości, tworząc nowe, interesujące ścieżki kariery, pokazując jeden z wielu powodów, dla których Freeports są w centrum naszego planu rozwoju - skomentowała Dehenna Davison, minister ds. mieszkalnictwa i społeczności.

- To ważna okazja, aby wesprzeć zobowiązanie Portu Tilbury do osiągnięcia Net Zero dla naszych klientów. Nasza firma postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2032 r. i zerowej emisji netto do 2042 r. poprzez inwestowanie w infrastrukturę portową. W ramach Thames Freeport, nasze porozumienie z RWE i Mitsui w sprawie budowy nowej instalacji wodorowej w porcie Tilbury pomoże przyspieszyć drogę Wielkiej Brytanii do zeroemisyjnej gospodarki i wesprze naszą wizję niskoemisyjnej logistyki - powiedział Peter Ward, dyrektor handlowy w Porcie Tilbury i lider Thames Freeport.

- Wodór jest kluczowym elementem transformacji energetycznej i chcemy odgrywać w niej wiodącą rolę, dążąc do rozwoju 2 GW mocy do 2030 roku. Ta współpraca z Mitsui i portem Tilbury dotyczy innowacyjnego projektu łączącego produkcję i wykorzystanie przez klientów przemysłowych z potencjalną zmianą paliwa w urządzeniach portowych - mówił Steve Boughton, dyrektor RWE ds. rozwoju technologii wodorowych.

- Wodór odegra kluczową rolę na drodze do zerowej emisji netto, szczególnie w trudnym do dekarbonizacji przemyśle. Jesteśmy zobowiązani do odegrania pełnej roli w dostarczaniu tej nowej technologii w Wielkiej Brytanii, a jednocześnie do tworzenia wykwalifikowanych zielonych miejsc pracy - dodał Boughton.

- Mitsui postawiło sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. i dąży do zmniejszenia o połowę swojego wpływu na emisję gazów cieplarnianych (GHG) do 2030 r. w porównaniu z poziomem z roku podatkowego zakończonego w marcu 2020 r. Wodór jest jednym z obszarów zidentyfikowanych jako kluczowe inicjatywy strategiczne Mitsui, zgodnie ze średniookresowym planem zarządzania na rok 2026. Dzięki temu projektowi Mitsui ma nadzieję odegrać ważną rolę w realizacji brytyjskiej strategii wodorowej we współpracy z portem Tilbury i RWE - podsumował Shinya Umehara, dyrektor generalny Hydrogen Solutions Business Division, Mitsui & Co., Ltd.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.