Rząd planuje przyspieszyć inwestycje na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego

Rząd planuje przyspieszyć inwestycje na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego - ZielonaGospodarka.pl
18.07.2023 09:51
Strona główna Energetyka, OZE Rząd planuje przyspieszyć inwestycje na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego

Partnerzy portalu

Rząd planuje przyspieszyć inwestycje na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego - ZielonaGospodarka.pl
Racjonalne wykorzystanie potencjału gospodarczego oraz skrócenie czasu przygotowywania inwestycji na obszarze morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia rządu w tej sprawie.

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego. Przygotowany on został przez resort infrastruktury.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu wyjaśniono, że w ostatnich latach obserwowana jest "intensyfikacja procesów gospodarowania w polskich obszarach morskich". Podkreślono, że stanowi to przesłankę do kompleksowego uregulowania procesów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, w tym morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego m.in. "sygnalizuje zapotrzebowanie na przestrzeń dla różnych form prowadzenia działalności lub zachowania w stanie naturalnym poszczególnych obszarów akwenu oraz określa obszary i warunki ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego, uprawiania rybołówstwa i akwakultury, poszukiwania, rozpoznawania kopalin oraz wydobywania kopalin ze złóż".

Jak wskazano w OSR, przyjęcie planu ma uprościć i skrócić czas ubiegania się o pozwolenie wznoszenia lub wykorzystania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń na morskich wodach wewnętrznych, poprzez przekazanie kompetencji ze szczebla ministerialnego do dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Ponadto projekt wskazuje akweny, na których warto lokować takie "sposoby zagospodarowania morskich wód wewnętrznych, których jednoczesne występowanie przynosi m.in. korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne".

"Przewiduje się, że po przyjęciu planu nastąpi poprawa warunków dla inwestowania poprzez skrócenie czasu przygotowania inwestycji do uruchomienia. W przypadku działalności gospodarczej wymagającej pozwolenia, lokalizacji lub zgody administracyjnej. Plan będzie miał istotne pozytywne znaczenie" – podano w OSR.

Wskazano też, że "plan może mieć istotny wpływ na wzrost gospodarczy gmin leżących nad Zalewem Szczecińskim, jeśli skutki jego wdrożenia będą prowadzić do nowych inwestycji, a jednocześnie uchroni środowisko przed zbyt intensywnym i nieuzasadnionym ekonomicznie wykorzystaniem przestrzeni". (PAP)

misz/ mick/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.