Sądeckie Wodociągi zakończyły budowę i przyłączyły do sieci trzy instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane w Starym Sączu i Świniarsku. Instalacje mają łączną zdolność produkcyjną do 150 MWh rocznie. Nowa inwestycja pokryje część zapotrzebowania spółki na energię elektryczną.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka spółki Małgorzata Cygnarowicz, koszt wybudowania instalacji fotowoltaicznych w dwóch lokalizacjach wyniósł 450 tys. zł. Dwie znajdują się w Zakładzie Uzdatniania Wody w Starym Sączu, a trzecią zlokalizowano w podobnym zakładzie w Świniarsku. W sumie mogą one wyprodukować do 150 MWh rocznie.
Według przedstawicieli Sądeckich Wodociągów instalacje mają jedynie charakter uzupełniający, pomocniczy dla planowanej inwestycji, jaką jest budowa małej elektrowni wodnej na rzece Dunajec. Są także uzupełnieniem do już funkcjonującego w oczyszczani ścieków Sądeckich Wodociągów – kogeneratora. Dzięki temu ostatniemu urządzeniu oczyszczalnia jest w 100 procentach samowystarczalna energetycznie.
Wszystkie instalacje zostały wykonane przez pracowników sądeckiej firmy wodociągowej. Uzyskały już konieczną akceptację spółki energetycznej Tauron i produkują energię.
Jak zaznaczono, decyzja o budowie farmy fotowoltaicznej zapadła po tym, jak dotychczasowy dostawca drastycznie podniósł cenę energii.
Spółka Sądeckie Wodociągi dostarcza wodę do mieszkańców Nowego Sącza oraz gmin: Stary Sącz, Nawojowa, Korzenna. Drugim głównym zadaniem spółki jest odprowadzanie, oczyszczanie i kontrola ścieków. Sieć kanalizacyjna Sądeckich Wodociągów znajduje się na terenie Nowego Sącza oraz gmin: Stary Sącz, Nawojowa, Korzenna i Kamionka Wielka. Przedsiębiorstwo zarządza siecią wodociągową o długości 908 km oraz siecią kanalizacyjną o długości 870 km.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
EDF power solutions uruchomiło największy magazyn energii w Polsce
Krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż import tańszego gazu ziemnego
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
00:03:07
Potrzebne są inwestycje w system gospodarowania odpadami. Spór o zasady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Europa traci pozycję lidera. Branża tworzyw sztucznych apeluje o wsparcie inwestycji i recyklingu
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Handel obawia się systemu kaucyjnego dla szklanych butelek. Ostrzega przed paraliżem sklepów
Ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów z podpisem prezydenta
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
Morskie farmy wiatrowe pod specjalnym nadzorem. Offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Łukasiewicz i Amentum opracują technologie dla energetyki jądrowej, przemysłu i bezpieczeństwa
Wodór z głębi ziemi może być tańszy
Jeszcze więcej korzyści dla klientów Energi Obrotu w aplikacji ORLEN VITAY
| Ropa brent | 97.91 $ | baryłka | 2,25% | 04.06.2026 07:05 |
| Cyna | 57475 $ | tona | 1,91% | 04.06.2026 07:05 |
| Cynk | 3611 $ | tona | 1,58% | 04.06.2026 07:05 |
| Aluminium | 3854.5 $ | tona | 1,56% | 04.06.2026 07:05 |
| Pallad | 1316 $ | uncja | -5,46% | 04.06.2026 07:05 |
| Platyna | 1862 $ | uncja | -3,90% | 04.06.2026 07:05 |
| Srebro | 72.97 $ | uncja | -3,27% | 04.06.2026 07:05 |
| Złoto | 4462.6 $ | uncja | -1,26% | 04.06.2026 07:05 |