Siemens Gamesa wprowadza RecyclableBlade dla projektów onshore

zk

22.09.2022 10:29
Strona główna Odpady, Recykling Siemens Gamesa wprowadza RecyclableBlade dla projektów onshore

Partnerzy portalu

Siemens Gamesa wprowadza RecyclableBlade dla projektów onshore - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Siemens Gamesa
Siemens Gamesa ponownie przejmuje silną kontrolę nad cyrkularnością  łopat turbin wiatrowych, wprowadzając RecyclableBlade dla projektów lądowych elektrowni wiatrowych. Ten kamień milowy ma napędzać działania, które sprawiają, że energia wiatrowa jest jeszcze bardziej zrównoważona i ekologiczna.

Siemens Gamesa RecyclableBlade dla offshore został wprowadzony na rynek w zaledwie 10 miesięcy: we wrześniu 2021 roku i zainstalowany w projekcie RWE Kaskasi w Niemczech w lipcu 2022 roku. Odpowiednie rozwiązanie onshore jest teraz gotowe do zastosowania przez klientów w ich lądowych elektrowniach wiatrowych. Dalsze prace rozwojowe prowadzone przez Siemens Gamesa i partnerów zapewniają pełną zgodność z wymaganiami dotyczącymi produktów i procesów dla lądowych łopat.

- Uruchomienie naszego RecyclableBlade dla lokalizacji lądowych jest kolejnym wybitnym osiągnięciem naszych oddanych specjalistów. Koncepcja od początku była przewidziana, tak aby obejmować rozwiązania dla offshore i onshore, i cieszymy się, że możemy teraz dostarczyć je komercyjnie naszym klientom w obu segmentach rynku - powiedział Jochen Eickholt, prezes Siemens Gamesa.

Zarówno rynki lądowe, jak i morskie na całym świecie nadal wyznaczają ambitne cele dotyczące mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych, a wymagania dotyczące zapewnienia rozwiązań nadających się do recyklingu nabierają coraz większego znaczenia. Rozmiary turbin, a co za tym idzie ich łopaty, gwałtownie rosną, co sprawia, że jeszcze bardziej konieczne jest znalezienie rozwiązań zapewniających ich okrągłość. Dzięki RecyclableBlade dla onshore Siemens Gamesa kontynuuje działania za swoją wizją zrównoważonego rozwoju do 2040 roku, gdzie głównym celem jest w pełni recykling turbin wiatrowych do końca kolejnej dekady.

- Napędzamy przemysł wiatrowy w kierunku pełnej cyrkularności dzięki naszemu zaangażowaniu, aby energia wiatrowa była tak zrównoważona, jak to tylko możliwe na każdym etapie. Wspólnie z naszymi klientami i dostawcami chcemy, aby rozwiązania w zakresie energetyki wiatrowej firmy Siemens Gamesa nadal pomagały krajom na całym świecie w realizacji celów zerowej emisji dwutlenku węgla - powiedział Tim Dawidowsky, Siemens Gamesa COO i Chief Sustainability Officer.

Przed wprowadzeniem RecyclableBlade firmy Siemens Gamesa w 2021 roku, możliwość recyklingu łopat była dla branży wiatrowej kłopotliwym zagadnieniem. Złożony proces produkcji łopat, obejmujący materiały kompozytowe, w tym m.in. żywicę  czy włókna węglowe, sprawiał, że utylizacja po zakończeniu cyklu życia turbiny wiatrowej stanowiła wyzwanie. Chociaż około 85 proc. turbiny wiatrowej może być w pełni poddane recyklingowi, niestety wiele łopat po wycofaniu z eksploatacji trafiało na wysypiska.

Oprócz opracowania pierwszej na świecie łopaty nadającej się do pełnego recyklingu Siemens Gamesa współpracuje z organizacją branżową WindEurope i głównymi graczami w branży, wzywając do wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu składowania łopat na wysypiskach.

Proces odzyskiwania RecyclableBlade wykorzystuje łagodny roztwór kwasowy do oddzielenia materiałów pod koniec okresu eksploatacji turbiny wiatrowej. Materiały te mogą być następnie poddane recyklingowi w celu wykorzystania w innych zastosowaniach przemysłowych, takich jak budownictwo czy przemysł motoryzacyjny.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28637,00 $ tona -2,01% 3 lut
 Cynk 3360,00 $ tona 0,33% 3 lut
 Aluminium 2559,00 $ tona -0,51% 3 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.