Spółdzielnie energetyczne oferują solidne zyski z inwestycji w małe elektrownie słoneczne

24.08.2021 10:41 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Spółdzielnie energetyczne oferują solidne zyski z inwestycji w małe elektrownie słoneczne

Partnerzy portalu

Spółdzielnie energetyczne oferują solidne zyski z inwestycji w małe elektrownie słoneczne - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Ponieważ stopy procentowe są bliskie zeru lub nawet ujemne, nie ma sensu oszczędzać pieniędzy w banku. Wspólnoty energetyczne w całej Europie uruchamiają projekty budowy małych elektrowni słonecznych, w które można bezpiecznie zainwestować bardzo małe kwoty, a mimo to uzyskać stosunkowo wysokie zyski.

W ramach wysiłków Unii Europejskiej, na rzecz neutralności klimatycznej związanej z zerową emisją netto dwutlenku węgla do 2050 roku, kraje członkowskie umożliwiają tworzenie spółdzielni energetycznych. Ruch ten szybko się rozwija, a największą popularnością cieszą się wspólne inwestycje w projekty związane z energią słoneczną. Oprócz zapewnienia sobie ekologicznego źródła energii, członkowie spółdzielni mają zazwyczaj prawo do dywidendy. Istnieje jednak również model dla uczestników zewnętrznych, którzy mogą pożyczać im pieniądze i uzyskiwać dochody z odsetek.

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga dużych środków finansowych i wiąże się z szeregiem ryzykownych kroków. W dobie niskich lub ujemnych stóp procentowych trzymanie pieniędzy w bankach nie ma sensu. Niektórzy stawiają na nieruchomości, ale większości społeczeństwa zazwyczaj nie stać na dodatkowe mieszkanie lub dom, nie wspominając o jego utrzymaniu.

Niesamowite 6 proc. oprocentowanie w Hyperionie

Wśród tysięcy spółdzielni energetycznych, które powstają w całej Europie, niektóre zachęcają do angażowania się nawet w symboliczne kwoty i uzyskiwania dość wysokich zysków z małych projektów fotowoltaicznych. Hyperion, pierwsza wirtualna wspólnota energii słonecznej net metering w Atenach, daje swoim pożyczkodawcom oszałamiające 6 proc. zwrotu rocznie za ich pożyczki.

Grupa została założona niecały rok temu, a już ogłosiła sukces w kampanii crowdfundingowej, dzięki której pozyskała 40 000 euro. Wcześniej wspólnota energetyczna, bo tak oficjalnie nazywa się w Grecji tego typu spółdzielnie energetyczne, poinformowała, że jej trzydziestu członków przekazało na projekt łącznie 20 tys. euro.

Hyperion zamierzał zbudować elektrownię słoneczną o mocy 60 kW, ale po zakończeniu rundy finansowania kapitału zalążkowego ujawnił, że w pobliskich Tebach w regionie Boeotia lub Beotia zostanie zainstalowany system o mocy 80 kW. Będzie on produkował energię elektryczną dla 30 gospodarstw domowych oraz biur Greenpeace Greece i WWF Greece, które wcześnie dołączyły do projektu.

Genervest zamienia ideę w rzeczywistość

Dwudziestu obywateli wzięło udział w crowdfundingu, wpłacając małe, średnie i duże sumy. Projekt został uruchomiony poprzez platformę Genervest, na której działa kilka innych wspólnot energetycznych poszukujących inwestycji w czystą energię ze słońca.

Jedną z nich jest Minoan Energy, utworzona przez ponad 200 lokalnych obywateli i władze publiczne na Krecie, w tym rząd regionalny i gminę Minoa Pediados. Grupa chce pożyczyć 160 000 euro z 326 430 euro, które są niezbędne do instalacji bloku słonecznego o mocy 405 kW.

Zaletą projektów takich jak ten, który rozwija Hyperion, jest to, że greckie prawo pozwala wspólnotom energetycznym budować systemy fotowoltaiczne z dala od miejsca zamieszkania członków. Grupa jest również konkretna, gdyż zapowiedziała, że wykorzysta wszelkie nadwyżki finansowe na dostarczanie energii elektrycznej do ubogich gospodarstw domowych oraz tworzenie kampanii edukacyjnych.

– Inwestując w Hyperion, przyczyniasz się do znaczącej zmiany w życiu wielu ludzi i środowiska – powiedział założyciel Chris Vrettos. 

Elektrownia słoneczna o mocy 80 kW ma zostać ukończona do końca roku.

Ponieważ Hyperion jest wirtualną wspólnotą energii słonecznej opartą na mechanizmie net metering, który zapewnia, że produkcja z udziału każdego członka w systemie fotowoltaicznym jest porównywana z jego zużyciem, tak aby płacił on tylko za różnicę w czasie, gdy zużywa więcej energii, niż produkuje.

Wspólna budowa elektrowni słonecznej i pozyskiwanie funduszy poprzez mikropożyczki lub większe transakcje to alternatywny model finansowania solidarnościowego, podkreśliła spółdzielnia. Według Vrettosa wyzwania dotyczą przede wszystkim braku mechanizmów finansowych – duże banki nie chcą udzielać pożyczek tego typu organizacjom non-profit.

Element solidarności

Hyperion zobowiązał się do wykorzystania wszystkich nieprzydzielonych środków na dostarczanie darmowej energii elektrycznej do domów dotkniętych ubóstwem energetycznym. Grupa ujawniła, że następny projekt będzie większy i że może objąć gminy. Istnieje również możliwość montażu instalacji agrisolar.

Jeśli chodzi o model finansowy mikropożyczek dla małych elektrowni słonecznych, Genervest oznajmia, że zapewnia konkurencyjne oprocentowanie od 4 proc. do 6 proc., ponieważ koszty transakcyjne są ograniczone do minimum.

Innym celem Hyperionu jest nakierowanie działalności na efektywność energetyczną, elektryczność, dystrybucję i magazynowanie energii. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.