Statkraft i Air Liquide zawarły umowę VPPA

Strona główna Energetyka, OZE Statkraft i Air Liquide zawarły umowę VPPA

Partnerzy portalu

Statkraft i Air Liquide zawarły umowę VPPA - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Statkraft

Statkraft i Air Liquide podpisały wirtualną umowę zakupu energii elektrycznej (VPPA). Dla światowego lidera w dziedzinie gazów, technologii oraz usług dla przemysłu i zdrowia, jest to pierwszy tego typu kontrakt. Współpraca ma wesprzeć wysiłki Air Liquide na rzecz dekarbonizacji działalności spółki w Polsce, a także realizacji jej celów określonych w strategii zrównoważonego rozwoju i innowacji w finansach.

Warszawa, 13 lutego 2024 r. Od 2024 roku Statkraft, największy producent energii odnawialnej w Europie, będzie dostarczał firmie Air Liquide certyfikaty energii odnawialnej z polskich farm wiatrowych. Francuska spółka wykorzysta pozyskaną energię do obniżania emisyjności procesów operacyjnych prowadzonych w Polsce.

Wirtualna umowa PPA, określana również mianem finansowej, to innowacyjna transakcja bazująca na różnicy między ceną stałą a aktualną ceną rynkową. Zawarcie umowy tego typu jest korzystne zarówno dla producentów energii elektrycznej z OZE, jak i odbiorców przemysłowych w perspektywie długoterminowej. Umożliwia sprzedającemu zabezpieczenie określonego poziomu przychodów, a kupującemu przejrzystość i stabilność części kosztów pozyskiwania energii.

„Jesteśmy dumni z tego, że zostaliśmy wybrani jako partner pierwszej wirtualnej umowy na zakup energii elektrycznej podpisanej przez Air Liquide i możemy wspierać spółkę w osiąganiu lokalnych celów w obszarze dekarbonizacji. W Statkraft nieustannie dostosowujemy rozwiązania w zakresie energii odnawialnej do potrzeb naszych Klientów. Wierzymy, że przez tą współpracę umocnimy naszą pozycję jako partnera pierwszego wyboru dla europejskiego przemysłu” – mówi Pieter Schipper, wiceprezes ds. północno-zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych w Statkraft.

Dekarbonizacja w Polsce


Przejście z tradycyjnych surowców na odnawialne źródła energii stanowi podstawę transformacji polskiego przemysłu. W ten sposób przedsiębiorstwa energochłonne i duże zakłady produkcyjne działające w branży dążą do znacznego zmniejszenia swojego śladu węglowego. Zawieranie umów zakupu energii (PPA) umożliwia im realizację celów dekarbonizacyjnych, przy jednoczesnym wsparciu finansowania nowych oraz funkcjonowania istniejących instalacji odnawialnych, napędzając tym samym odpowiedzialną przemianę polskiej energetyki w kierunku neutralności klimatycznej.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.