Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym

Strona główna Ekologia, Ochrona środowiska Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym
Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym - ZielonaGospodarka.pl
fot. usgs

ac

07.04.2021 Źródło: Własne

Google, BMW, AB Volvo Group i Samsung SDI to pierwsze światowe firmy, które podpisały się pod apelem World Wildlife Fund (WWF) o moratorium na wydobycie głębinowe. Prawdopodobnie zmniejszy to potencjalny rynek minerałów głębinowych pozyskiwanych dla samochodów i smartfonów.

Odejście od paliw kopalnych w celu elektryfikacji światowej gospodarki stwarza stale rosnące zapotrzebowanie na materiały używane do produkcji baterii.  Części, z których są wytwarzane znajdują się na dnie morskim, a ten ekosystem nie został jeszcze w pełni zbadany.

Wspierając inicjatywę, firmy zobowiązują się nie pozyskiwać żadnych minerałów z dna morskiego, wykluczać takie minerały ze swoich łańcuchów dostaw i nie finansować działalności wydobywczej na dnie morskim, podało WWF w oświadczeniu.

Wydobycie głębinowe pozwoliłoby wydobyć kobalt, miedź, nikiel i mangan - kluczowe materiały obecne w bateriach. 

Minerały zasypują dno morskie na głębokości 4-6 kilometrów. Mają postać guzków wielkości ziemniaków. Bogate złoża występują szczególnie w strefie Clarion-Clipperton na północy Oceanu Spokojnego - obszaru obejmującego miliony kilometrów między Hawajami a Meksykiem.

- Ponieważ duża część ekosystemu głębinowego nie została jeszcze zbadana i zrozumiana, taka działalność byłaby lekkomyślnie krótkowzroczna - powiedziało WWF.

Moratorium wzywa do zakazu działalności wydobywczej w głębinach morskich do czasu pełnego zrozumienia zagrożeń i wyczerpania wszystkich alternatyw.

Przedstawiciele BMW powiedzieli, że surowce z górnictwa głębinowego „nie wchodzą w grę” w chwili obecnej dla firmy, ponieważ nie ma wystarczających wyników naukowych, aby móc ocenić zagrożenia dla środowiska.

Samsung SDI z Korei Południowej podkreślił, że był pierwszym producentem baterii, który uczestniczył w inicjatywie WWF. 

W międzyczasie firmy zajmujące się górnictwem głębinowym przyspieszają prace przygotowawcze i badania na obszarach koncesyjnych na dnie morskim.

Firmy posiadające koncesje na przeszukiwanie dna morskiego, w tym DeepGreen, Global Sea Mineral Resources (GSR) i UK Seabed Resources mają nadzieję, że ostatecznie sprzedadzą minerały z dna morskiego producentom samochodów i firmom produkującym baterie. 

Kris van Nijen, dyrektor zarządzający GSR, powiedział: „GSR będzie ubiegać się o kontrakt na wydobycie tylko wtedy, gdy badania wykażą, że z perspektywy środowiskowej i społecznej minerały głębinowe mają przewagę nad alternatywą”.

DeepGreen, powiedział wcześniej, że prace wydobywcze na dnie morskim będą bardziej zrównoważone niż prace na lądzie, ponieważ wytwarza się mniej odpadów, a złoża mają wyższe stężenie metali niż złoża znalezione na lądzie.


Źródło:
Własne

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.