Tauron powołał spółkę Zielona Energia, aby skonsolidować rozwój OZE

zk

15.03.2022 14:29 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Tauron powołał spółkę Zielona Energia, aby skonsolidować rozwój OZE

Partnerzy portalu

Tauron powołał spółkę Zielona Energia, aby skonsolidować rozwój OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Waldemar Brandt/Unsplash

Koncern Tauron Polska Energia utworzył nową spółkę Tauron Zielona Energia, aby skonsolidować w swojej grupie kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Spółka odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny.

„Realizując założenia Zielonego Zwrotu Taurona w zakresie budowanych nowych mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii, sięgamy po zdywersyfikowane narzędzia” – powiedział wiceprezes Taurona ds. strategii i rozwoju Patryk Demski cytowany we wtorkowej informacji koncernu.

„Stawiamy przede wszystkim na rozwój projektów farm wiatrowych z uzyskanymi już pozwoleniami na budowę, dzierżawę gruntów, wykorzystanie terenów należących do grupy pod budowę farm fotowoltaicznych oraz akwizycję aktywów już funkcjonujących instalacji” - uściślił Demski.

„Tauron Zielona Energia będzie stanowiła odpowiednik jednego okna dla wszystkich podmiotów planujących podjąć współpracę z Grupą Tauron w zakresie rozwoju nowych projektów OZE” – wyjaśnił wiceprezes koncernu.

Powołanie spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych mocy w OZE wynika z założeń strategii Zielonego Zwrotu Taurona. Zakłada ona znaczące inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii. Do 2025 r. Grupa planuje dysponować 1600 megawatów mocy zainstalowanej w OZE.

„Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć ten sukces, nawet w tak wymagającym otoczeniu rynkowym” – zadeklarował prezes spółki Tauron Zielona Energia Wojciech Więcławek.

Firma ma m.in. kontynuować proces pozyskiwania gruntów pod budowę nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Spółka skupia się na dzierżawie terenów zlokalizowanych w woj. śląskim, opolskim, małopolskim i dolnośląskim. Chętni do wydzierżawienia gruntów mogą zgłaszać się przez internetowy formularz na stronie koncernu.

Najbardziej poszukiwane są nieruchomości o powierzchni co najmniej 5 ha i klasie gruntu IV lub niższej. Dodatkowym atutem będzie bliska lokalizacja sieci średniego napięcia (SN) lub Głównego Punktu Zasilania (GPZ). Tauron oferuje m.in. co najmniej 25-letni okres trwania umowy dzierżawy i coroczną waloryzację o wskaźnik inflacji.

„Żywotność farmy fotowoltaicznej obliczana jest na ok. 25 lat, a farmy wiatrowej na 29 lat. Stąd w naszej ofercie właśnie taki minimalny okres umowy dzierżawy. Poza waloryzowanym o stopę inflacji wynagrodzeniem dla właściciela, Tauron opłacać będzie także podatek gruntowy, a po wygaśnięciu dzierżawy zutylizuje istniejące instalacje fotowoltaiczne” – zaznaczył Więcławek.

W 2019 r. Tauron podwoił swoje moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w północnej Polsce. Firma dysponuje obecnie dziewięcioma takimi elektrowniami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW. Dodatkowo w grudniu 2020 r. Tauron kupił projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w pow. piotrkowskim. Zakładanych jest tam 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma ma produkować 90 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię ok. 35 tys. gospodarstw domowych.

W czerwcu 2021 r. Tauron kupił też spółkę celową z prawami do projektu budowlanego farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 MW w gminie Milejewo, w pow. elbląskim.

Równolegle Tauron prowadzi projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu 2020 r. na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie uruchomiono pierwszą farmę fotowoltaiczną w ramach programu Tauron PV. Program zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy do 150 MW na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron.

W pierwszym kwartale 2021 r. została oddana do użytku elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. W styczniu br. zakończono budowę drugiej instalacji w tej lokalizacji – Choszczno II o mocy 8 MW.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, zajmującej się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.