Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie

zg

07.12.2023 09:43
Strona główna Energetyka, OZE Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie

Partnerzy portalu

Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już czwartej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz doktorantów. Prace można zgłaszać do 23 lutego 2024 roku. 

Jaki jest cel konkursu?


Każdy pomysł jest istotny, każdego jesteśmy ciekawi. MEWy to autorski projekt Politechniki (dawniej Akademii) Morskiej w Szczecinie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, którego celem jest popularyzacja tematyki pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz pobudzenie wyobraźni uczestników i odbiorców Konkursu. Aspekt wizjonerski Konkursu stał się jego znakiem rozpoznawczym, a kreatywność, wszechstronna wiedza i aktywność uczestników są wizytówką projektu. 

To konkurs o zasięgu międzynarodowym, czekamy na prezentację nawet najbardziej futurystycznych rozwiązań usprawniających i zwiększających efektywność w pozyskiwaniu energii z morskich farm wiatrowych i innych odnawialnych źródeł.

Jak należy rozumieć zadanie konkursowe?


Uczestnicy muszą w zrozumiały sposób przedstawić swoje spojrzenie na szeroko rozumianą wizję rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i pozostałych sposobów pozyskiwania "zielonej energii". Do problemu można podejść w dowolny sposób: od strony logistyki, budowy, projektowania farm wiatrowych i fotowoltaicznych przez ich działanie i eksploatację, po problemy informatyczne, ekologiczne, z zakresu mechaniki, automatyki, diagnostyki czy nawet szeroko rozumianej biologii morza. Jak niewielkimi nakładami zaprzęgnąć do produkcji energii elektrycznej wiatr, cieki i zbiorniki wodne, światło?

Jakie są szanse, a jakie zagrożenia, płynące z wykorzystania morskich farm wiatrowych do produkcji energii? Być może masz przełomową myśl, jak zniwelować złe, a wykorzystać dobre strony wytwarzania energii z wiatru. Jeśli w tych tematach jakakolwiek myśl świta Ci w głowie – to konkurs właśnie dla Ciebie!

Jakie nagrody czekają na uczestników Konkursu?


Dla studentów i doktorantów - łączna suma nagród 10000 złotych.

1. miejsce - nagroda finansowa 5000 złotych, gadżety PM

2. miejsce - nagroda finansowa 3000 złotych, gadżety PM

3. miejsce - nagroda finansowa 2000 złotych, gadżety PM

Dla uczniów:

1. miejsce - nagroda rzeczowa (smartfon) ufundowana przez Województwo Zachodniopomorskie, gadżety PM

2. miejsce - nagroda rzeczowa (smartwatch) ufundowana przez Województwo Zachodniopomorskie,, gadżety PM

3. miejsce - nagroda rzeczowa (słuchawki bezprzewodowe) ufundowana przez Województwo Zachodniopomorskie, gadżety PM

Dodatkowo gadżety Województwa Zachodniopomorskiego (słuchawki bezprzewodowe) ufundowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego.

Każde zwycięskie miejsce (I-III) otrzyma także statuetkę okolicznościową.

Wśród nagród w kategorii studentów i doktorantów także:

płatne (900 euro/mies.) staże w warszawskim biurze Ocean Winds oraz specjalistyczne szkolenia z Windhunter Academy w Koszalinie.

Dodatkowo dla uczestników ze szkół ponadpodstawowych za zajęcie pierwszych 10 miejsc, oprócz nagród rzeczowych Laureat otrzyma „wirtualny indeks” na dowolny wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie.

Jak wziąć udział w konkursie?


Należy indywidualnie lub zespołowo opracować prezentację (max. 10 slajdów lub 10 minut) i przesłać ją razem z formularzem zgłoszeniowym na adres e-mailowy: konkurs@pm.szczecin.pl do 23 lutego 2024 r. Do drugiego etapu – fazy prezentacji (online) pomysłu przed komisją – zakwalifikowanych zostanie 10 pomysłów. Kolejnym zadaniem będzie zaprezentowanie nawet najbardziej futurystycznych rozwiązań i wyobrażeń związanych z rozwojem i wykorzystaniem morskich farm wiatrowych lub innych odnawialnych źródeł energii. Oryginał karty zgłoszeniowej należy dosłać na adres: Politechnika Morska w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 1-2, 70-500 Szczecin. Drugi etap konkursu odbędzie się w dniach 26 lutego – 8 marca 2024 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 14 marca 2024 roku. Uczniowie mogą wybrać język prezentacji (polski lub angielski), studenci i doktoranci muszą przygotować prezentację pomysłu w języku angielskim.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.