Trzydniowe święto wiatru. Zakończyła się Konferencja PSEW w Świnoujściu

Strona główna Energetyka, OZE Trzydniowe święto wiatru. Zakończyła się Konferencja PSEW w Świnoujściu

Partnerzy portalu

Trzydniowe święto wiatru. Zakończyła się Konferencja PSEW w Świnoujściu - ZielonaGospodarka.pl
Janusz Gajowiecki, prezes PSEW. Fot. GospodarkaMorska.pl

Inwestycje w przyszłość energetyki wiatrowej, nowoczesne technologie, edukacja kadry oraz rozbudowa infrastruktury sieciowej – to główne nurty dyskusji podczas 19. edycji Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), która właśnie zakończyła się w Świnoujściu.

Wydarzenie, będące największym branżowym spotkaniem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej poświęconym energetyce wiatrowej, trwało od 4 do 6 czerwca i zgromadziło 2600 uczestników z całego świata. Celem konferencji było omówienie kwestii związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz rozwojem rynku energii w kontekście technologii OZE w Polsce.

Jednym z głównych tematów była analiza potencjału energetyki wiatrowej zarówno na lądzie, jak i na morzu, w kontekście przyszłych wyzwań transformacji energetycznej. Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, podkreślał pilną potrzebę zmian w ustawie dotyczącej inwestycji w elektrownie wiatrowe, szczególnie w kontekście zapisów dotyczących odległości. 

– Ta długo wyczekiwana zmiana pozwoli na szybkie udrożnienie inwestycji w lądową energetykę wiatrowa, pozwalając tym samym na odblokowanie korzyści płynących z taniej, zielonej energii, a także umożliwi realizacje ambitnych celów unijnych w zakresie OZE. Nie możemy pozwolić sobie na dalszą zwłokę. Działa ona na niekorzyść społeczeństwa, gospodarki i klimatu – tłumaczył.

Prognozy ekonomiczne są obiecujące. PSEW przekonuje, że w ciągu najbliższych dekad energetyka wiatrowa na lądzie i morzu może przynieść Polsce imponujące korzyści. Szacuje się, że może to stworzyć aż 200 tysięcy nowych miejsc pracy, a udział krajowych firm w sektorze usług i produkcji sięgnie nawet 75%. Dodatkowo, prognozowany wzrost PKB wyniesie około 450 miliardów złotych.

W tym roku zanotowano rekordowy wzrost mocy w energetyce wiatrowej na lądzie, osiągając 10 GW. Niemniej jednak, eksperci podkreślają, że potencjał Polski w tej dziedzinie jest znacząco większy.

Co więcej, według PSEW, polski offshore wind, wart około 40 miliardów złotych, stanowi największą inwestycję w kraju od czasów powojennych. Rozwój morskich farm wiatrowych może przynieść nawet 178 miliardów złotych wartości dla gospodarki oraz ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy.

Polska ma szansę stać się konkurencyjnym rynkiem dla wiatru w Europie, ale konieczne są działania sprzyjające kolejnym inwestycjom. Priorytetem Komisji Europejskiej jest ułatwienie rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), jednak w Polsce nadal istnieją bariery, takie jak konieczność modernizacji i rozbudowy sieci energetycznych.

Nie zabrakło także głosów dotyczących konieczności świadomej transformacji energetycznej, która wymaga współpracy między firmami, administracją i światem nauki. Jednym z kluczowych aspektów jest planowanie strategiczne, które pozwoli precyzyjnie określić kierunek zmian.

Po raz kolejny, konferencja PSEW okazała się nie tylko miejscem wymiany doświadczeń i poglądów, ale także platformą mobilizującą do działań mających na celu wspieranie rozwoju energetyki wiatrowej oraz budowę bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.