Tychy ze środkami FST na "Tyski Hub Zielonej Gospodarki"

Tychy ze środkami FST na "Tyski Hub Zielonej Gospodarki" - ZielonaGospodarka.pl
22.03.2024 16:02
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Tychy ze środkami FST na "Tyski Hub Zielonej Gospodarki"

Partnerzy portalu

Tychy ze środkami FST na "Tyski Hub Zielonej Gospodarki" - ZielonaGospodarka.pl

Budowę "Tyskiego Hubu Zielonej Gospodarki" - miejsca dla firm zajmujących się szeroko pojętą ekologią i zielonymi technologiami - przygotowuje samorząd Tychów. Inwestycję w niezagospodarowanej dotąd części budynku Zespołu Szkół Municypalnych wesprą środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

14 marca br. urząd marszałkowski woj. śląskiego wybrał projekt „Tyskiego Hubu” do dofinansowania w procedurze niekonkurencyjnej działania 10.5. programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (FE SL) pod nazwą „Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę”. W piątek samorządowcy z Tychów i regionu mówili o projekcie na briefingu prasowym.

Jak wynika z ich zapowiedzi, przedsięwzięcie zakłada adaptację niezagospodarowanej od 2000 r. części istniejącego budynku przy al. Piłsudskiego, który według dawnych planów miał mieścić Zespół Szkół Municypalnych. Obecnie w dwóch jego zewnętrznych częściach działają Mediateka i hala sportowa. Środkową część, o powierzchni ok. 5 tys. m kw., próbowano sprzedać, szukano też dla niej różnych pomysłów.

Ostatecznie miasto, chcące być postrzegane jako nowoczesne i inwestujące w zielone technologie, zdecydowało o umieszczeniu tam Tyskiego Hubu Zielonej Gospodarki. Docelowo ma działać w nim m.in. Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości z zakresu zielonej gospodarki, które ma wspierać startupy w tej dziedzinie oraz wspierać małe i średnie firmy w przebranżowieniu w tym kierunku.

Hub ma mieścić też Centrum Kompetencji Zawodowych z zakresu zielonej gospodarki, z ofertą dla osób pracujących dotykanych skutkami transformacji, zamierzających zmienić kwalifikacje lub podnosić kompetencje, by dostosować się do nowych możliwości zatrudnienia. Centrum informacyjno-doradcze ma zaś pomagać we wdrażaniu rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz błękitno-zielonej infrastruktury.

„Przebudowa zdegradowanego obiektu wpłynie znacząco na rozwój potencjału gospodarczego, społecznego i środowiskowego miasta poprzez tworzenie nowych firm i miejsc pracy, przekwalifikowywanie zwalnianych górników i wdrażanie rozwiązań niskoemisyjnych z zakresu zielonej gospodarki w różnych sektorach gospodarczych podregionu tyskiego” - uznano w opisie unijnego projektu.

W jego ramach przewidziano prace architektoniczno-konstrukcyjne, instalacyjne i wyposażeniowe. Do celów ogrzewania i chłodzenia zaplanowano montaż agregatów pracujących jako kaskada pomp ciepła. Zamontowana ma zostać instalacja fotowoltaiczna. Przy hubie mają być dostępne cztery punkty ładowania samochodów elektrycznych.

Przygotowując inwestycję w Tyski Hub lokalny samorząd już pod koniec 2022 r. zamówił dokumentację projektową z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wykonawcą dokumentacji, która była gotowa jesienią ub. roku, była firma Paradox.

Miasto sygnalizowało też wolę pozyskania pod kątem przygotowania Hubu ok. 100 mln zł z FST. W efekcie przedsięwzięcie trafiło na listę projektów strategicznych dla woj. śląskiego, wspieranych przez FE SL. W ub. tygodniu do projektu z kosztami kwalifikowanymi oszacowanymi na 113,5 mln zł miasto otrzymało dotację 96,2 mln zł z poddziałania 10.5. FE SL.

Działanie 10. FE SL to część programu regionalnego woj. śląskiego zasilona w całości środkami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - narzędzia, które ma odpowiadać na wyzwania społeczne i gospodarcze w europejskich regionach górniczych. W Polsce FST został umieszczony w programach operacyjnych regionów węglowych. Ogółem do woj. śląskiego ma trafić ze źródła finansowania FST ok. 2,2 mld euro - zapisanych w tzw. priorytecie 10. FE SL (cały regionalny program to 5,1 mld euro).

Budowę Zespołu Szkół Municypalnych w Tychach rozpoczęto w końcu lat 90. ub. wieku, a kilka lat później zaniechano. Z czasem udało się oddać do użytku halę sportową. W 2016 r. kolejna część obiektu zyskała nową funkcję: w Mediatece znalazły się m.in. główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także sala koncertowa z siedzibą orkiestry kameralnej Aukso.

autor: Mateusz Babak

mtb/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.