W 3-4 lata Tauron chce odejść od papierowych umów dzięki technologii blockchain

zk

18.02.2022 10:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse W 3-4 lata Tauron chce odejść od papierowych umów dzięki technologii blockchain

Partnerzy portalu

W 3-4 lata Tauron chce odejść od papierowych umów dzięki technologii blockchain - ZielonaGospodarka.pl
Fot. wikimedia.org

W perspektywie najbliższych trzech-czterech lat grupa energetyczna Tauron chce maksymalnie ograniczyć przesyłanie klientom umów w formie papierowej. Zastąpi je oparty na technologii blockchain system wdrażany we współpracy z firmą Billon Digital Services - przekazała spółka w czwartek.

Dzięki technologii łańcucha bloków (ang. blockchain) możliwe jest zdalne przekazywanie zabezpieczonych dokumentów oraz ich podpisywanie bez konieczności przesyłania umów w formie papierowej. Przeprowadzony w Tauronie półroczny pilotaż potwierdził bezpieczeństwo i skuteczność takiego rozwiązania. Teraz Tauron, dostarczający energię do ponad 5,7 mln odbiorców (głównie w południowej Polsce), zdecydował się na jego upowszechnienie.

"Grupa Tauron, jako pierwsza firma energetyczna w Polsce, przechodzi na blockchain, co pozwoli docelowo na wyeliminowanie konieczności przesyłania umów w formie papierowej. Technologia wdrażana w Tauronie umożliwia zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów w sieci blockchain, wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia" - poinformowała w czwartek spółka.

Klienci Taurona otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. W "bibliotece" blockchain znajdą się też rozmaite dokumenty - regulaminy, taryfy czy cenniki.

"Po raz pierwszy przetestowaliśmy w Tauronie to rozwiązanie już w kwietniu 2020 r. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa" – wyjaśnił, cytowany w czwartkowej informacji spółki, wiceprezes Taurona ds. strategii i rozwoju Patryk Demski.

Rozwiązanie zostało przygotowane przez ekspertów Grupy oraz firmy Billon Digital Services, która została partnerem Taurona w tym przedsięwzięciu. Jak przekonuje dyrektor spółki Billon ds. rozwoju biznesu i partnerstw Marek Marczuk, wykorzystanie platformy blockchain przynosi wymierne korzyści - niższe koszty i uproszczenie wewnętrznych procesów obsługi klienta w sferze wymiany dokumentów.

"Stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą. To pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie" - wyjaśnił dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Grupie Tauron Daniel Gryt.

System oparty na technologii łańcucha bloków to alternatywa dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych, technologia wdrażana w Tauronie nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów, ale kompletne dokumenty.

"W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, całkowicie uniemożliwiając niepowołane usunięcia bądź modyfikacje. Dokument zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem" - podkreślają informatycy Taurona.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.