W Holandii powstanie giełda wodorowa - HyXchange

Patrycja Rapacka

22.06.2021 15:50 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE W Holandii powstanie giełda wodorowa - HyXchange

Partnerzy portalu

W Holandii powstanie giełda wodorowa - HyXchange - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Gasunie, holenderska firma zajmująca się przechowywaniem i transportem gazu, poinformowała o planach stworzenia giełdy wodorowej. Obecnie trwają prace nad jej koncepcją oraz warunkami funkcjonowania. 

HyXchange będzie platformą służąca do sprzedaży i zakupu wodoru w kraju. Przeprowadzono już analizę na zlecenie Gasunie oraz władz portu w Rotterdamie, Amsterdamie, Groningen, portu North Sea, uczestników rynku i władz rządowych. 

Rosnące zapotrzebowanie na wodór przyjazny dla klimatu stwarza konieczność prawidłowego funkcjonowania rynku oraz przejrzystych i efektywnych cen paliwa. W przekonaniu Gasunie wymiana wodoru w ramach platformy będzie w stanie ułatwić jedno i drugie. Gasunie wraz z partnerami planuje przetestować pierwsze produkty handlowe w ramach pilotaży i symulacji. 

Wstępne badania dotyczące utworzenia handlowej platformy wodorowej zostały zaprezentowane we wrześniu 2020 roku. Raport ten przedstawił wizję sukcesywnej budowy miejsca do wymiany wodoru, które będzie się rozwijało wraz z rynkiem wodoru i sieciami przesyłowymi. 

Potrzebny system certyfikacyjny oraz indeks cenowy 

Do rozwoju giełdy niezbędny jest system certyfikacyjny wodoru, aby za pośrednictwem jednej sieci przesyłać większą ilość tego paliwa z wielu różnych źródeł, a jednocześnie nadal umożliwiać użytkownikom wybór rodzaju wodoru, który chcą kupić. Podobny model jest zastosowany w systemie elektryczno-gazowym, w którym bez względu na pochodzenie używana jest ta sama infrastruktura sieciowa

Drugim punktem potrzebnym do opracowania wymiany wodoru jest indeks, który zapewni przejrzystość cen wodoru na giełdzie. 

W rozwoju giełdy wodoru ważny jest rynek spot. Na początku planowane jest przeprowadzenie symulacji rynkowej. Gdy infrastruktura w jednym z portów będzie gotowa i pojawi się kilku dostawców i klientów, zostanie uruchomiony prawdziwy lokalny rynek spot. Zostanie on rozszerzony, gdy Gasunie połączy sieci wodorowe w różnych obszarach portowych i przemysłowych z krajową siecią wodorową (projekt HyWay 27).

Porty już rozwijają infrastrukturę wodorową

Władze portowe Rotterdamu, Amsterdamu, Groningen i Portu Norsth Sea Vlissingen są już zaangażowane w plany budowy infrastruktury wodorowej. Gasunie od jakiegoś czasu pracuje nad planami stworzenia krajowej infrastruktury, która połączy wszystkie te lokalizacje. Prace trwają także na systemem magazynowania wodoru, co ma szczególności ułatwić import i tranzyt wodoru do Niemiec i Belgii, jednocześnie udostępniając wodór jeszcze większej liczbie stron.

Rząd Niderlandów będzie miał do odegrania ważną rolę w tworzeniu odpowiednich warunków do rozwoju gospodarki wodorowej. Ponadto zwraca się uwagę, że choć rząd ma duże ambicje w obszarze wodoru, potrzebne są bardziej konkretne instrumenty, jeśli mają one zostać w pełni wykorzystane do tworzenia nowego rynku. 


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.