W grudniu w Polsce zostaną powołane 53 nowe rezerwaty przyrody, które obejmą ponad 3,4 tys. hektarów cennych przyrodniczo obszarów – ogłosiła w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Polska od przyszłego roku wprowadzi również ochronę starolasów - dodała.
Inicjatywy zmierzające do wzmocnienia ochrony najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce przedstawili w środę w Korzecku (Świętokrzyskie) przedstawiciele resortu minister klimatu i środowiska. Prezentacja odbyła się w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach.
Minister Hennig-Kloska przypomniała, że celem rządu jest objęcie ochroną 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych w kraju, w tym rezerwatów, starolasów oraz lasów społecznych. "Już w grudniu oficjalnie powołanych zostanie 53 nowe rezerwaty przyrody" – poinformowała.
Nowe rezerwaty mają mieć powierzchnię 3412 hektarów. "To imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że obecnie ochrona rezerwatowa obejmuje 120 tys. hektarów, a przez ponad 60 lat powoływano ją stopniowo. Teraz, w pół roku, dodajemy kolejne 3 tysiące hektarów" – powiedział Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Piotr Otawski.
Dodał, że lokalizacja wszystkich nowych rezerwatów została poddana konsultacjom społecznym, co nie jest wymagane ustawowo, ale "pokazuje pełną transparentność procesu". W przyszłym roku resort planuje powołanie kolejnych stu rezerwatów.
Dodatkowo od 1 stycznia 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać ochrona starolasów. Nowa forma ochrony ma objąć 93 tys. hektarów drzewostanów składających się z rodzimych gatunków drzew. "To krok wyprzedzający unijne prawo i nowa forma ochrony przyrody" – zaznaczyła minister Hennig-Kloska.
Najstarsze i najbardziej naturalne fragmenty lasów w Polsce – według szacunków w pierwszym roku ma to być 1 proc. ogólnej powierzchni lasów - mają być wyłączane z wycinek.
Podczas konferencji przedstawiono również szczegóły dotyczące lasów społecznych, które powstaną w ramach pilotażowego programu. "Porozumienie co do obszarów wypracowano dla pięciu aglomeracji: Katowic, Wrocławia, Warszawy, Bydgoszczy i Torunia oraz Kielc. Tam, gdzie była większa wola współpracy, jesteśmy gotowi do działania" – powiedziała minister.
Na tym etapie tzw. lasy społeczne obejmą 78 tys. ha. "Funkcja gospodarcza będzie podrzędna wobec funkcji społecznej i rekreacyjnej tych obszarów" – zapewnił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Lasy te mają być miejscem odpoczynku i edukacji, przy jednoczesnym ograniczeniu wycinek i działań degradujących środowisko.
Zgodnie z przedstawioną przez niego informacją resort ma zamiar przygotować "niezbędne zmiany legislacyjne", które będą potrzebne do tworzenia tych lasów. Ponadto, MKiŚ chce w 2025 roku zainicjować zmiany w planach urządzenia lasu (PUL) w aglomeracjach, w których wypracowano konsensus.
Lasy społeczne mają łączyć funkcje ochronne i rekreacyjne, stanowiąc nowe podejście do zarządzania zielenią w miastach. Docelowo mają powstać w 14 lokalizacjach, są to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Poznań, Łódź, Warszawa, Katowice i Bielsko-Biała, Kraków, Wrocław i Kielce.
wdz/ jls/ mick/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Azbest w brytyjskich turbinach wiatrowych na morzu. Ich części pochodzą z Chin
Duże pożary łąk i lasów w Portugalii. Są ranni
Martwe ryby w Bobrze. Zakaz korzystania z rzeki
CPK szuka wykonawcy infrastruktury energetycznej nowego lotniska
Duży pożar na hiszpańskim wybrzeżu
Nowa metoda recyklingu plastiku rozwiązuje problem z jego kolorem
Premier: o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej zdecydują eksperci
Śledztwo ws. śnięcia ryb po spuszczeniu wody ze zbiornika Pilchowice
Czy owca polubi solary? Eksperyment w Wielkopolsce
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Sika kończy budowę nowej fabryki w Polsce. Produkcja ruszy jeszcze w tym roku
Tauron: powołano Radę Społeczną ds. sytuacji na rzece Bóbr i Jeziorze Pilchowickim
„Le Figaro”: klimatyzatory i wiatraki odsprzedawane są online nawet za trzykrotność ceny
Leśnicy z warmińsko-mazurskiego próbują ratować sosnę taborską
00:08:29
Gaspol: rola biogazu w gospodarce będzie rosła. Dziś to niewielki segment, ale z potencjałem
Klienci Energi Obrót łatwiej pozyskają finansowanie dla inwestycji wykorzystujących OZE
We wtorek konferencja o ochronie niedźwiedzi i bezpieczeństwie ludzi
00:01:45
Energa Wytwarzanie umacnia kompetencje w energetyce wiatrowej na lądzie
Samochody kontra drzewa. Ministerstwo Klimatu wspiera te drugie
To nie prywatny biznes, a państwa są głównym fundatorem paliw kopalnych. Dane ONZ nie pozostawiają złudzeń
„Le Figaro”: klimatyzatory i wiatraki odsprzedawane są online nawet za trzykrotność ceny
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Dobre życie na stabilnej planecie dla wszystkich. Według grupy znanych ekonomistów to możliwe
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030
Kaucja na widelcu. Polacy widzą w niej ratunek dla przyrody, ale diabeł tkwi w szczegółach
| Ropa brent | 72.01 $ | baryłka | 0,10% | 07.07.2026 21:05 |
| Cyna | 52500 $ | tona | 0,97% | 07.07.2026 21:05 |
| Cynk | 3598 $ | tona | 1,50% | 07.07.2026 21:05 |
| Aluminium | 3104.75 $ | tona | 0,81% | 07.07.2026 21:05 |
| Pallad | 1272.75 $ | uncja | 0,02% | 07.07.2026 21:05 |
| Platyna | 1642.1 $ | uncja | -0,59% | 07.07.2026 21:05 |
| Srebro | 62.48 $ | uncja | -0,54% | 07.07.2026 21:05 |
| Złoto | 4176.05 $ | uncja | -0,27% | 07.07.2026 21:05 |