W poniedziałek ma być podpisany list intencyjny ws. Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

zk

27.11.2022 10:51 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE W poniedziałek ma być podpisany list intencyjny ws. Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Partnerzy portalu

W poniedziałek ma być podpisany list intencyjny ws. Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej - ZielonaGospodarka.pl
<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zbiornik-gazu-do-magazynowania-energii-wodorowej-w-srodowisku-lakowym_29460653.htm#query=hydrogen&from_query=wod%C3%B3r&position=32&from_view=search&track=sph">Obraz autorstwa vanitjan</a> na Freepik

Wojewoda zachodniopomorski, uczelnie, spółki mają być sygnatariuszami listu intencyjnego ws. utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej – poinformował PAP rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński. Porozumienie ma być podpisane w poniedziałek.

W liście intencyjnym - jak – przekazał PAP rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński - zawarto m.in. zapis o woli nawiązania współpracy oraz "podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwijania gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem województwa zachodniopomorskiego".

Jak dodał, zaznaczono, że region "ze względu na swoje położenie, warunki infrastrukturalne i dostępne zasoby sprzyja deklarowanym przez strony działaniom Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej".

Dolina ma bazować na produkcji i wykorzystaniu zero- i niskoemisyjnego wodoru, a strony porozumienia mają wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, by podjąć współpracę i stworzyć otoczenie biznesowe, technologiczne i badawczo-rozwojowe dla zbudowania doliny.

Założenia listu intencyjnego wskazują m.in. na współpracę "na rzecz inicjowania prowadzenia prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych z uwzględnieniem specyfiki oraz potencjału gospodarczego i naukowego województwa zachodniopomorskiego", wykorzystanie wodoru w transporcie lądowym i wodnym, energetyce, a także w obszarze wytwarzania go na drodze zgazowania odpadów miejskich, rolno-spożywczych i przemysłowych, wsparcie dla rozwoju źródeł OZE (w tym zagospodarowania nadwyżek tej energii oraz technologii magazynowania), jak również współpracę z oświatą.

Wśród sygnatariuszy mają się znaleźć spółki Grupy Azoty, wojewoda zachodniopomorski, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Enea, Enea Operator, a także uczelnie: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Morska w Szczecinie, Politechnika Koszalińska.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.