Port Service
Energetyka, OZE

Opublikowano projekt ws. ram regulacyjnych dla rynku wodoru

Stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu noweli Prawa energetycznego, opublikowanego w poniedziałek na stronie RCL. Nowe przepisy realizować będą jeden z kamieni milowych KPO - wskazano w ocenie skutków regulacji.

27.05.2024, 15:37
Energetyka, OZE

UE poparła przepisy ws. ograniczenia emisji metanu w sektorze energetycznym, m.in. w kopalniach węgla w Polsce

Państwa UE w poniedziałek finalnie poparły nowe przepisy, które mają ograniczyć emisję metanu w sektorze energetycznym. Zmniejszenie emisji tego gazu będzie konieczne także w kopalniach węgla, co w negocjacjach nad ostatecznym kształtem przepisów było istotne dla Polski.

27.05.2024, 15:31
Klimat, Edukacja

Ostatnie Pokolenie: rząd napędza i tak już galopujący kryzys klimatyczny

Rząd Donalda Tuska zamiast wypełniać swój podstawowy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa napędza już i tak galopujący kryzys klimatyczny – uważają przedstawiciele Ostatniego Pokolenia. Świadome pogarszanie sytuacji klimatycznej ma znamiona zbrodni przeciwko ludzkości – ocenili w poniedziałek.

27.05.2024, 15:17
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Szkło budowlane w epoce zrównoważonego rozwoju

W dzisiejszych czasach, kiedy środowisko naturalne znajduje się w centrum uwagi społeczeństwa i decydentów politycznych, branża budowlana musi dostosować się do coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście szkło budowlane odgrywa kluczową rolę, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, stając się jednym z głównych elementów kształtujących współczesną architekturę.

27.05.2024, 13:45
Odpady, Recykling

GIOŚ: brak finansowania główną barierą usuwania składowisk odpadów

Główną barierą w usunięciu nielegalnych składowisk odpadów jest brak finansowania - wskazała główna inspektor ochrony środowiska Joanna Piekutowska przed posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Zaapelowała o zdecydowane działania wszystkich służb w tej sprawie.

27.05.2024, 13:45
Klimat, Edukacja

Czy wiemy, że w Polsce poprawia się powietrze? [BADANIE]

Działania antysmogowe w Polsce zaczynają przynosić efekty, chociaż nie wszyscy i nie wszędzie zauważają poprawę - wynika z badania “Strefy Czystego Transportu. Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?”. Co piąta osoba uznaje, że w jej okolicy powietrze jest złe przez cały rok, a w dużych miastach to przekonanie jest jeszcze powszechniejsze. Jesteśmy też mocno podzieleni w kwestii tego, czy sytuacja się poprawia, chociaż niezależne raporty pokazują pozytywny trend.

27.05.2024, 12:42
Transport Morski

Brytyjskie porty wzbogacą się o stacje ładowania statków elektrycznych

Peel Ports Group, drugi co do wielkości operator portowy w Wielkiej Brytanii, planuje stworzenie pierwszego ekologicznego korytarza żeglugowego między Wielką Brytanią a Irlandią. Inicjatywa ta, realizowana we współpracy z firmą NatPower Marine, obejmuje budowę komercyjnej sieci ładowania elektrycznego dla statków i pojazdów. Inwestycja w infrastrukturę ładowania, kosztująca około 127 milionów dolarów, obejmie osiem portów w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

27.05.2024, 12:25
Transport, Elektromobilność

Samorządowcy skarżą się na nowelizację ustawy o elektromobilności

Nowe autobusy w największych miastach będą musiały być elektryczne lub na wodór – wynika z założeń nowelizacji ustawy o elektromobilności. Samorządowcy mówią o ogromnych kosztach i przerzucaniu na nich zielonej transformacji – informuje poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

27.05.2024, 12:01
Energetyka, OZE

Brakuje ośrodka, który zarządzałby transformacją energetyczną w Polsce

Brakuje ośrodka zarządzającego transformacją energetycznej w Polsce, więc odbywa się ona "w chaosie" - ocenili autorzy raportu Forum Energii pt. "Transformacja energetyczna w Polsce". W 2023 r. udało się jednak obniżyć udział węgla w miksie energetycznym do najniższego poziomu 60,5 proc. - dodano.

27.05.2024, 11:51
Energetyka, OZE

Wkrótce poznamy projekt ustawy wiatrakowej

Prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt ustawy wiatrakowej. Money.pl udało się dotrzeć do Oceny Skutków Regulacji, który pokazuje, co znajdzie się w ustawie. Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły stawać pół kilometra od zabudowań, ale w ustawie są też inne ważne regulacje dotyczące OZE – informuje w poniedziałek portal money.pl.

27.05.2024, 11:43
Ekokonsult
ase_390x150_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.