ESCORT
Energetyka, OZE

Poniedziałek to ostatni dzień na złożenie wniosku o bon ciepłowniczy

Poniedziałek jest ostatnim dniem na złożenie wniosku o bon ciepłowniczy - przypomniał minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że w 2026 r. ceny energii powinny wynieść poniżej 500 zł za MWh, czyli poniżej ceny zamrożonej w 2025 r.

15.12.2025, 08:39
Klimat, edukacja

Wspólny raport MKiŚ i Związku Banków Polskich o ryzyku klimatycznym

Ministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska wzięła udział w Kongresie Bankowości Zrównoważonego Rozwoju, podczas którego zaprezentowano wspólny raport Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Związku Banków Polskich (ZBP) pt. „Ryzyko klimatyczne i adaptacja do zmian klimatu - perspektywa sektora bankowego”. Dokument przedstawia najważniejsze wyzwania klimatyczne stojące przed sektorem finansowym oraz kierunki współpracy na rzecz budowania odporności gospodarki.

14.12.2025, 21:45
Energetyka, OZE

Wysoki próg nakładów inwestycyjnych jedną z barier w rozwoju klastrów energii

Tworzenie w Polsce klastrów energii napotyka szereg barier utrudniających ich rozwój - zauważyli eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wskazali m.in. na wysoki próg wejścia, jeśli chodzi o nakłady finansowe uczestników, czy niewystarczające preferencje dla tworzenia klastrów.

14.12.2025, 20:17
Energetyka, OZE

Nowe konstrukcje turbin wodnych – szansa na rozwój małej hydroenergetyki

Odnawialne źródła energii (OZE) zaczynają odgrywać coraz większą rolę w strukturze produkcji energii elektrycznej w Polsce, Europie i Świecie. Jednym z takich źródeł energii jest woda, która jest źródłem znacznie bardziej stabilnym i przewidywalnym, niż energia pochodząca z fotowoltaiki i turbin wiatrowych. Cecha ta jest szczególnie ważne dla operatorów systemu oraz spółek dystrybucyjnych. Stabilność tego źródła ma również ogromne znaczenie dla ewentualnego tworzenia obszarów bilansowania.

14.12.2025, 20:06
Transport, Elektromobilność

Od 14 grudnia rusza ruch pasażerski w niezwykłym tunelu w Austrii

Kolej Koralmska (Koralmbahn) to nowa, dwutorowa, zelektryfikowana linia dużych prędkości między Grazem a Klagenfurtem, która startuje z ruchem pasażerskim 14 grudnia 2025 r. i radykalnie skraca czas przejazdu między tymi miastami do ok. 41–45 minut.​Jest ona kluczowa w usprawnieniu połączenia Bałtyk-Adriatyk.

14.12.2025, 15:54
Budownictwo

Geotermia i likwidacja kopciuchów znacząco poprawiły powietrze w Zakopanem

Jakość powietrza w Zakopanem w ostatnich latach znacząco się poprawiła, a średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 spadło do połowy dopuszczalnej normy. To efekt rozwoju ogrzewania geotermalnego, rozbudowy sieci ciepłowniczej i likwidacji starych pieców na paliwa stałe – podał urząd miasta.

14.12.2025, 14:45
Przyroda, ekologia

Lasy Państwowe: choinki kupione na plantacjach nadleśnictw kosztują 30-60 zł

Za choinki kupione na plantacjach nadleśnictw zapłacimy od 30 do 60 zł, w zależności od gatunku i wielkości - powiedział PAP Sergiusz Sachno z Lasów Państwowych. Ceny drzewek są podobne do tych z 2024 r. lub niższe - wskazał prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów Stefan Traczyk.

14.12.2025, 14:37
Energetyka, OZE

Siła pływów, wodór i akumulator jako demonstrator ekologicznych dostaw energii

W Europejskim Centrum Energii Morskiej (European Marine Energy Centre, EMEC) na Orkadach w Szkocji zakończyło się przedsięwzięcie związane z wdrażaniem innowacji w zakresie dekarbonizacji energetyki morskiej. Była to pierwsza na świecie demonstracja łącząca energię pływów, magazynowanie energii w akumulatorach i produkcję wodoru. Takie podejście ma pomóc w pokonaniu przyszłych ograniczeń sieci i otworzyć nowe możliwości odbioru, torując drogę dla bardziej odpornych i responsywnych systemów energii odnawialnej.

13.12.2025, 17:47
Prawo, finanse

Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową

Minister Energii podpisał nowelizację rozporządzenia taryfowego. Najbardziej energochłonni odbiorcy zapłacą niższą opłatę jakościową. Wprowadzone rozwiązania będą wspierać krajowy system elektroenergetyczny, aby był bardziej efektywny i przyjazny dla OZE.

13.12.2025, 15:54
Transport, Elektromobilność

Orlen planuje sieć stacji bioLNG w całej Polsce

Orlen realizuje projekt LAPIS, którego celem jest budowa ogólnopolskiej sieci stacji tankowania bioLNG. W wariancie podstawowym przewidziano 21 obiektów, choć ich liczba będzie dostosowywana do sytuacji rynkowej. Pierwsza stacja ruszy w Płocku w drugiej połowie 2026 r.

12.12.2025, 13:57
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.