ESCORT
Klimat, edukacja

Luty był dziewiątym z rzędu najcieplejszym miesiącem na świecie

Luty był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym średnie temperatury były rekordowo wysokie dla danego miesiąca - poinformował w czwartek program Copernicus Climate Service (C3S), unijna instytucja gromadząca dane klimatyczne.

07.03.2024, 10:02
Klimat, edukacja

Świat tonie w plastiku. Młodzież mówi stop

Tu nawet nie chodzi o to, że jest lekki, wytrzymały i wielofunkcyjny, lecz o to, że jest praktycznie wszędzie – alarmuje młodzież, która prowadzi projekty społeczne, dotyczące redukcji plastiku. Oceany od wielu lat zalewane są jego tonami, a on rozkładając się, przenika do środowiska – w tym, do ludzkiego ciała. Od tego roku obowiązuje w Polsce podatek plastikowy, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego przetwarzania. Czy to wystarczy, by skutecznie zniechęcić ludzi do plastiku?

07.03.2024, 09:09
Energetyka, OZE

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.

06.03.2024, 15:59
Odpady, Recykling

Szczecin chce wybudować w dwa lata biokompostownię za 80 mln zł

Ogłoszone we wtorek powołanie spółki Szczecińskie Centrum Biorecyklingu ma doprowadzić do uruchomienia w 2026 r. ekologicznej i bezpiecznej kompostowi bioodpadów, których w mieście odbiera się każdego roku ok. 20 tysięcy ton. Będzie to tzw. kompostownia tunelowa, bez uciążliwości dla otoczenia.

06.03.2024, 14:41
Energetyka, OZE

Zwiększone ambicje w polskim planie na rzecz energii i klimatu

Większa redukcja emisji, wzrost udziału energii z OZE, spadek wydobycia węgla znalazły się w najnowszej wersji polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r., który trafił do Komisji Europejskiej i został przez nią opublikowany.

06.03.2024, 11:10
ESG, zrównoważony rozwój

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.

05.03.2024, 14:29
Transport Morski

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS. Jednym z kluczowych elementów będzie opracowanie i wdrożenie nowyc

05.03.2024, 11:02
Energetyka, OZE

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.

05.03.2024, 09:38
Energetyka, OZE

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.

04.03.2024, 11:55
Klimat, edukacja

Zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej przez aktywistki grupy Ostatnie Pokolenie

Dwie aktywistki grupy "Ostatnie Pokolenie" wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej, wykrzykując: "To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną".

04.03.2024, 09:59
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.