Sinice – wszechstronne organizmy wykorzystujące światło słoneczne i dwutlenek węgla jako źródło energii mogą stanowić fundament bardziej zrównoważonej biotechnologii. W ramach projektu Cynthetica powstały narzędzia pozwalające na ulepszenie sposobów wykorzystania tych bakterii, dzięki którym możemy rozwiązać problemy wynikające z niskiej wydajności istniejących rozwiązań.
Po raz pierwszy panele słoneczne wygenerowały jedną dziesiątą energii elektrycznej w UE w szczytowych miesiącach czerwcu i lipcu tego roku, ale roczny wzrost produkcji energii słonecznej musi się podwoić, aby osiągnąć cele UE w zakresie ograniczenia emisji na rok 2030.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin złożył gratulacje "dla ekipy PGNiG pod przewodnictwem Pawła Majewskiego" za "skuteczną walkę" w sprawie derogacji dla gazociągu Nord Stream 2. Niemiecki sąd podtrzymał odmowę takiej derogacji.
Nord Stream 2 jest projektem czysto komercyjnym, którego celem jest przyczynienie się do bezpieczeństwa energetycznego całej Europy - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując odrzucenie starań Gazpromu o wyłączenie gazociągu spod przepisów UE.
PKN Orlen aktywnie angażuje się w realizację polityki energetycznej Polski. Koncern podjął strategiczne partnerstwo z amerykańską firmą GE Renewable Energy, jednym z wiodących na świecie producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych.
Towarowa Giełda Energii powołała Radę Rynku Rolnego, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji reprezentujących sektor rolno-spożywczy. Ponadto w radzie znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Grupy Kapitałowej GPW. Celem Rady jest wypracowywanie rekomendacji dotyczących między innymi strategii rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego.
Polacy są wykorzystywani przy sadzeniu lasów pod Uppsalą. Muszą więcej pracować niż Szwedzi na trudnym terenie, a ich stawka godzinowa obowiązuje tylko na papierze - pisze w środę "Dagens Nyheter". Jak podaje gazeta, zarabiają połowę tego co mają w umowie z firmą Skogsvardarna i Uppland AB, którą do sadzenia drzew wynajął luterański Kościół Szwecji.
Już na początku września specjaliści branży odpadowej spotkają się w Gdańsku w ramach Samorządowego Forum Gospodarki Odpadami. Jest ono kontynuacją rozpoczętej w 2018 roku inicjatywy spotkań przedstawicieli samorządów, spółek komunalnych, instytucji państwowych, środowiska akademickiego, organizacji i firm działających w sektorze gospodarki odpadami, edukacji ekologicznej i ochrony środowiska.
Powstaje ich już ponad 1 mln rocznie, a nowe inwestycje spowodują podwojenie tej liczby. To efekt boomu w całej Europie, który pandemia jeszcze podkręciła – podaje w środę "Rzeczpospolita".
Niemal 80 proc. ankietowanych Polaków chciałoby energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Blisko 37 proc. badanych ocenia, że OZE korzystnie wpływają na klimat - wynika z opublikowanego we wtorek raportu "Co Polacy myślą o odnawialnych źródłach energii".
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza