ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, podpisała list intencyjny z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem zakładający wzmocnienie współpracy w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Firmy planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni. W nowoczesnych instalacjach z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego powstawałby przyjazny środowisku biometan, który mógłby zostać wykorzystany w przemyśle lub energetyce.
Glikol propylenowy wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Według płockiego koncernu, to bioprodukt czysty i bezpieczny dla środowiska.
Droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki energetycznej wiedzie przez gaz - mówił w środę podczas Kongresu 590 prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. Przyznał, że transformacja w Polsce pochłonie nawet 400 mld zł.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzje o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda dla dwóch projektów farm wiatrowych na Bałtyku, które realizują wspólnie Polenergia i norweski Equinor. Łączna moc tych projektów to ponad 1,4 GW.
W przyszłości chcemy podjąć dyskusję nad konsolidacją spółek energetycznych - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas pierwszego dnia Kongresu 590.
Grupa Kapitałowa PGNiG rozwinie działania związane ze wsparciem procesu krajowej transformacji energetycznej w okresie przejściowym i rozpocznie inicjatywy zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Do 2026 roku skupi się na zwiększeniu dostępności gazu ziemnego przy równoległym rozwoju projektów związanych m.in. z biometanem i wodorem.
Do 2050 r. chcemy, by lesistość w Polsce wynosiła 33 proc." – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Jak podał resort, w środę ruszyła kampania "Łączą nas drzewa", która ma zachęcić do ich sadzenia.
Ponad 45 mln zł ze środków unijnych trafi do firm na prace badawczo-rozwojowe w ramach "Bonów na innowacje dla MŚP" - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekty, które otrzymają wsparcie, dotyczą m.in. automatyzacji i cyfryzacji.
Zaledwie 35,2 cm grubości będą mieć ściany budynków wzniesionych z elementów SYSTEM 3E EKO+. Nowa technologia ultracienkich, jednowarstwowych, niewymagających ocieplenia ścian pozwoli inwestorom zwiększyć powierzchnię użytkową budynków przy zachowaniu restrykcyjnych norm przenikania ciepła – przekonuje dr Patryk Bolimowski, kierownik ds. R&D i kontroli jakości w SYSTEM 3E.
Do 6 maja można zarejestrować się na konferencję podsumowującą konsultacje społeczne Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), która odbędzie się 10 maja. Celem konsultacji było zebranie uwag oraz opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia zawartych w FENG. Realizacja FENG ma wpłynąć na wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw, a także aktywizację współpracy pomiędzy sektorem przedsiębiorstw oraz nauki.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza