ESCORT
Transport, Elektromobilność

Kolej przesiada się na OZE. Prąd ma być produkowany na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych obok torów i obiektów kolejowych

Wzrost cen energii i rosnący nacisk na ograniczanie emisji powodują, że również kolej – która pod tym względem i tak jest już najbardziej ekologicznym środkiem transportu – musi myśleć o przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Prąd z OZE ma być produkowany m.in. na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, powstających w pobliżu torów i innych obiektów kolejowych. Takie plany ma również SKM Warszawa, która chce zainwestować w fotowoltaikę i magazyny energii w swojej bazie na warszawskich Szczęśliwicach. – Zastanawiamy się też na

22.03.2023, 09:45
Energetyka, OZE

Japoński superizolator ułatwia kriogeniczne magazynowanie wodoru i uszczelni okna

Japońska firma Thermalytica osiągnęła przełom w rozwoju innowacyjnego materiału izolacyjnego, który znacząco zwiększa wydajność i konkurencyjność kosztową transportu i przechowywania ciekłego wodoru.

22.03.2023, 06:20
Transport, Elektromobilność

ElectroMobility Poland i Pininfarina współpracują przy projekcie Izery

ElectroMobility Poland współpracuje z włoskim biurem stylistycznym Pininfarina przy projekcie polskiej marki samochodów elektrycznych Izera - poinformowały we wtorek firmy. Dodano, że chodzi o stylistykę m.in. nadwozia i wnętrza trzech modeli: SUV-a, hatchbacka i kombi.

21.03.2023, 11:11
Odpady, Recykling

Zagospodarowywanie odpadów w Gdańsku wchodzi na wyższy poziom

Pełna automatyzacja procesu sortowania, odzyskiwanie dwa razy więcej surowców ze wszystkich odpadów trafiających na instalację oraz gwarancja spełnienia wyśrubowanych norm dotyczących poziomów recyklingu przez gminy – to tylko niektóre z efektów zakończonej właśnie modernizacji sortowni odpadów w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym. Generalny wykonawca zastosował separatory optyczne AUTOSORT firmy TOMRA Sorting, które odpowiadają za ilość i jakość frakcji materiałowych przeznaczanych do recyklingu.

21.03.2023, 07:44
Klimat, edukacja

MAP: Nowa - ekologiczna stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej

Nowa stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej - poinformowało PAP Ministerstwo Aktywów Państwowych. Trwają prace analityczne, a kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń - dodano.

21.03.2023, 06:55
Energetyka, OZE

PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy stawia na niskoemisyjność

Realizowane przedsięwzięcia zapewnią bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców, a także wpłyną na poprawę jakości powietrza w regionie. Inwestycje w bydgoskiej elektrociepłowni są jednymi z wielu realizowanych w Grupie PGE w ramach dekarbonizacji obszaru ciepłownictwa.

20.03.2023, 12:43
Energetyka, OZE

Energetyka oparta na OZE – wyzwania i perspektywy w nadchodzących latach

W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. W dużej mierze przyczynił się do tego duży wzrost o niemal 9 TWh produkcji w elektrowniach wiatrowych i słonecznych. Jednak pomimo dynamicznego rozwoju zielonych inwestycji, zwłaszcza fotowoltaicznych, OZE stanowi zaledwie 25 procent w polskim miksie energetycznym. Eksperci z branży OZE szacują, że obecna sytuacja geopolityczna oraz naciski Komisji Europejskiej skłonią polski rząd do szybkiego znoszenia barier dla rozwoju OZE.

20.03.2023, 08:53
Energetyka, OZE

Przyszłość leży w wielofunkcyjnej morskiej energetyce

Holenderskie Centrum Energii Morskiej (DMEC) i partnerzy projektu EU-SCORES (European Scalable Offshore Renewable Energy Sources) zorganizowali niedawno dwudniowe spotkanie z zainteresowanymi stronami na temat wielofunkcyjnych parków energetycznych w Marine Energy Hub w Hadze, podkreślając korzyści płynące z połączenia różnych źródeł energii odnawialnej na morzu w tej samej lokalizacji.

19.03.2023, 16:40
Energetyka, OZE

Protium i Budweiser tworzą wodorowy plan

Protium we współpracy z browarem Budweiser ma zaprojektować zakład produkcji zielonego wodoru w Lancashire w północno-zachodniej Anglii.

18.03.2023, 07:09
Energetyka, OZE

Ruszyła Akademia Wodorowa PKN Orlen

Pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący produkcji i wykorzystania wodoru uruchomił w piątek PKN Orlen. Akademia Wodorowa to projekt skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Do udziału w nim zaproszono 30 osób. Zajęcia odbywać się będą m.in. w PKN Orlen. Potrwają do czerwca.

17.03.2023, 16:45
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.