Protium i Budweiser tworzą wodorowy plan

zk

18.03.2023 07:09
Strona główna Energetyka, OZE Protium i Budweiser tworzą wodorowy plan

Partnerzy portalu

Protium i Budweiser tworzą wodorowy plan - ZielonaGospodarka.pl

Protium we współpracy z browarem Budweiser ma zaprojektować zakład produkcji zielonego wodoru w Lancashire w północno-zachodniej Anglii.

Zarówno South Ribble Borough Council, jak i Lancashire County Council mają ambicję, aby ich własne operacje i działania były neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla już w 2030 roku, a Wielka Brytania pracuje nad osiągnięciem celu zerowej emisji netto do 2050 roku.

Projekt Samlesbury Net Zero, w połączeniu z innymi inicjatywami, ma na celu pomóc zakładowi Budweiser Brewing Group w zaspokojeniu zapotrzebowania na energię, ogrzewanie i operacje związane z logistyką dzięki zielonemu wodorowi.

Oprócz redukcji emisji dwutlenku węgla przez browar to działanie  doprowadzi do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i emisji hałasu z transportu, przy czym pojazdy ciężarowe również będą napędzane wodorem.

Nowa inwestycja powstanie obok browaru, który znajduje się tuż przy drodze A59 pomiędzy Preston i Blackburn.

Obiekt (m.in. elektrolizer i stacja tankowania) zajmowałby powierzchnię zbliżoną do półtora boiska piłkarskiego.

Zgodnie z planami, Protium sfinansuje, zbuduje i będzie obsługiwać inwestycję, której uruchomienie planowane jest na koniec 2025 roku.

Wniosek planistyczny dotyczący projektu zostanie złożony wiosną po konsultacjach z lokalną społecznością i innymi interesariuszami.

W 2021 roku Budweiser i Protium ogłosiły plany zbadania wdrożenia zielonego wodoru w browarze Magor w Południowej Walii, jednym z największych browarów w Wielkiej Brytanii.

- Zrównoważony rozwój jest kluczowy dla naszej działalności, ponieważ pracujemy nad realizacją celu zerowej emisji. Innowacyjne rozwiązania, takie jak wodór, mają ogromny potencjał w zmniejszaniu naszego śladu węglowego w Wielkiej Brytanii - powiedział Luiz Brandao, prezes zaopatrzenia i zrównoważonego rozwoju w Budweiser Brewing Group.

W ramach projektu Budweiser Brewing Group planuje również wymianę floty na pojazdy elektryczne z wodorowymi ogniwami paliwowymi, które mają potencjał poprawy lokalnej jakości powietrza i zmniejszenia hałasu.

- Samlesbury Net Zero to inwestycja w nasze środowisko, społeczność, gospodarkę i naszą przyszłość. Jesteśmy podekscytowani, że możemy ogłosić nasze zamiary zaopatrzenia tej dużej inwestycji w zieloną energię wodorową - dodał Chris Jackson, dyrektor naczelny Protium.

- Praca z lokalną społecznością będzie w centrum tego projektu. Chcemy w miarę możliwości korzystać z lokalnego łańcucha dostaw i współpracować ze środowiskami edukacyjnymi i biznesowymi, aby zapewnić możliwości podnoszenia kwalifikacji w regionie w zakresie produkcji zielonej wodorowej  energii - podsumował Jackson.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.