MOYA energia, marka należąca do Anwim S.A., rozszerza sieć roamingową dostępną w aplikacjach MOYA firma i Super MOYA o infrastrukturę ładowania należącą do sieci GreenWay - największego operatora publicznych stacji ładowania w Polsce. Dzięki tej integracji użytkownicy zyskują dostęp do tysięcy kolejnych punktów ładowania AC i DC, dostępnych w jednym systemie obsługi i rozliczeń na terenie całego kraju.
Import określonych produktów pochodzenia zwierzęcego z Brazylii do Unii Europejskiej będzie wstrzymany od 3 września br. W trakcie posiedzenia unijnego Komitetu PAFF (sekcja: kontrole importowe) jednogłośnie został przyjęty projekt rozporządzenia, który aktualizuje listę krajów trzecich uprawnionych do eksportu na unijny rynek zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Cztery gminy w woj. warmińsko-mazurskim otrzymały w tym roku zgodę od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie na płoszenie wilków. Zgody otrzymały też dwie osoby fizyczne.
Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, sfinalizowała sprzedaż 100% akcji spółki Polenergia Fotowoltaika. Nowym właścicielem został inwestor branżowy działający w polskim sektorze elektroenergetycznym, Grupa ELQ S.A.
Ceny biletów do górskich parków narodowych wzrosną po wejściu w życie projektowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przepisów. Na przykład jednorazowy bilet do Tatrzańskiego PN może podrożeć z 11 do 13 zł z powodu doliczenia 15-proc. opłaty na ratownictwo górskie - poinformowało MKiŚ.
Od ponad 10 lat z powodu barier administracyjnych rozwój lądowej energetyki wiatrowej został w Polsce zablokowany. Tymczasem autorzy najnowszego raportu “Polska strategia rozwoju przemysłu lądowych farm wiatrowych” pokazują, że od 2026 do 2040 roku polski rynek onshore’u może być wart nawet 214 mld zł.
214 mld zł – tyle może być wart rynek lądowej energetyki wiatrowej w Polsce do 2040 roku. Jak wskazuje „Polska strategia rozwoju przemysłu lądowych farm wiatrowych” przygotowana przez Wind Industry Hub, roczny strumień inwestycji i wydatków operacyjnych może sięgnąć nawet 17 mld zł, jeśli Polska utrzyma tempo rozwoju nowych mocy na poziomie 1,5–2 GW rocznie.
NKT, duńska firma produkująca m.in. kable do morskich farm wiatrowych, chwali się, że fabryka w niemieckim Nordenham stała się jej pierwszym całkowicie zeroemisyjnym zakładem. Fabryka wycofała z użytku gaz ziemny, który był jej ostatnim kopalnym źródłem energii. Teraz korzysta wyłącznie z prądu pochodzącego z OZE oraz pomp ciepła.
Blisko 1,5 mln zł trafi do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce w ramach nowego programu „GAZ-SYSTEM dla Bezpieczeństwa”. To kolejny etap wsparcia strażaków ochotników realizowany przez spółkę. Dzięki uruchomieniu nowego projektu łączna wartość pomocy przekazanej OSP wzrośnie do niemal 4 mln zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, wyposażenie ochronne oraz szkolenia wzmacniające gotowość służb działających na terenach strategicznych inwestycji energetycznych.
Aalborg Portland, wiodący duński producent cementu został jedynym beneficjentem grantu z duńskiego funduszu CCS (Carbon Capture and Storage) o wartości 28,7 mld DKK (3,8 mld Euro). Projekt ACCSION pozwoli na wychwytywanie do 1,25–1,4 mln ton CO₂ rocznie z produkcji cementu w Aalborg, co uczyni zakład jednym z pierwszych na świecie niemal neutralnych emisyjnie pod względem bezpośrednich emisji.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza